• Dolar Alış / Satış: 13.774 / 13.799
  • Euro Alış / Satış: 15.55 / 15.578
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:14
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 14:48
  • Akşam: 17:04
  • Yatsı: 18:36

YÜZENADA NEREDE?

15 Ağustos 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
812 defa okundu.
YÜZENADA NEREDE?

İlçe sınırlarımızda bulunan dünya harikası Yüzenada tanıtımı için pek bir çalışmanın görülmediğini belirten bir vatandaş, Yüzenada yolu yakınında bulunan tabelanın bile okunmadığını belirtip, yoldan geçen vatandaşların yüzenadanın bölgemizde olduğundan haberlerinin olmayacağını belirtti.

İlçe sınırlarımızda bulunan yüzenada tanıtımının yapılmadığı belirtilmektedir.

Hazarşah Köyü sınırlarında bulunan ve dünya harikası görüntüsü ile dikkatlerden kaçmayan yüzenadanın ilçe sınırlarımızda olduğuna dair belirtilerin olmadığını belirten bir vatandaş, yüzenada yoluna yakın bölgede bulunan totemde yazıların okunmadığını belirtip aynı bölgede yüzenadanın nerede olduğunu soranların bile olduğunu belirtti.

Başka yerlerde insanların taş yapıtları turistik mekân olarak kullandığını, sadece su güzergahlarının mesire alanı ve dinlenme alanları olarak kullanıldığını ve insanların bu mekanlara akın ettiğini belirten vatandaşlar, “Bir vatandaşa ait güzel bir bahçe bile olduğunda bunun şehir dışında olması bir şey değiştirmiyor ve bunu değerlendirerek ziyaretçi çekebiliyor. Tarihi Murat Köprüsü ve ya Karlıova Yolu Soğuk Çeşme mekanları insanları uğraşları sonucu ziyaretçilerin akınına uğruyor. Yüzenada, Allah vergisi bir güzelliğe sahip olmasına rağmen bunu değerlendiren yoktur. Yüzenadanın olduğunu duyan ve Solhan-Bingöl yolunu kullanan kişiler de bölgeyi bilmediklerinden adaya uğrama şansları kalmıyor. Yüzenada yolu yakınlarında iki totem kurulmuş ancak totemlerin dibine kadar sokulmayan ne yazdığını okuyamıyor. Hem yazısı ada zeminine yakın olduğu için seçilmiyor hem de yazı zamanla solduğu için okunacak durumda değil. Tabi totemin yüksekliğinden dolayı küçük görünmesi de işin bir başka boyutu. Yüzen adamıza sahip çıkalım. Bu güzelliğin her türlü nimetinden faydalanalım. Yüzenadanın tanıtımı Solhan’ın da tanıtımına büyük ölçüde katkı sunacaktır.” İfadelerini kullandılar.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN