• Dolar Alış / Satış: 8.306 / 8.321
  • Euro Alış / Satış: 9.998 / 10.016
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:07
  • Öğle: 12:26
  • İkindi: 16:16
  • Akşam: 19:24
  • Yatsı: 21:03

Yılbaşı ve Müslümanlar

29 Aralık 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1521 defa okundu.
Yılbaşı ve Müslümanlar

Solhan İlçe Vaizlerinden Numanoğlu, Bir yılı geride bırakıp yeni bir yıla başlamanın eşiğinde olduğumuz bu günlerde Müslümanlar olarak nelere dikkat etmemiz gerektiğini açıklarken “Yılbaşı kutlaması” olarak yapılan eğlencelerin! dinimizde yeri var mıdır? Sorusuna da yanıt verdi.

 Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de: “hayat, zaman, ay, yıl, gece, gündüz” v.b. birçok kavramdan bahsederek zamanın önemine işaret ettiğini söyleyen Solhan İlçe Vaizlerinden Osman Numanoğlu, “bu ayetlerden birinde şöyle buyurmaktadır: “Şüphesiz Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısında, Allah katında ayların sayısı on ikidir…”  Başka bir ayette de: “O, güneşi bir ışık ayı da bir aydınlık kılan, yılların sayısını ve hesabı bilmeniz için ona menziller takdir edendir”.  buyurmaktadır.” dedi.

Bir yılı geride bırakıp yeni bir yıla başlamanın eşiğinde olduğumuz bu günlerde Müslümanlar olarak nelere dikkat etmemiz gerektiğini açıklayan Numanoğlu, “Yılbaşı kutlaması” olarak yapılan eğlencelerin!  dinimizde yeri var mıdır? Sorusuna da yanıt verdi.

Numanoğlu, “Demek ki gündüzün, gecenin, ayların ve yılların yaratılış sebebi, insanların yaşantısını kolaylaştırmak (yılların sayısını ve hesabı bilmek gibi) ve Allah’a kulluk görevlerini yerine getirmelerine zemin hazırlamaktır.(Namaz, oruç, hac ve zekât gibi ibadetlerin zamanını tespit etmek gibi) Yine “ölümü ve hayatı insanlardan hangisinin daha iyi ameller işlediğinin belli olması için yarattığını” bildiren Rabbimizin ilahi fermanından ve “Âdemoğlu şu beş şeyden sorguya çekilmedikçe Rabbinin huzurundan ayrılamaz:

1- Ömrünü nerede geçirdiğinden.

2- Gençliğini nerede tükettiğinden.

3- Malını nerden kazandığından.

4- Nereye harcadığından.

5- İlmiyle nasıl amel ettiğinden” Buyuran peygamberimizin hadislerinden dünyanın bir imtihan sahası olduğunu, gelip geçen yılların da imtihan için bizlere verilen süreden eksilen zaman dilimi olduğunu öğreniyoruz.” dedi

“Yiyin, için ve israf etmeyin. Çünkü O (Allah), israf edenleri sevmez.” 

“Akıllı kimse, sürekli kendi nefsini sorgulayan ve durmadan ölüm ötesi için çabalayandır. Nefsini hevâsının peşinde koşturduğu hâlde buna rağmen Allah Teâlâ’dan beklentileri olan kimseye gelince o zavallının tekidir.”  Buyuran Peygamber Efendimizin ümmeti olarak bize yakışan; Allah’ın verdiği ömür sermayesini yine Allah’ın rızası doğrultusunda harcamak ve ölümden sonrası için hazırlık yapmak olmalıdır.” diyen Numanoğlu, şunları aktardı:

“Durum böyle olunca bir Müslüman ömür sermayesinden bir yıl daha eksildi diye kendinden geçercesine eğlenebilir mi? Veya Allah’ın yasakladığı günahları, gayrı meşru fiilleri işleyebilir mi?

Zamanımızdaki yılbaşı kutlamaları aşırı bir şekilde alkolün tüketildiği, piyango adı altında çok büyük çapta kumarların oynandığı, israfı aşan alışverişlerin yapıldığı bir zaman dilimi halini almıştır. Oysaki Yüce Dinimiz Alkolü, kumarı ve israfı yasaklamıştır. Kuran-ı kerimde bu hususlar şöyle ifade edilmektedir. “Ey iman edenler, içki, kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak şeytanın işlerinden olan pisliklerdir. Öyleyse bun(lar)dan kaçının; umulur ki kurtuluşa erersiniz.” “Yiyin, için ve israf etmeyin. Çünkü O (Allah), israf edenleri sevmez.”  Görülüyor ki “yılbaşı kutlaması” olarak yapılan eğlencelerin dinimiz açısından hiçbir temeli olmadığı gibi bizden olmayan milletlere benzememize de sebep olmaktadır. Latincede, “Tanrının doğum günü” anlamına gelen “Noel ve Hz. İsa’nın doğum günü kutlamasını ifade eden “dies natalis” teriminin Fransızca karşılığı. Türkçede yanlış olarak yılbaşı kutlamalarıyla özdeşleştirilmiştir. Miladi takvime göre Hz. İsa’nın doğum günü münasebetiyle yapılan “Yılbaşı kutlaması” (Noel) âdeti Hıristiyanlara mahsus bir kutlama olmakla beraber bir peygamberin doğumu münasebetiyle gayrı meşru eğlencelerin düzenlenmesi ne kadar doğru olabilir? Bir peygamberin doğumu kutlanırken Allah’ın yasakladığı eğlenceler! tertiplemek ve dünyada açlıktan ölen yüz binlerce insan varken oyun!, eğlence!, alışveriş! adı altında bunca israfı yapmak hangi vicdana sığar?”

“Her kim bir kavme benzemeye özenirse o da onlardandır”

Numanoğlu, “Özellikle peygamberimizin “Her kim bir kavme benzemeye özenirse o da onlardandır” (Sünen-i Ebi Davut C: 4, Sh: 44) anlamındaki uyarısı gün gibi ortada iken Müslümanların yılbaşını bu şekilde kutlamaları doğru olur mu? Bırakın kutlama yapmayı, kişinin kutlamalara katılması, izlemesi, kutlama yapılan yerlerde bulunması dahi  “Allah size indirdiği kitapta onun ayetlerinin inkâr edildiğini ya da alaya alındığını işittiğinizde başka bir konuya geçmedikleri sürece onlarla bir arada oturmamanızı, yoksa sizin de onlar gibi olacağınız! Bildirdi. Hiç kuşkusuz Allah münafıklar ile kâfirleri cehennemde bir araya getirecektir.”  Mealindeki ayet-i kerimeye muhalefet etmek olmayacak mı? Yılbaşını kutlama bahanesi ile işlenen günahların, düzenlenen sözde eğlence partilerinin hangi inançta yeri olabilir? Esasında zaman kavramı da değişkendir. Günümüzde Rumî, Hicrî ve Miladî olmak üzere üç takvim vardır. Dolayısıyla yılbaşı, milletlerin kabul ettikleri takvime göre ve bulundukları coğrafi alanlara göre değişmektedir. Nitekim kameri aylara ve hicrî takvime göre yılbaşı Muharrem ayının ilk günüdür. Bu yüzden yıllara dini anlamda bir değer yüklenmesi yerine o yılımızı nasıl geçirdiğimiz değerlendirilmeli, geçen bir yılın muhasebesini yaparak gelecek yıllarda, geçmişte yaptığımız hatalarımızı tekrarlamamak ve Yüce Rabbimizin razı olacağı davranışları yapmaya gayret göstermek asıl gayemiz olmalıdır. Yeni bir yıla girerken yüce Rabbimizin “Sizi sadece boş yere yarattığımızı ve sizin, hakikaten huzurumuza geri getirilmeyeceğinizi mi sandınız.” . Mealindeki uyarısını ve Hz. Ömer’in “Hasibu kable en tuhasebu” yani “hesaba çekilmeden önce siz kendinizi hesaba çekin” anlamındaki güzel sözünü unutmamamız temennisiyle. Rabbimizden geçmiş yıllarda işlediğimiz hatalarımızı telafi edeceğimiz, O’nun rızasına nail olacağımız ve Ümmet-i Muhammed’in bütün sıkıntılarının bitmesine vesile olacak nice yılları bütün din kardeşlerimize nasip etmesini niyaz ediyorum.” İfadelerini kullandı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN