• Dolar Alış / Satış: 8.44 / 8.455
  • Euro Alış / Satış: 9.938 / 9.956
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:53
  • Öğle: 12:24
  • İkindi: 15:54
  • Akşam: 18:33
  • Yatsı: 20:00

ZAZACA BELGESEL ÇEKİLDİ

5 Haziran 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1081 defa okundu.
ZAZACA BELGESEL ÇEKİLDİ

Sinemanın içinde apayrı bir yere ve anlatıma sahip kısa metrajlı belgeselin, Zazakî`si çıktı. Bingöl Üniversitesi Medya İletişim Bölümü’nde okuyan Ahmet Hakan Vergi, Genç İlçesinde ‘Dewrano’ adlı kısa metrajlı Zazakî belgesel çekimi yaptı.

Sanat alanına meraklı olan ve yaptığı birkaç amatör çalışmalarla kendinden söz eden Üniversite öğrencisi Ahmet Hakan Vergi, okuduğu bölüm sayesinde film ve belgesel çekiminde de ilk adımını attı. Vergi, Genç İlçesine bağlı baba ocağı olan Bayırlı Köyü’nde ‘Dewrano’ (Devir) adlı 7 dakika 42 saniyelik kısa metrajlı Zazakî belgesel çekti. Senaristliğini ve yönetmenliğini kendisinin yaptığı belgeselde, görüntü yönetmeniliğini, kurgucusu ve yapımcısı ise Radyo Televizyon ve Sinema mezunu Ramazan Fırat Yıldız oldu. Kısıtlı imkânlarla çektiği belgeseli, köyün yaşlısı Selim Bingöl’ün Zazaca anlatımıyla köyde geçmiş devirde yaşananları anlatıyor.

“AMACIMIZ ZAZAKÎ FİLM ÜRETEBİLECEĞİMİZ BİR FİLM ATÖLYESİ KURMAK”

Radyo Televizyon ve Sinema mezunu yönetmen Ramazan Fırat Yıldız, “Ahmet arkadaşımız projesini getirdiğinde tereddütsüz yardımcı oldum. Görüntü yönetmenliği, kurgusu ve yapımcılığını üstlenerek “Dewrano” adlı Zazakî belgesel filmini tamamladık. Belgeseli çekmek için iki gün köyde kaldık, çekimlerimizi gerçekleştirdik. Hiçbir destek almadan kısıtlı imkanlarla ve sıfır bütçeyle güzel işler yapabileceğimizi ortaya koyduk. Belgeselin konusu, 70’lerine gelmiş bir adamın geçmişine ve kişisel tarihine tanıklık ediyoruz. Zamanın o devrine şiirsel görüntülerle yolculuk ediyoruz” dedi.

Zazakî’nın önemine değinen Yönetmen Yıldız, “Amacımız Zazakî film üretebileceğimiz bir film atölyesi kurmak. Daha iyi ekipmanlarlaZazakî film üretimini sürekli kılmak. Kaybolan diller arasında olan Zazakî’yi görüntüsel bir belge haline getirmek. Bingöl’deki kurumların sinemaya destek vermelerini bekliyoruz. Verilen desteklerle üretilen filmler, ulusal ve uluslararası film festivallerinde yarışarak ilimizin tanıtımına katkı sağlayacaktır” dedi.

ZAZACA BELGESELİ İLGİ GÖRDÜ

Belgesel ile ilgili görüşlerini aktaran Vergi, ilk çekimi olması hasebiyle ilgi gördüğünü ve izleyenler tarafından beğenildiğini belirtirken, gelecekte imkân bulduğunda film ve belgesel alanda profesyonel çekimlere başlayacağını söyledi.

Vergi, “Elimizde iyi imkânlar olmadığı için video çekim fonksiyonlu fotoğraf makinesi ile çektik. Çekimler zordu. Yağmurdan dolayı biraz zorlandık. Ama sonunda çektik ve kimseden destek almadık. İlk projem olmasına rağmen insanlar tarafından çok beğenildi. Bir de Zazaki olunca daha çok ilgi gördü. Zazakî üzeri bir eser çıkartmak istedim ve az da olsa başardığımı inanıyorum. Dil için yapılan her çalışma bir kutsallık mahiyetindedir. Büyüklerimizden ve bu işin içinde olan değerli insanlardan bize destek vermelerini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN