• Dolar Alış / Satış: 9.199 / 9.216
  • Euro Alış / Satış: 10.679 / 10.698
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:21
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:21
  • Akşam: 17:47
  • Yatsı: 19:13

Yetimler Yararına Kermes

22 Aralık 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1647 defa okundu.
Yetimler Yararına Kermes

İHH ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesi kapsamında Solhan Şehit Kaymakam Ersin Ateş İlköğretim Okulu, yetimler yararına kermes düzenledi. Düzenlenen kermeste öğrenci velileri tarafından hazırlanan yiyecekler davetlilere ikram edilerek yetimlere katkı sağlandı.

 İHH ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen  “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesi kapsamında Solhan Şehit Kaymakam Ersin Ateş İlköğretim Okulu, dört yetim yararına kermes düzenlendi. Düzenlenen kermese Eğitimciler Birliği Solhan İlçe Şubesi ile Solhan Müftülüğü de destek verdi.

Kermese, Solhan Kaymakamı Şeref Aydın, Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Kamuran Uğur, Solhan İlçe Müftüsü Sırrı Fuat Ateş ve Bingöl İnsani Yardım Derneği (Bingöl İHH) Başkanı Muhittin Gili, Eğitim-Bir-Sen Bingöl Şube Başkanı Yunus Kava ile çok sayıda davetli katıldı.

‘Sınıfça Birlik Olduk Bir Yetime Kardeş Olduk’ sloganıyla hem Şehit Kaymakam Ersin Ateş İlköğretim Okulu’nda öğrenim gören yetim öğrenciler yararına hem de İHH ve MEB tarafından yürütülen  “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesi kapsamında Şehit Kaymakam Ersin Ateş İlköğretim Okulu’ndan talep edilen dört öğrenci yararına kermes düzenlendi. Düzenlenen kermeste öğrenci velileri tarafından hazırlanan yiyecekler davetlilere ikram edilerek yetimlere katkı sağlandı.

“İyilikte Yarışan Sınıflar”

Düzenlenen kermeste okulun 8’inci sınıf öğrencilerinde Zahide Bozyel, kermesin açılışında bir konuşma yaptı.

Bozyel, “Solhan’da iyilikte yarışan sınıflar, her sınıfın bir yetim kardeşi var kampanyasına destek olmak için düzenlemiş olduğumuz kermesimize hepiniz hoş geldiniz. Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitim Bir-Sen ve İnsanı Yardım Vakfı (İHH) tarafından ortaklaşa iyilikte yarışan sınıflar her sınıfın yetim bir kardeşi var kampanyasının başlatılması nedeniyle kurumumuzun insanı yardımlaşma vakfıyla yapmış olduğu protokol çerçevesinde il dışından dört yedim kardeşimiz ve kurumumuzda sekiz yetim kardeşimize destek olmak için bu gün bu kermesi tertip etmiş bulunmaktayız. Bizler sadece kendimizi düşünerek değil çevremizi ve içerisinde yaşadığımız toplumu da düşünerek hareket etmeliyiz. Dünyada bizim sahip olduğumuz imkânlara sahip olmayan birçok kardeşimiz var. Dünya üzerinde şuanda iki yüz milyon yetimden bahsediliyor. Sadece komşumuz olan Suriye’de beş milyon yetim olduğu biliniyor. Bu kampanya kapsamında gönüllü olan her sınıfımıza ayda bir defa kumbara konulacak ve öğrenciler kendi aralarında yetimlere para toplayacak. 9 ay sürecek kampanyada her sınıfta karınca kararınca destek verilecek. İnşallah kurumumuzun insanı yardımlaşma vakfıyla yapmış olduğu protokol çerçevesinde İHH sisteminde yer alan yetim kardeşlerimizin fotoğrafları sınıflarımıza asılacak ve öğrencilerin topladıkları paraların kime gittiğini de görebileceklerdir. Kampanyaya verdiğiniz destekten ötürü hepinize teşekkür ederiz.” İfadelerini kullandı.

“Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var”

“Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” kampanyası çocukların küçük yaşlardan itibaren bilinçli, yardımsever, başkalarının dertleriyle dertlenen duyarlı insanlar olarak yetiştirebilmeyi esas almaktadır. Bu proje; doğal afet, yoksulluk, hastalık gibi sebeplerle ülkemizde anne/babasını kaybetmiş olan dört çocuğumuzun eğitim, sağlık, barınma, gıda, giyecek gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması için okul öğretmen, öğrenci ve velilerinin katkılarıyla sürdürülmektedir.

“Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” kampanyasına katılan sınıfların destekledikleri ile yetim kardeşlerine her ay 90 TL gönderileceği belirtilirken, her sınıfın desteklediği yetim kardeşine ait bilgilere (çocuğun ismi, fotoğrafı, doğum tarihi, babasının vefat tarihi, annesinin sağ olup olmadığı, kardeş sayısı) sahip olacağı aktarıldı. Yardımların en az bir yıl (12 ay) olmak üzere düzenli olarak devam edeceği belirtilirken bu kampanyaya katılmakla okulda öğrenim görmekte olan yetim öğrencilerin de sisteme dahil edilip vakıf aracılığıyla kardeş okulları vesilesiyle her ay düzenli olarak yardımlardan faydalanacakları dile getirildi.

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN