• Dolar Alış / Satış: 9.199 / 9.216
  • Euro Alış / Satış: 10.679 / 10.698
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:21
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:21
  • Akşam: 17:47
  • Yatsı: 19:13

“BİZ VATANDAŞIN DEĞİL, MEMURLARIN AMİRİYİZ”

21 Aralık 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1251 defa okundu.
“BİZ VATANDAŞIN DEĞİL, MEMURLARIN AMİRİYİZ”

Solhan’da koordinasyonu sağlamak, sorunları tespit etmek, sorunlara yerinde çözüm bulmak ve fikir alışverişinde bulunmak amacıyla ilçe Kaymakamı Fatih Okumuş Başkanlığında İlçe Koordinasyon Kurulu toplantısı yapıldı.

İlçe genelinde yapılan yatırımları değerlendirmek, sorunları ve çözüm önerilerini ele almak, kurumlar arası iş birliği ve koordinasyonu sağlamak amacıyla 2015 yılı 2. dönem İlçe Koordinasyon Kurulu toplantısı yapıldı.

2016 yılında yapılacak hizmetlerin konuşulduğu toplantıya, Kaymakam Okumuş, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Mehmet Güler, Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, Arakonak Belediye Başkanı Mustafa Döner ve kamu kurum ve kuruluş amirleri katıldı.

Koordinasyon toplantısında kış mevsiminde kamu kurum ve kuruluşlarınca alınacak tedbirler, kamu kurum kuruluşlarca vatandaşımıza sunulan hizmetlerde dikkat edeceği hususlar, kurumlarca resmi araç ve gereçlerin kullanımında dikkat edilecek hususlar, eğitim, sağlık, köy alt yapı yatırımlarında ilişkin hazırlık ve teklif çalışmalarında dikkat edilecek hususlar, SYDV, çeşitli sosyal içerikli projeler araştırması yapılması, ilçedeki başıboş hayvanlar ile ilgili çözüm önerileri, ilçe merkezinde trafik güvenliği için alınması gereken tedbirler, ilçedeki eğitim ve sağlık sisteminin daha etkin ve verimli hale gelebilmesi için neler yapılabileceği ve diğer önemli konular ele alınıp değerlendirildi.

“KAMU KAYNAKLARI ETKİN VE ETKİLİ OLARAK KULLANILACAKTIR”

Kurumların çalışmaları hakkında bilgi paylaşımı yapılıp sorunların konuşulduğu toplantıda Kaymakamlık olarak beklenti ve prensiplerini aktaran Kaymakam Okumuş, “Biz vatandaşın amiri değiliz memurların amiriyiz” ifadelerini kullandı.

Vatandaştan gelen talep ve dilekçeleri mutlaka 3071 sayılı dilekçeye cevap verilmesi hakkında kanun ve ilgili yönetmenlik hükümlerine göre cevaplandırılacağını belirten Okumuş, “Personelimize adaletli bir ödül ve ceza sistemi uygulamalıyız.  Memurların mesaiye devamları azami derecede sağlanacak. Kamu kaynakları etkin ve etkili olarak kullanılacaktır. Müdürlerimiz 7/24 ulaşılabilir olmalıdır. Özellikle büyük bir kaza veya herhangi bir hadiseyi birinci derecede sorumlu amir ivedi ile makama bildirecektir. Müdürlerimiz özellikle yerel basın ve sosyal medyada kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik veya hükümete ve devlete yönelik her türlü eleştiri ve ikaz takip edip sorumluluk sahasındaki sorunlara el atacaklar. Gerekli gördükleri zaman mutlaka makama konuyla ilişkin bilgi verecekler. Özellikle altında müdür imzası olan yazılar kaliteli olmalı. Herhangi bir nedenle geçici görevlendirme teklifi yapılacaksa bu teklif mutlaka valiliğe yapılacaktır. Varsa soruşturma, araştırma ve rapor gibi gerekçelerde bu teklife eklenecektir. Müdürlerimizin her biri ilgili bakanlıkların temsilcileri konumundadırlar. Sorumluluk alanlarına ilişkin araç gereç personel kaynak temini gibi hususların öncelikle kaymakamlıkla paylaşacak, daha sonra özel kişi ve kuruluşların desteklerini makamın müsaadesiyle talep edeceklerdir. Resmi araçların kullanımında hassasiyet gösterilecektir.  Görev alanımıza giren her iş mümkün mertebe önceden detaylıca planlanacak ve bu plan gerekmedikçe değişmeyecektir. İş makinesi talepleri kesinlikle kaymakamlıktan yapılacaktır. Özellikle eğitim, sağlık, köy alt yapı yatırımlarına ilişkin hazırlık ve teknik çalışmaları önceden mutlaka kaymakamlıkça koordineli yapılacaktır.  2016 KÖYDES taslağı, tahmini bütçe, şantiyenin öncelikli iş programını Şubat ve Mart ayları içerisinde bitireceğiz. Özellikle eğitim alnında detaylı bir değerlendirme ve planlama çalışmasını önemli görüyorum. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı çeşitli sosyal içerikli proje araştırması içerisinde olacaktır.” Şeklinde konuştu.

 IŞIK VE HIZ İHLALLERİ YAPILIYOR!

Katılımcıların sorun ve görüşleri aktardığı toplantıda Kaymakam Okumuş, değerlendirmesinde şu ifadeleri kullandı: “İlçemizde bir trafik sorunu var! Kırmızı ışığa uyan yok ya da uyanlar az veya kırmızı ışık fazlaca ihlal ediliyor. Özellikle transit ağır vasıtalar çok süratli gidiyor. Frene bassalar duracaklarını sanmıyorum. Bir inek çıksa, bir vatandaş çıksa ezer geçerler. Işıklarla ilgili arıza var ve vatandaşın ışıklara uymama gibi bir arıza var. Radara uyulmuyor, hız sınırlarında kalınmıyor. Bir tır nasıl 80 -90 ile gidebilir ama tahminimce gidenler vardır veya kırmızı ışığa yakalanmayayım diye basıyor, yeşili geçeyim diye basıyor, sarı filan yanıyor adam selektör yapıp basıyor. Dolayısıyla radar sorunu var, kırmızı ışık sorunu var ve park sorunu var. Özellikle dolmuşçuların, minibüsçülerin sorunu var toplam 4 sorun var. Dolayısıyla tek tek ele almak gerekirse özellikle radar ve kırmızı ışıkla ilgili TEDES (Trafik elektronik denetim sistemi) uygulaması var. Bizim TEDES’e geçme yetkisi belediyede. Belediyemizce TEDES’le ilgili başvuru yapıldı. Bunu özellikle tartışmak konuşmak değerlendirmek lazım. Şoförler odası, dolmuşçular/minibüsçüler, belediye, basın, Solhan sivil kamuoyu bildirmek lazım ki kazamı olsun. Ben burada bir sorun olduğunu görüyorum ve vatandaştan da dinliyorum.”

ERBAKAN CADDESİNDE PARK DÜZENLEMESİ

Geçmiş yıllarda park sorunu ve geçiş sıkıntısının giderilmesi için Erbakan Caddesi’nde uygulanan araç geçiş durumu tekrar gündeme geldi.

Erbakan Caddesi’nde park yasağının olması veya tek şerit yol haline gelmesi ile ilgili yapılan görüşmede Kaymakam Okumuş, geçmiş yıllarda demir dubalar ile kapatılan Caddenin sabah 7:00 akşam 19:00 saatleri arasında trafik memurlarının kontrolünde parkın önlenmesi ve araçları yönlendirmesi yönünde olurken Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız ve İlçe Emniyet Müdürü Hasan Soydaş ile bazı kurum amirlerinin önerisi ise; caddenin tek şerit haline gelmesi, sağlı-sollu kaldırımların genişletilip yükseltilmesi, kaldırım uçlarına zincirli demir dubalar monte edilerek hem araçların geçişi kolaylaşması hem de esnaf ve yayalar rahat etmesi şeklinde oldu. Bu önerinin mantıklı olduğunu belirten Kaymakam Okumuş, bu önerinin gerçekleşmesi için cadde esnafının ve vatandaşında görüşleri alınacağını söyledi.

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN