• Dolar Alış / Satış: 9.267 / 9.283
  • Euro Alış / Satış: 10.738 / 10.757
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:23
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:19
  • Akşam: 17:44
  • Yatsı: 19:10

Yüzenada Solhan’ın Olmasaydı?

2 Temmuz 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1666 defa okundu.
Yüzenada Solhan’ın Olmasaydı?

Çevre il ve ilçelere bakıldığında küçük değerler bile sahiplenerek büyük kazanımlar elde edilirken Solhan’ın Yüzenada gibi dünya harikasında ise durum can sıkan türden?

Bingöl’ün Doğa Harikalarından olan ve Solhan Hazarşah Köyü’ne bağlı olan “Yüzanada”da geçtiğimiz haftalarda ahşap evlerin yakılması tepkiye neden oldu.

2013 yılında Yüzenada Doğa Coşkusu ismi ile yapılan etkinlik ile Yüzenada’nın tanıtımına başlandığını ve ülkenin birçok yerinden gelen yerli ve hatta yabancı turistlerce de ziyaret edilen yüzenadalardaki yapılara zarar verilmek amacıyla yapılan davranışın yanlışlığına dikkat çekilmişti.

Çevre il ve ilçelere bakıldığında küçük değerler bile sahiplenerek büyük kazanımlar elde edilirken Solhan’ın Yüzenada gibi dünya harikasında ise durum can sıkan türden…

Yüzenada’ya sahip çıkmamız gerektiğine dikkat çeken vatandaşlar, Yüzenada’nın Solhan’ın ve Bingöl’ün tanıtımına katkı sunan bir değer olduğunu dile getirip maddi, manevi ve kültürel olarak nasıl değerlendirilebilir hesaplarının yağılması gerektiğini aktardılar.

Yıllardır Solhan Kaymakamlığı tarafında çalışmalar yapılan ve son olarak da Yüzenada Doğa Coşkusu etkinliği düzenlenen Yüzenadaların Çevre ve Orman’a devredildiği öğrenildi.

Geçtiğimiz hafta Yüzenada’ya piknik amaçlı giden bir vatandaşımız, Yüzenada’da bulunan ahşap evlerin arka kısmında piknik yapmaya hazırlanırken bir vatandaşın ‘alanda piknik yapmak için ahşap evlerden birini kiralaması gerektiğini söylediğini’ ifade etti.

Ahşap evlerde piknik yapmadığı halde kiralama zorunluluğunun getirilmesi veya ahşap evin kiralatılması için geçmiş dönemde Solhan Kaymakamlığının ve Yüzenada’nın artık tüm iş ve işlemlerinde sorumlu olan Çevre ve Orman’ın bir ihale yapıp yapmadığının kamuoyuna açıklanması merakla bekleniyor.

Makbuz kesilmeden alınan bu paranın kime gittiğini, bunun vergisinin kimin hangi kanalla ödediğini merak eden vatandaşlar, ilgili kurumlardan bunun kamuoyuna açıklamaları bekleniyor.

Yüzenadaların arka kısmında bulunan terasa çıkan ahşap merdivenlerin tahrip olduğunu ve yıllardır bir türlü yapılmadığını dile getiren vatandaşlar, Çevre il ve ilçelere bakıldığında küçük değerler bile sahiplenerek büyük kazanımlar elde edilirken Solhan’ın Yüzenada gibi dünya harikasında ise durumun can sıkan türden olduğunu söylediler.

Yüzenadaya sahip çıkılması gerektiğini söyleyen vatandaşlar, adaya gelen misafirlerin gelişlerinin ilk ve son olmaması için ciddi çalışmaların yapılması gerektiğini aktarırken bunun Solhan hatta Bingöl olarak el birliği ile yapılması gerektiğini aktardılar.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN