• Dolar Alış / Satış: 9.199 / 9.216
  • Euro Alış / Satış: 10.679 / 10.698
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:21
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:21
  • Akşam: 17:47
  • Yatsı: 19:13

ZAZACA’YA ÖNEM VERİN

8 Şubat 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
914 defa okundu.
ZAZACA’YA ÖNEM VERİN

EBA tanıtım seminerinde konuşan Sarı, öğretmenlerden seçmeli ders olan Zazaca’ya önem vermelerini isteyerek, “Bu dilin kaybolmaması için siz okul müdürlerimizden ricamız bu konuda öğrencilerimize ön ayak olmanızdır” dedi.

Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, Bingöl il genelinde Eğitim Bilişim Ağı (EBA) tanıtım seminerleri ve toplantıları kapsamında Ortaokul müdürlerine seminer düzenlendi.

Bingöl Valiliği Toplantı salonunda düzenlenen seminere Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, Müdür Yardımcısı Yusuf Tokuş, Şube Müdürü Orhan Seven ve Ortaokul müdürleri katıldı.

Toplantıda İl Koordinatörü tarafından Eğitim Bilişim Ağının avantajları, öğrenci ve öğretmenlere sağladığı faydalar anlatıldı. Zaman kısıtlaması olmadan ve sınıf ortamından bağımsız öğrenme imkanı sağladığı, sınıf seviyelerine uygun farklı, zengin ve eğitici içerikler sunduğu belirtildi.

Programda konuşan Sarı, EBA sisteminden okul müdürleri aracılığıyla öğretmen ve öğrencilere EBA’daki yenilik ve gelişmelerden haberdar edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

EBA’nın dünyanın en büyük eğitim bilişim ağı olduğunu vurgulayarak içerisindeki zengin materyallerden faydalanılmasını ve EBA’nın gelişimine katkıda bulunulması gerektiğini ifade etti.

Bingöl İl Milli Eğitim Müdürü Sarı, “Bizim önem verdimiz konulardan biride destekleme ve yetiştirme kurslarımız, bu kurslarımızda siz okul müdürlerimiz ve kursta görevli olan öğretmenlerimize büyük görevler düşüyor. Bu konuda çocuklarıma yardımcı olacağınızı umuyorum. Değerler eğitimi bizim olmazsa olmazımız, zira değerlerini yitirmiş bir nesilden fayda bekleyemeyiz biz eğitimcilerin yegane amacı elinden ve dilinden zarar gelmeyen bir nesil yetiştirmektir” dedi.

“ZAZACA’YA ÖNEM VERİN”       

Öğretmenlerden Zazaca’ya önem vermelerini isteyen Sarı, şunları söyledi: “Seçmeli derslerde bölge halkının kullandığı Zazaca dersine önem verin. Malumunuz Bingöl’ümüzde Zazaca yaygın olarak kullanılan bir dil ve bakanlığımızın Türkiye genelinde ataması yapılan beş öğretmenden ikisi İlimizde görev yapıyor. Bu dilin kaybolmaması için siz okul müdürlerimizden ricamız bu konuda öğrencilerimize ön ayak olmanızdır” dedi.

Müdür Yardımcısı Yusuf Tokuş toplantıda Destekleme ve Yetiştirme Kurslarıyla ilgili yürürlükteki mevzuat, bakanlık ve müdürlük tarafından şu ana kadar yürütülen çalışmalar ve yapılan hazırlıklar hakkında bilgi verildi.

Tokuş, “Bakanlığımız ve Müdürlük olarak bu kursları çok önemsiyoruz; verimli ve faydalı olmasını da istiyoruz. Sizlerle yürüteceğimiz titiz çalışmalar sayesinde özellikle üniversite sınavına ve TEOG sınavlarına hazırlanan öğrencilerimiz başta olmak üzere bütün çocuklarımıza yardımcı olacağımızı umuyorum. Müdürlük olarak, örgün ve yaygın eğitime devam eden öğrenciler ile mezun adaylara yetiştirme kursları düzenlemek için gerekli alt yapıyı oluşturarak kurslara başladık. Kurslarla ilgili görevlendireceğiniz komisyon ve öğretmenleri, bu işe inanmış kişilerden seçmenizi istiyoruz. Bu konuda tecrübeli ve birikimli arkadaşlarımızın görev alması verimliliği arttıracaktır” diye konuştu.

EBA’nın tanıtımının ve konuşmaların ardından Şube Müdürü Orhan Seven, okul bazlı bütçeleme sistemi, kitap seçim modülü ve kurum standartlarıyla ilgi bilgi verirken, seminerin sonunda katılımcı soruları cevaplandırıldı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN