• Dolar Alış / Satış: 18.504 / 18.537
  • Euro Alış / Satış: 17.923 / 17.956
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:04
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 15:41
  • Akşam: 18:14
  • Yatsı: 19:40

ZAZA-DER, ZAZACA’YA KATKI SUNANLARI ÖDÜLLENDİRDİ

23 Şubat 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
20958 defa okundu.
ZAZA-DER, ZAZACA’YA KATKI SUNANLARI ÖDÜLLENDİRDİ

Bingöl Zaza Dil Kültür ve Tarih Derneği 21 Şubat Dünya Anadil Günü dolayısıyla dernek binasında ödül töreni düzenledi. Düzenlenen törende Zazaca’ya katkı sunanlar ödüllendirildi.

Bingöl  Zaza  Dil  Kültür ve Tarih Derneği 21 Şubat Dünya Anadil Günü dolayısıyla dernek binasında  ödül töreni düzenledi. Düzenlenen ödül töreni programında kısa bir konuşma yapan dernek başkanı İbrahim Bukan, ‘Birleşmiş Miletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Genel Kurulu, 1999 yıllında aldığı bir karar ile 21 Şubat günü “Uluslararası Ana Dil Günü” olarak kabul edilmiş ve 2000 yılından sonra dünya çapında kültürle çeşitliliği ve çok dilliliği desteklemek amacıyla “dünya anadil günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır. Birleşmiş milletler dünya dillerine ilişkin paylaştığı verilere göre dünyada 7-8 bin dilin konuşulduğu tahmin edilmektedir. Türkiye’de ise yaklaşık 38 dil konuşulmaktadır. UNESCO tehlike altındaki dilleri; kırılgan, açıkça tehlike altında, ciddi tehlike altında, son derece tehlike altında ve kaybolmuş olarak kategorize etmiştir. Zaza dili ise kırılgan yani çocuklar tarafından konuşulmayan ve ev ortamlarında fazla konuşulmayan anlamına gelen kırılgan kategorinde bulunmaktadır. Zazaca’nın “kırılgan” diller arasında yer almasının temel nedenlerinden biri olan Zazaca’nın eğitim dilli olmayışıdır. Ülkemizde Zazaca dilini bilen ve bu dile mensup yaklaşık 8 -10 milyon insan var. Dilimizin “kırılgan” kategorisine girmesi bizler açısından üzücü bir durumdur. Bu dile mensup olan her bireyin geçmişten devir aldığı kültürel değerlerini, kendi aidiyetini yaşatması için buna karşı kendini sorumlu hissetmesi gerekir. “Dilden kopuş kökten kopuştur” kaygısıyla aileler çocuklarının köklerinden kopmaması için geçmişten devir aldıkları dil ve kültürel değerleri çocuklarına aktarmalılar’’ ifadelerini kullandı.

YAKUP KOÇAK’A ÖDÜL

Daha sonra yapılan ödül töreninde Zaza diline katkı sunan kişi ve kuruluşlara ödülleri takdim edildi. Zazaca’ya katkı sunanlar kapsamında bir ödül de Solhanlı ses sanatçısı Yakup Koçak’a verildi.

Eğitim alanında Murat Varol ile Filiz Bazencir Beki ödüle layık görülürken Murat Varol’un ödülünü Bingöl Zaza Dil Kültür ve Tarih Derneği Başkanı İbrahim Bukan, Filiz Bazencir Beki’ye ise ödülünü derneğin denetim kurul başkanı Murad Pınar tarafından takdim edildi.

Sanat dalında Şehri Bingöl Tiyatro Grubu, Yakup Koçak ve Mahmut Gerekser ödüle layık görülürken Şehri Bingöl Tiyatro Grubu’na ödülü Dernek yönetim kurulu üyesi Enver Bazencir tarafından, Yakup Koçak’a ödülü Dernek yönetim kurulu üyesi Mahmut Buyankara ve Mahmut Gerekser’e ise ödülü Dernek yönetim kurulu üyesi Ahmet Buyankara tarafından verildi.

Basın alanında ise Zazaca’ya katkı sunduğundan dolayı Bingöl FM’den Ömer Aşkın’a ödül verilirken Aşkın’ın ödülü Dernek yönetim kurulu üyesi Enver Bazencir tarafından verildi.

Zazacayı Öğrenme – Öğrenci Alanında ise Kayra Bazencir ile Muhammed Fatih Bulukgiray ödüle layık görüldü. Kayra Bazencir’e ödülü tiyatrocu Yunus Çiftçi tarafından verilirken Muhammed Fatih Bulukgiray’ın ödülü ise Bingöl Zaza Dil Kültür ve Tarih Derneği Başkanı İbrahim Bukan tarafından verildi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN