• Dolar Alış / Satış: 8.414 / 8.429
  • Euro Alış / Satış: 10.008 / 10.026
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:11
  • Öğle: 12:35
  • İkindi: 16:27
  • Akşam: 19:38
  • Yatsı: 21:20

“YENİDEN O’NA İHTİYACIMIZ VAR”

25 Nisan 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
959 defa okundu.
“YENİDEN O’NA İHTİYACIMIZ VAR”

Akdeniz, “Birçok değerin altüst olduğu, manevi hayatın iflas ettiği, Muhammed’i bir duruşun günlük yaşantımızda uzaklaştığı bir dönemde efendimizin doğumunu kutlarken hayatı insanlık alemi için birçok örnek içerikli mesajlarla dolu olan Alemlere Rahmet efendimizin hayatını kutlamaktan asıl sebebi onun insanlara sunduğu değerleri ve hayat biçimini yekten okuyup anlamak ve onu hayatımıza geçirmeye gayret göstermek ve biz bunun neresindeyiz diye düşünmek olmalıdır.” İfadelerini kullandı.

Solhan Anadolu İmam Hatip Lisesi, Kutlu Doğum Haftası Münasebetiyle Solhan belediyesi Kültür Merkezi’nde bir program düzenledi. Düzenlenen programa, Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, İl Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin, Şube Müdürü Ömer Abdulaziz Döger, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fevzi Aktaş, Şube Müdürleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri, Kurum Amirleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Bay ve bayanlara yönelik olmak üzere iki ayrı günde düzenlenen programa yüksek katılım sağlandı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programlarda öğrenciler tarafından ilahiler ve mevlis-i şerif okunup skeç gösterisi yapıldı.

Erkelere yönelik düzenlenen programda Solhan Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Selahaddin Akdeniz, bir konuşma yaptı.

“YENİDEN O’NA İHTİYACIMIZ VAR”

Akdeniz, “Birçok değerin altüst olduğu, manevi hayatın iflas ettiği, Muhammed’i bir duruşun günlük yaşantımızda uzaklaştığı bir dönemde efendimizin doğumunu kutlarken bunu sadece Mevlit okumak, ilahiler söylemek, sahnelerde gövde gösterisi yapmak şeklinde icra etmemeliyiz. Hayatı insanlık alemi için birçok örnek içerikli mesajlarla dolu olan Alemlere Rahmet efendimizin hayatını kutlamaktan asıl sebebi onun insanlara sunduğu değerleri ve hayat biçimini yekten okuyup anlamak ve onu hayatımıza geçirmeye gayret göstermek ve biz bunun neresindeyiz diye düşünmek olmalıdır. Efendimize itibar etmek ve sünnetini yaşam tarzı olarak benimsemek zaruri bir İhtiyaç olsa gerek. Çünkü nice Müslümanlar değer adına ne duyduysak ona ittibâ etmekle bulduk ve bundan sonra da ne bulacak isek ona yaklaşmada, ona ittiba etmekte ve onu anlamakta bulacağız. Yine biz Müslümanlar günlük yaşantımızda efendimizin kaybettiğimizde sahip olduğumuz bütün değerlerimizi kaybettik kaybettiğimiz Her bir değerimize yeniden kazanmak için efendimizi yeniden bulmaya gönüllerimize O’nu yeniden inşa etmemize bağlıdır. Hangi açıdan bakarsak bakalım içinde yaşadığımız çağın O’nun örnekliğine manevi önderliğine ilahi rehberliğine ihtiyacı vardır.

Biz Müslümanların da O’nu yeniden okumaya, anlamaya ve yaşamaya ihtiyacımız vardır. Yüreklerimizin O’nun kılavuzluğuna, boş bırakılan gönüllerimizin O’nu rehberliğine sevgisine ve aşkına ihtiyacı vardır. İnsanlığın en büyük sorunu; sevgi açlığı ve örnek insan mahrumiyetidir. O’nu sevmeye, O’nu örnek almaya, Onunla insanlığı ve kainatı anlamaya her zamankinden daha fazla ihtiyacımız vardır. Yüce Allah’ın sevgisine, hoşnutluğuna, bağışlanmasına ermenin tek yolu Peygamberimizin yolundan gitmektir. Yüce Allah Nisa suresinin 80’inci ayetinde “kim peygambere itaat ederse Allah’a itaat etmiş olur” Ali İmran 31’inci ayetinde “De ki; Eğer siz Allah’ı seviyorsanız o taktirde bana tabi olunuz ki Allah da sizi sevsin ve sizin günahlarınızı mağfiret etsin, sevaba çevirsin ve Allah gafurdur rahimdir” her iki ayette de anlaşıldığı üzere Allah’ın rızası ve sevgisi efendimizin sünnetine uyumakla elde edilir.” İfadelerini kullandı.

“İSLAM YOLUNDA TÜKETİLEN BÜTÜN NEFESLERİN BİR TEK GAYESİ OLMALIDIR”

“Bir Müslüman’ın en büyük Miladi Allah’ın rızasını kazanmak ve gazabından sakınmak olmalıdır” diye sözlerini devam ettiren Akdeniz, “Kılınan namazların, tutulan oruçların, verilen sadaka ve zekâtların, İslam yolunda tüketilen bütün nefeslerin bir tek gayesi olmalıdır. O da Allah rızasını kazanmak ve gazabından sakınmak olmalı. Yüce Allah büyük-küçük demeden her konuda efendimize uymayı, O’nun verdiği hükme razı olup teslim olmayı imanın gereği saymaktadır. Nisa Suresi 65’inci ayetinde “Rabbin adına yemin olsun ki, Onlar aralarında ihtilaf ettikleri konularda seni hakem kılmadıkça sonrada içlerinde hiç bir sıkıntı duymadan senin verdiğin hükme razı olup teslim olmadıkça asla iman etmiş olamazlar.” Yüce Allah müminleri mutlak teslimiyetten başka hiçbir tercih haklarının olmadığını da kesin bir dille belirtmektedir.  Ahzap Süresi 36’ncı Ayette “Mümin bir erkek ve bir kadın için, Allah ve Resul’ü bir konuda hüküm verdiği zaman artık onlar için hiçbir tercih hakları yoktur.” Hz Peygamberin emrine itaat etmemek, ona sırt çevirmek ise Allah’ın emrine isyandır. Bazı ayetlerde Hz Peygamber’e isyan hüsran ve bedbahtlık sebebi olarak gösterilmektedir. Nur Süresi 63. Ayette “Peygamberin emrine aykırı hareket edenler başlarına büyük felaket gelmesinden veya kendilerine çok acıklı bir azabın isabet etmesinden sakınsınlar” buyurmaktadır. Buhari’in rivayet ettiği bir Hadis-i Şerifte ise Hz Peygamber şöyle buyurmaktadır: “Bütün ümmetim Cennet’e girecektir ancak yüz çevirenler müstesna” dediler ki Ey Allah’ın Resulü yüz çevirenler kim Allah Resul’ü cevaben “kim bana itaat ederse cennete girer, bana isyan edene gelince onlar yüz çevirmiştir. “buyurmuştur. Hz Peygamber’i örnek edinmek, onun ahlakıyla ahlaklanmak, yüce Rabbimizin bir emridir. Peygamberi örnek edinmek O’nun Sünnet’ine uymak demektir. O’nun Sünneti de O’nun yaşam tarzıdır. Hangi asırda yaşarsak yaşayalım, hangi dönemde bulunursak bulunalım önümüze cereyan eden hadiseler hangi türden olursa olsun bize düşen görev; Hz Peygamberin getirdiği prensipleri benimseyip hayatımızı O’nun hayat tarzına uygun hale getirmek, O’nun gibi düşünen, O’nun gibi yaşayan ve O’nun gibi ibadet eden iyi bir kul ve Müslüman olmaktır.” İfadelerini kullandı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN