• Dolar Alış / Satış: 9.199 / 9.216
  • Euro Alış / Satış: 10.679 / 10.698
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:21
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:21
  • Akşam: 17:47
  • Yatsı: 19:13

Yüzenada Tanıtımı Şart!

29 Mayıs 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1828 defa okundu.
Yüzenada Tanıtımı Şart!

Bingöl’ün Doğa Harikalarından olan ve Solhan Hazarşah Köyü’ne bağlı olan “Yüzanada”nın çeşitli etkinliklerle tanıtılıp turizme kazandırılması ve bu vesile ile Solhan’ın da tanıtımının gerekleşmesi için bazı çalışmalar yapılmalıdır.

2013 yılında Yüzenada Doğa Coşkusu ismi ile yapılan etkinlik ile Yüzenadanın tanıtımına başlanmış olsa da tanıtımın sürekli olması gerekmektedir.

Yüzenada yolu, adaları ziyaret eden vatandaşlarca sorun olarak aktarılmaktadır. Solhan Kaymakamlığı’nca bu yıl yapılması planlanan yolun mezranın güneyinden direk adalara gideceği ve asfalt kaplaması olarak planlanan yol için mezra sakinlerinden bir iki kişinin sıcak bakmadığından dolayı görüşmelerin devam ettiği öğrenildi.

İlçe Merkezinde birçok vatandaşın gezmek için özellikle Muş tarihi murat köprüsünü tercih ettiği görülmektedir. Tarihi murat köprüsünü tercih eden vatandaşlar, yüzenadanın da güzel bir işletme olması durumunda daha çok ziyaret edileceğini aktarıyorlar.

Doğa harikası olan Yüzenada’nın ziyaret edilip kültürel bir zenginlik olması için ise şu talepler dile getirilmektedir:

“Yüzenada yolu genişletilerek standartlarının yükseltilmesi gerekmektedir. “Yol medeniyettir” sözünden hareketle yolun dahi gerek Yüzenadaları ve gerekse Solhan’ı tanıtmakta büyük etken olduğu aşikardır. Yüzenada’ya gelen misafirlerin ağırlanması, adanın tanıtımı ve yemek hizmetlerinin daha profesyonel yapılması gerekmektedir. Kişilerin giyimleri ile karşılandığı ve üslupları ile uğurlandığını göz önüne aldığımızda Yüzenadalar güzel ama gelenlerin uğurlanması ve bir daha tercih etmeleri için cazibesinin arttırılması gerekmektedir. İşletme imkanları genişletilip hizmet ağı genişletilirse kır düğünleri bile yapılacak bir imakana sahip alanı olan Yüzenadalar iyi işletilebilirse kültürel bir miras bırakabileceği gibi sosyo-ekonomik alanda da büyük kazanımlara gebedir. Ayrıca tanıtım için değişik illerden turlar düzenlenmek suretiyle buraya misafirler getirilip tanıtımı yapıldıktan sonra buraya gelen her bir konuğun bir iki kişiye Yüzenadaları ve Solhan’ın kültür ve misafirperverliğinden bahsetmesi memleket için en büyük kazanım olacaktır. İlçemizin sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomisi için ilgili kurumlar, sivil toplum kuruluşları ve ilçe esnafı ortak bir çalışma yaparak büyük kazanım sağlayabilirler.”

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN