• Dolar Alış / Satış: 8.665 / 8.68
  • Euro Alış / Satış: 10.32 / 10.338
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:46
  • Öğle: 12:30
  • İkindi: 16:26
  • Akşam: 19:54
  • Yatsı: 21:48

“ZAMANIN HÜSEYNİ OLMAK”

2 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1155 defa okundu.
“ZAMANIN HÜSEYNİ OLMAK”

Peygamber Sevdalıları Platformuna üye derneklerden Solhan Çağrı-Der, Kerbela ve Hz.Hüseyini Anma ve Anlama etkinliği kapsamında “Zamanın Hüseyni Olmak” ismi bir konferans düzenledi. Kur’an-ı Kerim okunup, ilahilerin seslendirildiği etkinlikte Araştırmacı-Yazar Cengiz Aydın tarafından konferans verildi.

 Peygamber Sevdalıları Platformuna üye derneklerden Solhan Çağrı-Der tarafından 29 Ekim 2015 günü saat: 19.00’da Solhan Kültür Merkezi’nde Kerbela ve Hz.Hüseyin’i Anma ve Anlama etkinliği kapsamında “Zamanın Hüseyni Olmak” ismi bir konferans düzenledi.

Kur’an-ı Kerim’in okunduğu ve ilahilerin seslendirildiği programda Araştırmacı-Yazar Cengiz Aydın tarafından “Zamanın Hüseyni Olmak” konferansı verildi.

Hazreti Hüseyin’i anlamanın hele asrımızda Hüseyin olmanın iddialı bir söz olduğunu söyleyen Aydın, “Hüseyin olabilmesi için, şu memleketlerden Hüseyin çıka bilmesi için bizim babamızın Ali gibi olması, annelerimiz Fatma gibi olması lazım.  Bakın o zaman göreceksiniz belki adlarımız Hüseyin olmaz ama inanın Hüseyin’in ruhunun da kalbini taşımış olacağız. Mekan zaman Mevzu bahis edilen şahıslar İslam’da bir konu arasında birleşirse her bir tanesini ayrı ayrı dine hizmet etmesi lazım. Bizler Muharrem ayındayız. Bu ayın zaten başlı başına bir önemi vardır. Belki Allah’u Teala Hz Hüseyin’i şahadetini bu aya koymakla beraber bir başka mesaj verecek bize. Ama bizlere Allah (cc) belki de bir ultimatomla yaklaştırıyor. Bakın Kur’an ı Kerim’de ikinci süre adı olarak Bakara Suresi geçiyor. Muhteva Yahudilerden bahseder içinde kısmen de Hıristiyanlardan bahseder. Yahudiler’e yani beni İsrail’in nasıl Yahudileştiğini İsevi’lerin de nasıl Hıristiyanlaştığını bize anlatırken Kur’an-ı Kerim Onların bir yanlış yaptığını söyler.  Yani bir tarih okuyacaklar, bir malumat okuyacaklar geçmiş ümmetlerin kıssalarının bilgilerini alacaklar ama okuma şekilleri anlama şekilleri idrakları farklı olduğu için delalete, cehenneme yuvarlananlar arasına girecekler. Yani İsrail oğulları Yahudileşecek, İseviler Hıristiyanlaşacak.  Bakara suresinde Yahudilerin Hz.İbrahim’in Yahudi olduğunu, Hıristiyanların da Hz. İbrahim’i Hıristiyan olduğu ayetlerini bahsettiğinde Allah (cc) onlara bir uyarıda bulunuyor. Dikkat edin diyordu bakın ‘onlar sizden önce ki bir topluluktur’ diyor. ‘Onların kazandıkları hayır kendilerinedir, Sizinde kazandıklarınız hayırlar sizedir. Siz geçmişte yapılan olaylarda ötürü mesul tutulacak değilsiniz.” Ben şunu söyleyeyim kendi hayat tecrübem de Seydalarımdan aldığım dersleri söyleyeyim. Birçok insan Hz Hüseyin’in  hayatını okuma adına yola açılmış, ‘ben de bu Asrın Hüseyin’i olacağım’ diye adım atmış, yürümüş ama akıbeti Yezit olmuş, İbni Ziyad olmuş, Ömer Bin Sad olmuş. Onun için biz mukaddimede bunun önünü alalım.  Allah (cc) de bize diyor bakın sizler mazlumların hakkını alma adına yola çıktığınız da aman aman zalim olmayıp yezit olmayın biz de bir dua edelim Allah bizi onlardan eylemesin inşallah” dedi.

“O SENİN ÜMMETİN TARAFINDAN ŞEHİT EDİLECEK”

Araştırmacı-Yazar Aydın, “Hz. Ali’nin şahadetini de bu gün soracak olursan işi bilenler gününü bilebilir, Hz. Hasan’ın da şahadetini işi bilen bilir ama niye Hz. Hüseyin? Hepsinin de aslında ehli sünnet nazarında hepsinin derecesi kıymeti, birbirinden üstündür. Ama biz Hüseyin dediğimizde rahat yüzü görmemiş bir babanın, rahat yüzü görmemiş bir annenin, rahat yüzü görmemiş bir ağabeyin, rahat yüzü görmemiş bir kardeşi biliyoruz.

Ümmü seleme anlatıyor diyor Allah resulü geldi benim hücreme bana; ‘ey Ümmü seleme kapıyı kapat hiç kimsenin içeri girmesine izin verme’ dedi ve o sırada da içeride kimse yoktu dedim ya Resulallah yalnız mı kalacaksın ‘hayır Cebrail ile görüşeceğim’ dedi. Cebrail ile 100 milyon kişi arasında görüşüle bildiği halde ve hiç kimse görmediği halde Resulullah (sav) bu sefer odaya kimseyi almadı. Yani bir mesaj gönderiyor ‘dosta söylediğiniz her şeyi bazen düşman da duyuyor onun için tedbir alın’ diyor. Ümmü seleme diyor ‘ben kapıyı arkadan kapattım içeri girdim bir ara gördüm Hz. Hüseyin kapının önündeydi ama dalmışım meğer derken Hz. Hüseyin kapıdan içeri girdi. Resulullahın huzuruna ben de henüz fark etmemişim Hz. Hüseyin düşe kalka Resulullahın kucağına atladı ve öpmeye başladı. Cebrail aleyhi selam dönüp resulullaha ‘ya resulullah bunu çok mu seviyorsun?’ deyince Resulullah da ‘Ya Cebrail ben ondanım o bendendir’ dedi. ‘Gerçekten onu çok mu seviyorsun’ dedi ‘evet’ dedim ‘yazık’ dedi. ‘Ya Cebrail ne oldu, niye yazık dedin’ dedim. Cebrail ‘onun şehit edileceği gün gözümün önüne geldi’ dedi. ‘O şehit mi olacak’ dedim. ‘Evet, hatta senin ümmetin tarafından şehit olacak’ dedi. Resulullah (sav)’ın o parlayan yüzü birden dondu, matlaştı. Yani benim ümmetim benim ehli beytimi mi öldürecek? ‘evet’ dedi. ‘Senin ümmetin senin ehli beytin öldürecek”  diye olayı özetlerken Hz. Hüseyin’in çocukluğunda nerde nasıl şehit edileceğinin dedesi Hz. Resulullah’a aktarıldığını belirtti.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN