• Dolar Alış / Satış: 12.079 / 12.1
  • Euro Alış / Satış: 13.597 / 13.622
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:06
  • Öğle: 12:17
  • İkindi: 14:49
  • Akşam: 17:06
  • Yatsı: 18:37

YAZIN YÜK ALTINDA, KIŞIN KAR ALTINDA…

6 Ocak 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1269 defa okundu.
YAZIN YÜK ALTINDA, KIŞIN KAR ALTINDA…

Kar yağışı ile birlikte hayvanlar ile ilgili iki gündem oluştu. Birincisi hayvanların soğuk ve karlı havalarda dışarıda olması bir diğeri ise hayvanların vatandaşların hem sağlığını hem de güvenliğini tehdit etmesi olarak dile getiriliyor.

Solhan’da başıboş sokak hayvanları büyük tehlike saçıyor. Sürüler halinde dolaşan sokak hayvanlarının kontrol altına alınmasını isteyen ilçe halkı, hayvanların hem kendi sağlıklarının tehlikeli olduğunu hem de vatandaşların sağlığını ve güvenliğini tehdit ettiğini belirtip yetkililerin bir an önce tedbir almasını istiyor.

HAYVAN BARINAĞI YAPILMALI

Yük hayvanlarının yazın yük altında eziyet çektiğini ve kışın ise kar altında yaşam mücadelesi verdiğini belirten vatandaşlar, hayvan sahiplerinin duyarlı olmasını istediler. Yaz aylarında hayvanlardan faydalananların kışın onları başı boş bırakmalarının kabul edilmeyecek cihette yanlış olduğunu belirten vatandaşlar, hayvan sahiplerinin duyarlı olmasını ve hayvanları koruma altına almaları gerektiğini belirtirken barınağı olmayanların da Belediyeden yardım istemesi gerektiğini ve belediyenin de gerekli adımı atması gerektiğini aktardılar.

ÇOCUKLAR OKULA GİDEMİYOR

Yetkililerce tedbir alınmaması nedeniyle her geçen gün sayıları artan sahipsiz hayvanlarla ilgili yıllardır bir gelişme yaşanmamasına tepki gösteren vatandaşlar, konuyla ilgili acil bir önlem alınmasının, hem halk sağlığı hem de hayvanların korunması için, yasal ve vicdani bir sorumluluk olduğunu ifade ettiler.

Vatandaşlar, “İlçede sürüler halinde gezen köpekler var. Bu sorunla ilgili tedbir alması gerekenler hiçbir adım atmıyorlar. Taşıdıkları hastalıklarla tehlike arz eden köpekler, yiyecek bulamadıkları zaman oldukça saldırgan oluyor. Çocuklarımızın okula gidiş gelişlerinde tehlike ile karşı karşıya kalmaları bizleri tedirgin ediyor. İlçe Kaymakamının konuya duyarlı olmasını bekliyoruz. Belediye, Orman ve Çevre Müdürlüğü, Özel İdare Müdürlüğü, Hıfzısıhha kurulu, Sağlık Gurup Başkanlığı ve Tarım Müdürlüğü’nün eşgüdümüyle bu sorunun masaya yatırılmasını ve çözüm bulunmasını bekliyoruz.” şeklinde konuştular.

HAYVANLAR DIŞARIDA KALMAYACAK

Sokakta kar altında kalan yük hayvanları ile ilgili neler yapıldığı hakkında görüş aldığımız Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, durumdan duyduğu rahatsızlığı ifade edip vatandaşların sorumsuzluklarından dolayı yakındı. Hayvanların donmamaları için girişimde bulunduklarını belirten Yıldız, bir vatandaşa ait ahırın hayvanların barınması için kullanılacağını ve bugünden itibaren hayvanların dışarıda kalmaması için gereğinin yapılması için çalışmaların tamamlandığını söyledi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN