• Dolar Alış / Satış: 8.414 / 8.429
  • Euro Alış / Satış: 10.008 / 10.026
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:12
  • Öğle: 12:35
  • İkindi: 16:27
  • Akşam: 19:37
  • Yatsı: 21:19

YAZ KUR’AN KURSLARI BAŞLADI

7 Temmuz 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
266 defa okundu.
YAZ KUR’AN KURSLARI BAŞLADI

Her yıl milyonlarca çocuğun Kur’an-ı Kerim ve dini bilgileri öğrendiği Yaz Kur’an Kursları, ülke genelinde olduğu gibi Solhan’da da başladı. Müftü Toprak, “Pandemiden dolayı çocukların evlere hapsolduğu bu süreçte yaz Kur’an kursları maddi-manevi çocuklarımıza yeni kazanımlar kazandıracak. Çocuklarımız kurs boyunca hem Kur’an öğrenecekler, bilgilerine bilgi katacaklar hem de psikolojik ve ruhen rahat bir nefes alacaklardır.” dedi.

Ülke genelinde olduğu gibi Solhan ilçesinde de yaz Kur’an Kursları açıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde 2021 yılı yaz Kur’an kurslarında eğitim öğretim tek dönem halinde 05 Temmuz – 20 Ağustos 2021 tarihleri arasında olacak şekilde açıldı. 5 Temmuz itibariyle bütün cami ve Kur’an kurslarında Kur’an eğitimi verilmeye başlandı. 20 Ağustos tarihinde kapanacak yaz Kur’an kursları kayıtlarının 11 Temmuz tarihine kadar devam edeceği belirtildi.

Solhan İlçe Müftüsü Eyüphan Toprak açılışı yapılan kursları ziyaret ederek öğrenci ve kurs hocalarıyla bir araya geldi.

Ziyaretler sonrasında açıklamalarda bulunan Müftü Toprak, “Solhan ilçe müftülüğü bünyesinde 75 İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyım ayrıca 30 Kur’an kursu öğreticisi ile Solhan ilçemizde de 5 Ağustos itibariyle cami ve Kur’an kurslarında Kur’an eğitimi ve öğretimi başlamıştır. Solhan ilçe müftülüğü olarak ilçemizde takribi olarak 2100 öğrenciye Kur’an-ı kerim ve temel dini bilgiler eğitimini vermeyi amaçlıyoruz. Bu minvalde 11 Temmuza kadar talep eden insanlarımız en yakın camide çocuğunu kayıt edebilecektir. Pandemiden dolayı çocukların evlere hapsolduğu bu süreçte yaz Kur’an kursları maddi-manevi çocuklarımıza yeni kazanımlar kazandıracak. Çocuklarımız kurs boyunca hem Kur’an öğrenecekler, bilgilerine bilgi katacaklar hem de psikolojik ve ruhen rahat bir nefes alacaklardır. Camilerimizin, yavrularımızın cıvıltısına hasret kaldığı zorlu bir dönemi çok şükür geride bıraktık. Bu vesile ile bütün yavrularımızın camilerle buluşmasını hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Müftü Toprak açıklamalarına şu bilgileri ekledi; “Resûlullah (s.a.s) “Sizin en hayırlılarınız, Kur’an’ı öğrenen ve öğretenlerinizdir.”(Buhârî, Fezâilü’l-Kur’ân 21) Peygamberimiz başka bir hadiste ise,  “Sadece şu iki kimseye gıpta edilir: Biri Allah’ın kendisine Kur’an verdiği ve gece gündüz onunla meşgul olan kimse, diğeri Allah’ın kendisine mal verdiği ve bu malı gece gündüz O’nun yolunda harcayan kimse.”(Buhârî, İlm 15,) Peygamber efendimizin bu kadar methettiği bu yüce değerden çocuklarımızı mahrum bırakmayalım, evlatlarımızın Kur’an eğitim ve öğretimi için elimizden gelen bütün fedakarlığı yapalım. Teknolojik cihazların toplumumuzu ve evlatlarımızı bu denli işgal ettiği bu çağda bir nebze de olsa yavrularımızı camilerimizin manevi iklimine ve hocalarımızın rahle-i tedrisatına teslim edelim. Peygamberimiz (s.a.s) in “Kalbinde Kur’an’dan bir miktar bulunmayan kimse harap ev gibidir.”(Tirmizî, Fazâilü’l-Kur’ân 18) sözünü hafızamızdan çıkarmayalım. Yavrularımızı manevi açıdan yarınlara hazırlamak ve onları çağın şartlarına göre yetiştirmek hepimizin asli vazifesidir. Bizler çocuklarımızı kendi kaderine terk edemeyiz. Çocuklarımızın bilgisiz, kendi kabuğuna çekilmiş ve sahipsiz kalmış bir şekilde çağımızın insafına bırakmamalıyız. Yazımızı dua niteliğinde olan şu ayeti kerime ile bitirelim : “Ey Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi Allah’a karşı gelmekten sakınanlara önder eyle” (furkan/74) yaz Kur’an kurslarının hayırlı olmasını ve evlatlarımıza manevi kazanımlar kazandırmasını rabbimizden niyaz ediyorum.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN