• Dolar Alış / Satış: 8.44 / 8.455
  • Euro Alış / Satış: 9.938 / 9.956
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:53
  • Öğle: 12:24
  • İkindi: 15:54
  • Akşam: 18:33
  • Yatsı: 20:00

Yılmaz, Solhan Kültür Merkezi Açılışı Yaptı

21 Mart 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1468 defa okundu.
Yılmaz, Solhan Kültür Merkezi Açılışı Yaptı

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz bir dizi açılış için geldiği Solhan’da ilk olarak Solhan Belediyesi tarafından yapılan Kültür Merkezinin açılışını yaptı. Daha sonra Kız öğrenci Yurdu açılışını da yapan Yılmaz, ilçede yapılan okul ve yurtlarda da incelemelerde bulundu.

 Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Bingöl Valisi İbrahim Taşyapan, Bingöl Milletvekili Eşref Taş ve AK Parti il Başkanı Yusuf Coşkun, bir dizi açılış ve incelemelerde bulunmak üzere Solhan’a geldiler.

Bakan Yılmaz ve beraberindekiler ilk olarak Solhan Belediyesi tarafından yapılan Kültür Merkezi açılışına katıldılar.

Bakan Yılmaz’ı minik öğrenciler davul zurna eşliğinde halay çekerek karşıladılar. Halayın akabinde açılış programına geçildi. Programın açılış konuşmasını yapan Solhan Belediye Başkanı Niyazi Çavuşoğlu, kültür merkezinin yaklaşık olarak iki yıl önce yapımına başlandığını 2 milyon TL gibi bir maliyetle yapıldığını aktardı.

Ayrıca çevre düzenlemesi yapıldığını dile getiren Başkan Çavuşoğlu, Kültür Merkezi ile ilgili borçlarının kalmadığını ancak çevre düzenlemesi borcunun bir kısmının kaldığını belirtti.

Kültür merkezini yapan yüklenici firmaların güzel iş çıkardığını dile getiren ve kendilerine teşekkür ettiğini söyleyen Başkan Çavuşoğlu, “Kültür merkezinin iç dizaynını yapamadık ancak kütüphane kısmını hizmete açtık. Kültür merkezinin kullanım alanı 2 bin 4 yüz metredir. Bodrum katını sınıflar halinde yapıp yeni gelecek yönetimin de bunu halk eğitime tahsis edip özellikle üniversiteye hazırlanan gençlerimize bir inkan sunmuş olurlar. Biz öyle tasarlamıştık. Giriş katını hem misafir ağırlama hem de resmi bayramlaşmalarda halk ile bir araya gelmesi için tasarladığımız gibi Allah korusun bir doğal afette kriz merkezi olarak da kullanılabilir. Üst katı da kongre salonu olarak dizayn edildi. Belediye olarak Kültür Merkezini yaptık ama Sayın Bakanımızın da desteği ile Kültür Bakanlığından hibe aldık. Sayın Bakanımızın bu katkılarını unutmayacağız ve kendisine teşekkür ediyorum. Bunun dışında yaptığımız ancak faaliyete sokamadığımız, sezona yetiştiremediğimiz ilçe garajımız var. 36 adet dükkan, sığınaklar ve bir de tekstil atölyesine verilmek üzere altta geniş bir bölüm bulunmaktadır. İlçemize garajı kazandırırken aynı zamanda şehirler arası yol güzergahı olmasından dolayı merkezdeki ağaç yoğunluğunu garaj bölgesine taşıyarak ilçe merkezini biraz daha rahatlatmak adına bir hizmet oldu. 240 araçlık park yerimiz mevcuttur. Belediyemiz tarafından yapılan hizmetleri gerek Bakanımızın sık sık ilçeyiziyaret etmesinde kendisine izah etmiştir ve gerekse Solhanlılarla paylaşmıştık.” Şeklinde konuşarak kültür merkezinin de ilçeye hayırlı olmasını diledi.

Bakan Yılmaz; İlçede Yapılan Eserlere Katkı Sınanları Tebrik Etti

Bakanı Yılmaz, Kültür Merkezi açılışında yaptığı konuşmada, “Bugün güzel bir Kültür Merkezinin açılışını hep birlik gerçekleştiriyoruz. Başta Belediye Başkanımız olmak üzere, bu güzel esere katkısı olan herkesi tebrik ediyorum. Solhan, güzel hasletleri olan bir ilçemiz, manevi değerleri güçlü olan bir ilçemiz ve her zaman yanımızda olan ilçemizdir. Biz de elimizden gelen imkânlarımızı sonuna kadar zorlayarak Solhan’a layık olmaya çalıştık. Solhan’a hizmet etmeye gayret ettik. Bu gün Solhan, çok şükür farklı bir hale geldi. Bingöl’den gelirken artık duble yollardan geliyoruz. Allah’ın izniyle sıcak asfaltı bu sene yatırım programına aldık.” dedi.

Kız Öğrenci Yurdu Açılışı Yapıldı

Daha sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardımlar Genel Müdürlüğünün ödenek tahsisi ve Solhan Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğünce projelendirilerek yapılan 300 öğrenci kapasiteli İmam Hatip Lisesi SYDV Kız Öğrenci Yurdu açılışı yapıldı. İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri, Bakan Yılmaz’ı ‘İmam Hatipliyim’ adlı şiir ile karşıladılar. Karşılamadan sonra açılış dualar eşliğinde gerçekleşti. Kız öğrencilerin eğitimi için yurdun büyük önem arz ettiğini söyleyen Yılmaz, kız öğrencilerin barınma sıkıntısından dolayı eğitime devamlılığı konusunda sorunların yaşandığını ve bu yurt ile kız öğrencilerin eğitiminin sürekliliği ve başarının artması konusunda önem arz ettiğini aktarıp bu güzel hizmetleri Solhan’a kazandıran Başbakan’a dua edilmesi talebinde bulundu.

Kız Öğrenci Yurdu yemekhanesinde verilen yemekten sonra Bakan Yılmaz, Solhan Yatılı Bölge Orta Okulunu ziyaret edip öğrencilerle kısa bir sohbet etti. Yeni yapılan Metem Eğitim Kampusunda incelemelerde bulunan Yılmaz, yapılan okul binaları hakkında bilgi aldı ve pansiyonda inceleme yaptı. Son olarak Bakan Yılmaz, Sabiha Bahçıvan Anadolu Lisesi için yapılan ve KDPR kapsamında finanse edilen 200 kişilik öğrenci yurdunda incelemelerde bulundu. Buradaki incelemeler sırasında Solhan Kaymakamı Şeref Aydın, Sabiha Bahçıvan Anadolu Lisesi eğitim binasının ihtiyaca cevap vermediğinden dolayı yeni bir eğitim binasına ihtiyaç olduğunu dile getirip Bakan Yılmaz’dan destek istedi.

Bakan Yılmaz, burada yapılan incelemenin akabinde ilçedeki taziyeleri ziyaret ettikten sonra Solhan’dan ayrıldı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN