• Dolar Alış / Satış: 17.348 / 17.379
  • Euro Alış / Satış: 18.275 / 18.308
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:48
  • Öğle: 12:32
  • İkindi: 16:28
  • Akşam: 19:55
  • Yatsı: 21:49

YEMEN’E 15 BİN TL

27 Aralık 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2048 defa okundu.
YEMEN’E 15 BİN TL

Solhan Şehit Kaymakam Ersin Ateş İlköğretim Okulu’nda “Yerli Malımı Yemen ile Paylaşıyorum” sloganı ile yapılan faaliyet kapsamında elde edilen 15 Bin TL İHH Solhan Şubesi’ne teslim edilip İHH aracılığı ile Yemen’e gönderilecek.

Solhan Şehit Kaymakam Ersin Ateş İlköğretim Okulu’nda “Yerli Malımı Yemen ile Paylaşıyorum” sloganı ile yapılan faaliyete Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş başta olmak üzere kurum amirleri, vatandaşlar, öğrenci velileri, öğrenciler ve eğitimcilerin desteği ile 15 Bin TL. gelir elde edilmişti.

Elde edilen gelirin okul idareci, öğretmen ve öğrenci velilerinin ortak kararı ile Yemen’e gönderilmesi için İHH Solhan Şubesine teslim etmeyi ve onların aracılığı ile Yemen’e ulaştırılmayı uygun gördüklerini belirten Şehit Kaymakam Ersin Ateş İlköğretim Okulu Müdürü Ferhat Bayar, bunun şeffaflık ilkesi gereği yaptıklarını belirtti.

Bayar, Okul çalışanları ve öğrenci velilerinin onayı ile elde edilen gelirin İHH’ya teslim edilmesi için bir araya geldiklerini ve katkı sunan herkese teşekkür ettiğini aktardı.

Yapılan “Yerli Malımı Yemen ile Paylaşıyorum” çalışması sonucu elde edilen gelirin İHH’ya teslim edilmesi ile ilgili düzenlenen programda İHH temsilcileri çalışmalar hakkında bilgi verip destekten dolayı teşekkürlerini ilettiler.

İHH yöneticilerinden Dr. Necmettin Bulut, “21 Milyon Yemenli açlıkla mücadele ediyor, gıda ulaşmıyor. 10 milyonu açlık sınırında. Bu 21 milyonu da gıda gitmediği taktirde hepsi maalesef ölecek durumdalar. 3 bin 500 okul kapalı durumda. 1,5 milyon çocuk okula gidemiyor. İHH tarafından Yemen’de 110 bin kurban kesilmiş. Bu sene Ramazan ayında 9 bin gıda paketi dağıtılmış, 5 bin yetim sponsorluğa alınmış. Hastalıklar çok yaygın. 53 bin hastaya sağlık yardımı ulaşmış durumda. Orada çalışmalarımız devam etmektedir. Malum bu bir felaket, bir savaş, bir afettir. Bu her an her yerde olabiliyor Allah korusun bizim ülkemizde de olabilir. Biz kendimizi düşünelim, kendi sofralarımızı düşünelim yaptığımız israfları düşünelim. Karınca misali de olsa bir şeyler hazırlayıp gönderelim. Herkesin emeğine teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

DÜNYADA İNSANLAR ÖLÜYOR, SOLHAN’DA İNSANLIK ÖLMEDİ

İHH Solhan Temsilcisi Muhammed Veysi Tunç, “Gerçekten Solhan, belki Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde bir kermeste toplanabilecek en ciddi yüksek meblağ budur. Bu bizim okul müdürümüzün, idarecilerimizin, öğretmenlerimizin, velilerimizin ve öğrencilerimizin ne kadar duyarlı olduğunu gösteriyor. Gerçekten bu bizi ziyadesiyle mutlu etti. Çünkü Solhan, geçmişten günümüze kadar hayır noktasında, iyilik noktasında, yardım noktasında duyarlı insanların bulunduğu ve bu konuda çalışmaların ciddi manada sürdüğü bir ilçemiz. Allah’a hamd olsun Solhan, bir ilçeden daha fazlasını yaptı. Yemendeki savaş 8 yıldır devam ediyor ama 8 yıl değil 2000’li yıllarda başlayan bir süreç. Daha önce ilgilendiğimiz bir yere yardım götürmek, orada çalışmak daha çok kolay. Bunun için İHH 2000’li yıllardan beri Yemen’de aktif bir şekilde çalışıyor, farklı kesimlerle çalışıyor ve sizin gibi hayırseverler sayesinde yetim sponsorluğu üzerinden orda 5 bin yetime bakıyor. Bu 5 bin yetime bakılması dediğim gibi 1-2 günlük bir süreç değil yılların bir getirisidir. Çünkü bu yetim kardeşlerin belirlenmesi, her ay belli bir miktarın onlara aktarılması bir örgütlü yapı gerekiyor. Bunun için İHH Yemen’de uzun yıllardan beri var. Son bir ay içerisinde adak kurbanı olarak Yemen’de 500 kurban kesildi, Allah’a hamd olsun. Bu kurbanlar hadi parayı gönderdik keselim demekle olmuyor. Şuan Yemen’de anayolların tamamı kapalı yardımlar ara yollardan bir şekilde gidiyor ve orada İHH’nın çalışma prensiplerinden bir tanesi de şu; her çalıştığı ülke, bölgede mutlaka partner kuruluşlar var. Daha önce görüştüğü dürüst güvenilir İslami hassasiyeti olan kurumlarla çalışıyor. Şuan Yemen’de ülke içerisinde başkentten en tenha bölgelere ulaşabilecek düzgün, dürüst yapılarla çalıştığı için yardımın gönderilmesinde, ulaştırılmasında Allah’a hamd olsun herhangi bir sorun yaşamıyoruz. Savaş başlayıp günümüze kadar ölen çocuk sayısı 85 bindir. 85 bin yani Solhan’daki bütün insanların 3 katı kadar çocuğu kaybetmişiz demektir. Olay gerçekten bu kadar vahim. İnsanlar ölüyor. Siz bu kermesle Dünyada insanların öldüğünü Solhan’da insanlığın hala ölmediğini gösterdiniz. Bizim için çok anlamlı Allah razı olsun Allah hayrınızı kabul etsin.” ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN