• Dolar Alış / Satış: 9.267 / 9.283
  • Euro Alış / Satış: 10.738 / 10.757
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:23
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:19
  • Akşam: 17:44
  • Yatsı: 19:10

YGS’DE TÜRKİYE BİRİNCİSİ BİNGÖL’DEN

3 Nisan 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1420 defa okundu.
YGS’DE TÜRKİYE BİRİNCİSİ BİNGÖL’DEN

Özel Bingöl Hürriyet Koleji’nde eğitim gören Ahsen Zeynep Kaya, YGS’de 4 puan türünde 500 tam puan alarak Türkiye birincisi oldu. Bingöl’de bir ilke imza atan Kaya, başarısının sırrını da anlattı.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS)  Türkiye birincisi olan Ahsen Zeynep Kaya, Türkiye birincisi olmanın gururunu yaşıyor. Kaya’nın bu başarısı, ülke gündeminde de geniş yankı buldu.

Eğitim gördüğü okulda düzenlenen basın açıklamasında konuşan Kaya, YGS-1, YGS-2, YGS-5 ve YGS-6’da Türkiye birincisi olduğunu söyledi.

“ÇOK ÇALIŞMAK DEĞİL, DÜZENLİ ÇALIŞMAK ÖNEMLİ”

Sınavdaki başarısını düzenli çalışmaya borçlu olduğunu belirten Kaya, “Sınava hazırlanırken, çok çalışmak önemli değil, düzenli çalışmak önemlidir. Ben saatli çalışan bir insan değildim, haftalık programla çalışıyordum. Haftalık olarak belirlediğim konularımı bitiriyordum ve sosyal hayata zaman ayırıyordum. Çok çalışmaya gerek yok, düzenli çalışın yeter” dedi.

2 YANLIŞ BEKLERKEN BİRİNCİ OLDU

Sınav sonuçları açıklandığında şaşırdığını kaydeden Kaya, “Sınavdan çıktıktan sonra iki yanlışımın olduğunu öğrendim. Bunun üzerine hocalarıma ilk 100’e girer miyim diye sordum. Çünkü buna inanmıyordum, ben iki yanlış yaptıysam sınavda ful doğru yapan vardır diye düşünüyordum. Hocalarım ilk 50’e girebileceğimi belirterek bana destek oldular. Bazı hocalarımda birinci olabileceğimi söylüyordu ama ben hala inanmıyordum. Sonuç açıklandığında bayağı şaşırdım ve mutlu oldum” diye konuştu.

Kaya, LYS sınavını da başarıyla tamamlayarak, tıp fakültesine yerleşmek istediğini söyledi.

Kızına her daim destek olduğunu belirten baba Mehmet Emin Kaya ise, “kızımın başarısına oldukça sevindim. Çocuğuma katkıda bulunmak için bu okula verdim. Gözüm hiçbir zaman arkada kalmadı. Burada iyi bir eğitim verdiler, çocuğumun iyi yerlere gelmesini bekliyorum” dedi.

YGS’DE BİNGÖL’DE BİR İLK OLDU

Kaya’nın YGS’de Bingöl’de bir ilki başardığını belirten Özel Bingöl Hürriyet Koleji Müdürü Nizamettin Etdöğer, “Yılbaşından itibaren öğrencimizde bir kabiliyet olduğunun farkındaydık. Yılsonu itibariyle başarılı olabileceği yönünde beklentimiz vardı. Sınavda ilk 100’e veya 10’a girer diye beklentimiz vardı. Öğrencimizin azimi düzenli çalışması, rahatlığı bizlere ayrı bir güven verdi. Bu başarıyla İnşallah Türkiye birincisi olur diye umutlanmaya başladık. Öğrencimiz, akademik başarısıyla beraber, kişiliği, ahlakı, alçak gönüllülüğü gönlümüzde taht kurdu. Bu sonuçla taçlandırması, bizleri ayrı onurlandırdı. Bu başarı YGS’de Bingöl’de bir ilk oldu. Bu başarı, Bingöl için eğitim camiası için ciddi bir moral ve motivasyon oldu” ifadelerini kullandı. Etdöğer, üniversite hayatı boyunca Kaya’ya aylık 500 TL burs vereceklerini söyledi.

Öte yandan Kaya’nın bu başarısı yaygın medyanın yanı sıra sosyal medyada da geniş yankı uyandırdı. Kaya’nın başarısının Bingöl adına gurur verici olduğunu paylaşan kullanıcılar, başarı dileklerini de aktardılar.

Bingolonline

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN