• Dolar Alış / Satış: 17.348 / 17.379
  • Euro Alış / Satış: 18.275 / 18.308
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:48
  • Öğle: 12:32
  • İkindi: 16:28
  • Akşam: 19:55
  • Yatsı: 21:49

YAZ TATİLİNDE İŞSİZ KALACAKLAR

10 Haziran 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
10923 defa okundu.
YAZ TATİLİNDE İŞSİZ KALACAKLAR

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde ‘‘geçici işçi’’ statüsünde çalışanlar; iki aylık yaz tatilinde maaş alamayacak, sigortalı bir işte çalışamayacak, işsizlik maaşından yararlanamayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde  ‘‘geçici işçi’’ statüsünde çalışanlar; iki aylık yaz tatilinde maaş alamayacak, sigortalı bir işte çalışamayacak, işsizlik maaşından yararlanamayacak.

696 sayılı KHK ile , “geçici işçi” unvanıyla kadro alan yaklaşık 31 bin MEB işçisinin sözleşmesi yaz döneminde 2 ay askıya alınacak. Bu dönemde maaş alamayacakları gibi, sigortalı olarak farklı bir işte çalışmaları da sözleşme fesih sebebi sayılacak. Ayrıca bu işçiler, 2 aylık dönemde sözleşmelerinin devam etmesi nedeniyle işsizlik maaşından da faydalanamayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde geçici işçi statüsünde çalıştırılan binlerce kişi, karnelerin verildiği günün ardından iki ay boyunca işsiz kalacak. MEB bünyesindeki okullarda çalışan personellerin, 696 KHK ile 10 ay geçici olarak çalışmalarına karar verildiğini belirten Tüm İş Konfederasyonu Bingöl İl Başkanı Kâzım Burulday, “Geçici personellerin çalışma süresinin 12 aya çıkarılması ve özlük haklarının iyileştirilmesi gerekmektedir” dedi.

“TEMENNİMİZ ÇALIŞMA SÜRESİNİN TEZ ZAMANDA 12 AY SÜRELİ HALE GELMESİDİR”

Kamu kurumları içinde mağdur edilen kesim olan milli eğitim çalışanlarının sorunlarının devam ettiğini belirten Burulday, “bu konuya öncelik verilerek mağduriyetin giderilmesi gerekmektedir. 32 bin Milli Eğitim çalışanından 5 bin kişiye sürekli işçi kadrosu verilirken, birçok okulda ve il müdürlüklerinde tam zamanlı olarak çalıştırılmakta olan 27 bin çalışana haksızlık yapılmıştır. Her insanın gideri süreklilik arz ettiğine göre, bu gider ihtiyacının karşılanabilmesi için, işinin de süreklilik arz etmesi gerekmektedir. Bu konuda yetkili kişilerden bu mağduriyetin önüne geçmelerini bekliyoruz. 2 ay ara verilmesi her aileden 4-5 kişi olarak hesaplarsak 140 bin insan aileleriyle perişan duruma gelecek. MEB çalışanlarının iki ay askıda bekletilmesi ciddi mağduriyetler doğuracaktır. Sigortalı olarak herhangi bir yerde çalışılamayacak, işsizlik maaşı verilmeyecek. Bu insanların iki ay boyunca elektrik, banka kredisi, kira, çocuk masrafları ve ev giderleri gibi birçok masrafları olacak. Bu nedenle iki ay boyunca ciddi mağduriyetler oluşacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığından defalarca randevu talep ettik ancak geri dönüş sağlanmadı. Sözleşmeler 10 aylıktı ancak bu mazeret çalışma hayatı ve insani acıdan adil değil. Temennimiz çalışma süresinin tez zamanda 12 ay süreli hale gelmesidir. Bu konuda vekillerimizden biran önce adım atmalarını, sorunu Sayın Cumhurbaşkanımıza, yetkili bakanlıklara iletip mağduriyetin son bulmasını bekliyoruz.”

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN