• Dolar Alış / Satış: 17.348 / 17.379
  • Euro Alış / Satış: 18.275 / 18.308
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:48
  • Öğle: 12:32
  • İkindi: 16:28
  • Akşam: 19:55
  • Yatsı: 21:49

YERLİ TOHUM ÜRETİYORLAR

23 Mayıs 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
812 defa okundu.
YERLİ TOHUM ÜRETİYORLAR

Avustralya Büyükelçiliği tarafından desteklenen ve BİNÇEVDER Tarafından yürütülen ‘Yeryüzü İle Yeniden İletişim’ projesi kapsamında yerli tohum üretiliyor.

Avusturalya Büyükelçiliği tarafından desteklenen ve BİNÇEVDER tarafından yürütülen ‘Yeryüzü İle Yeniden İletişim’ Projesi kapsamında eğitim tohum üretimi ve geri dönüşlü anlaşmalar ile yerli tohumlar ve yetenekler artarak devam ediyor.

BİNÇEVDER tarafından yürütülen ‘Yeryüzü İle Yeniden İletişim’ Projesi hakkında yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Bingöl Hürriyet Koleji, Fen Lisesi, Kazım Karabekir İlköğretim, Güner Orbay Ortaokulu, Murat İlköğretim öğrencileri tarafından eğitim ve uygulama yapan öğrenciler Derneğimiz tarafından Guldar Alzan, Haziran, Çiriş, Miyalan, Miri, Çavuşlar, Soğukçeşme bölgelerinden toplanan yerli tohumlar, Öğrenciler ve aileler tarafından ekimi yapılarak ştil elde edildi. Proje kapsamında proje sahasında ekimi devam eden çalışma ile Guldar ve Kertew köylerinde kadimden beri Çiftçilik yapan çiftçiler ile tarla çalışmaları da başlatıldı. Proje ile Çiftçiler erken ştil ile köylerde ekim yaparak tohum üretecekler. Bu anlaşma gereği ştil karşılığında tekrar tohum takası ile yapılacak faaliyet ile yerli tohumun çoğaltılması ve geliştirilmesi sağlanacaktır.”

“PROJEMİZ İLE UMUT VE TOHUM OLUYORUZ”

Proje hakkında bilgi veren Cuma Karaarslan ise; “Guldar, Kertew, Miyalan, Çavuşlar, Çiriş, Miri ve bölgeden Ziraat Odası Başkanlığı ile birlikte  elde ettiğimiz tohumları ekerek eğitim amacını gerçekleştirdik. Şimdi ise bu tohumları yetiştiren gençlerimiz ve öğrencilerimiz kırsal alan köylüleri ile anlaşmalı tohum geri ödemeli çiftçilik sağlayarak elde edilen uygulama sonuçlarını yaygınlaştırmış olacaktır. Amacımız bu kapsamda tohum üretimi takası ve yerli tohumun tüm kırsal/kentsel alanda kolay bulunabilirliğine katkı sunmak  ve bu kapsamda bu değerlerimizi sertifikalandırmak olacaktır. Tohumun babası Hacı Yaşar Hansu ile guldar ortamında ve Sayın Faruk Beki ile Kertew ortamında  ekime devem ediyoruz. Kertew, Guldar Haziran, Alzan dan temin edilen tohumlar  öğrenciler  tarafından ekilerek çoğaltıldı. Çoğaltılan fideler kadim çiftçilerimiz ile emin ellerde ve toprakta çoğalmaya devam edecektir. Avusturalya Büyükelçiliği desteği ile devam eden projemiz ile umut ve tohum oluyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN