• Dolar Alış / Satış: 9.481 / 9.498
  • Euro Alış / Satış: 10.998 / 11.018
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:32
  • Öğle: 12:13
  • İkindi: 15:10
  • Akşam: 17:32
  • Yatsı: 18:59

Yöneticilerimiz – 1

25 Ağustos 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2444 defa okundu.

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba!

Heyecanla yazdığım ve büyük bir beklenti ürünü olan bu yazı dizisini siz değerli okurlarla buluştururken işin muhataplarından teşekkür bekleme gibi bir hakkı aramıyorum ancak yazıları iyi değerlendirmelerini bekliyorum.

Bu yazı dizisinin ilkinde Solhan Kaymakamı Sayın Şeref Aydın’a, ikincisinde ise Solhan Belediye Başkanı Sayın Abdulhakim Yıldız’a bir kaç hatırlatma ve bize iletilenleri kendilerine iletmeye çalışacağım.

“Söz uçar yazı kalır” ifadesini kendime kalkan edip bunların yazılı olarak kalmasını arzuladım.

İslami inanç ve değerlerle yaşamaya çalışan ve her halimizde referansı da İslami değerlerden veren toplum olarak yöneticilerimizin adil ve kararlı olmalarını beklerken Hz. Ömer gibi gece denetime, gündüz tasarı ve uygulamaya geçmelerini beklemiyoruz ancak en azında onlar gibi olma gayretinde olmalarını bekliyor ve kendimize hak olarak biliyoruz.

İlçemizde de en çok beklenti içinde olduğumuz bir ilçenin umumunu ilgilendiren Kaymakam Bey, bir de ilçe merkezini ilgilendiren Başkan Bey’e birkaç kelamım olacaktır.

Sayın Kaymakamımız Şeref Aydın, bu günlerde bu şirin ilçemizde dört yılını bitirip beşinci yılında gün almaktadır. İlçede ilk kez dört yıldan fazla görev yapan bir kaymakam olan Sayın Aydın’ın bu yıl gitmesini bekleyenlerden ama kalmasına da şaşırmayanlardanım.

Şaşırmamamın nedeni de hala sistemi çözemememden ötürü gelen bir kişisel sıkıntımdır.

Madem bundan sonra da Kaymakamımız diyeceğimiz biri olarak bir süre daha beraber çalışacağız, kendisinin de bize katlanmasını bekliyor ve beklenti veya taleplerimizi bildiriyoruz.

Öncelikle önemsediğim iki çalışma ile ilgili girişimlerinin olduğunu belirtip hak ettiğini teslim etmemiz lazım Kaymakam Bey’e…

Atatürk Bahçesinin Mesire Alanı olması ile ilgili talebi yayımladığımız sayının çıktığı hafta söz konusu yerde incelemelerde bulunup, gereğini yapacaklarını belirtip gerekli talimatları verdiğine şahit oldum.

Geçtiğimiz haftaki sayımızda “Kent Konseyi Şart!” başlıklı haberimizi ilgi tutarak Solhan Belediye Başkanlığına kent konseyinin kurulması ile ilgili değerlendirmenin yapılmasını istemiştir.

Bu iki çalışmanın takibi de kamuoyuna ve basın mensubu olarak bize düşmektedir.

Kaymakamlık, şahsıma göre bir koordine merkezi olsa da Kaymakamların bulundukları görev ve sorumlulukları koordinenin ötesinde son sözü söyleyen ve yürütme konumunda olduklarını da es geçemeyiz.

İlçe Trafik Komisyonu’na başkanlık eden,

Köylere Hizmet Götürme Birliği’ne başkanlık eden,

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başkanlık eden,

İlçe İnsan Hakları Komisyonu’na başkanlık eden,

İlçe Koordinasyon Kurulu’na başkanlık eden,

Hayat Boyu Öğrenme ve İşbirliği toplantılarına başkanlık eden Kaymakam Bey’den her bir kurul ve komisyon için beklentilerimiz ayrı olmaktadır.

İlçe Merkezi’ndeki park sorununa dikkat çekip komisyonun ilçeyi gezmesini bekleyen kardeşime hak veriyor ve Kaymakam Bey’den ekibiyle bu sese kulak vermesini bekliyoruz.

İlçe İnsan Hakları Komisyonu olarak toplantılar dahi pek yapılmıyor, yaklaşık olarak bir yıl içinde bir iki toplantının yapıldığını biliyor ve sadece ilçedeki insan haklarını konuşmak için de olsa periyodik olarak komisyonun toplanıp değerlendirmede bulunmalarını bekliyoruz.

Son yapılan İlçe Koordinasyon Kurulu toplantısında ilçede önem arz eden konular konuşulup gerekli değerlendirmeler yapılmış ancak sonrası için neler yapıldığı kamuoyu ile paylaşılmadığından nelerin yapıldığı merak edilmektedir. Bir çalışma yapılmamış ise Kaymakam Bey’in bu toplantı sonrası kurumlarla bir daha görüşüp görüşmediği ve kurumların konu ile ilgili çalışmalar hakkında bilgilendirilip bilgilendirilmediğini merak ediyoruz. Kaymakam Bey’in buradaki görevi tam anlamıyla koordinasyonu sağlamak olduğundan beklentimizi iletiyoruz.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı karar mercisi mütevelli heyeti olsa da başkanlığını yapan Kaymakam Bey’in gözlemlemeleri ve tarafsız karar verilmesini sağlaması büyük önem arz etmektedir. Hak eden ile hak ettiğini sananlar arsındaki önemli çizgiyi yakalamak hepsinin görevidir. Ancak burada yine önemli ama ihmal edilen bir konu vardır. Mütevelli heyet üyelerinden biri yardımı hak etmeyen bir vatandaşı açıklaması ile yardım talep eden kişiye yardım edilmiyorsa bu hakkı ilan eden değerli kişinin itibarsızlaştırılması ve ifşası hiçbir ahlaka sığmamaktır. Bu hassasiyeti öncelikle Kaymakam Bey’den sonra tüm mütevelli heyetten bekliyoruz.

Hayat Boyu Öğrenme ve İşbirliği toplantılarında açılacak kurslar için yer temini ve sıkıntılar karşısında özellikle maddi konuların konuşulmasından ziyade sosyo-ekonomiye katkı sunacak alanlarda çalışmaların yapılması önemlidir. Kararların; sürekliliği ve kursiyerlerinde geleceğine önemli katkı sunacak alanlarda olması için çalışmaların yapılması önem arz etmektedir. 

Eylül 2013’te yaptığımız bir görüşmede Kaymakam Bey, ilçeye hizmet anlamında çalışmaların olduğunu ve artık bir sisteminin de oturduğunu, öncelik sıralarının belinlendiğini belirtip kaynak temini ile işlerin yürütülmesinde sıkıntı yaşanmayacağına olan inancını belirtmiş ve bundan sonra yönetim ile ilgili çalışmalara yoğunluk vereceğini iletmişti.

Köylere Hizmet Götürme Birliği’nde görev değişikliği de bu alanda yapmayı tasarladığı çalışmanın ürünü olsa gerek.

Kurumlarda beklenen değişikliklerin sima değişikliği olmadığı herkesçe bilinmektedir. Kişiler değişip sistem aynı işlerse bu aslında değişim beklentisinde olanların gözünü boyamaktan öteye geçmemektedir. Geçmiş dönemlerde Pazartesi yapılacak bir ihale ilanının Cuma günü mesai bitiminde askıya çıkarılıp Pazartesi günü ihalenin yapıldığına şahit olanların varlığını da dile getirdikten sonra şunları aktarıp Sayın Şeref Aydın ile alakalı bahsi noktalayalım.

Sayın Kaymakamımız Şeref Aydın, Denetim mekanizmasının önemli olduğunu size hatırlatacak değiliz. Ancak denetimsizliklerden kaynaklanan sorunların sonradan ilgili işin yeniden yapılmasından daha çok külfetli olduğunu belirtelim.

Adalet, herkes için olmalıdır. Özellikle eşitlik ve adaletin birbirlerine karıştırılmaması yöneticilerin birinci özelliklerinden olmalıdır.

Halkın bir beklentisi bir de tepkisini belirtelim:

Beklenti;

Kaymakam Bey’in halkın içine çıkmadığını dile getiren vatandaşlarımız, Kaymakam Bey’in halkla iletişim halinde olmasını ve makamına gidenlerin dışında insanlarla da bir araya gelip sohbet edip vatandaşları dinlemesi gerektiğidir.

Tepki ise;

Kendisine bir talepte bulunan vatandaşa çıkışıp kızabiliyor. Vatandaşı haksız gördüğünde bile çıkışması doğru değildir. Velev ki; vatandaş haksız da olsa makamda kendisinin misafiri olduğu gerçeği vardır. Devletin sıcak yüzünün sabırlı olması ve değerlendirmesine nefsi davranmaması ve karşısındaki nefsi davransa bile üstünlük babında bir farkının olması gerekir.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN