• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • BINGOL:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

‘YARIM HURMA’NIN DÖRDÜNCÜ BASKISI ÇIKTI

7 Ocak 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
144 defa okundu.
‘YARIM HURMA’NIN DÖRDÜNCÜ BASKISI ÇIKTI

İlk baskısı Ekim 2018’de piyasaya çıkan Eğitimci/Yazar Muhammed Veysi Tunç’un ‘Yarım Hurma’ kitabının dördüncü baskısı çıktı. Bu çalışma ile zihnimizi ve zihniyetimizi şekillendiren kavramların bir kısmını irdelemek istediğini belirten Tunç, kitabın bütün baskısından elde edilen gelirlerin tamamının yetim kardeşlerimize bağışlanacağını belirtti.

Eğitimci/Yazar Muhammed Muhammed Veysi Tunç’un ‘Yarım Hurma’ kitabının dördüncü baskısı çıktı. Dördüncü baskı gelirlerinin de ilk üç baskıda olduğu gibi yetimlere bağışlanacağı belirtildi.

“İnsanları dönüştüren kavramlar mıdır, kavramları dönüştüren insanlar mıdır?” sorusunun derin ve kadim bir mevzuyu araladığını ifade eden Tunç, “Bu soruya net bir cevap veremesek de insanoğlunun değişim, dönüşüm ve gelişiminde kavramların belirleyici etkisi inkâr edilemez. İslami bir yaşamı anlamlı kılan temel kavram ve değerlerimiz, modern zamanın da etkisiyle anlam kaymasına maruz kalmaktadır. Tetkiksiz, tenkitsiz ve tahkiksiz bir dindarlık;  kavramlarımızda anlam değişimine veya daralmasına, hedef sapmasına, eksik ve yanlış anlaşılmalara, değerlere yabancılaşmaya, bireysel ve toplumsal yozlaşmaya neden olmaktadır.” dedi.

NEDEN YARIM HURMA?

Kavramların yerli yerinde kullanılmaması veya yerine oturmaması durumunda; yamuk idrak, yanlış kulluk, yaralı bilinç, tahrip ve tahrif edilmiş bir İslam’ın olacağına dikkat çeken Tunç, “Bu çalışma ile zihnimizi ve zihniyetimizi şekillendiren kavramların bir kısmını irdelemek istedik. Bu kavramların günlük hayatımızdaki yansımalarını sorgulamaya çalıştık. Bizler için hayati öneme sahip kavramlarla ilgili yeterli bir değerlendirme yaptığımız ve bütün kavramları ele aldığımız söylenemez. Ancak yeni bir başlangıç ve daha kapsamlı çalışmalar için bir katkı olur umuduyla bu mütevazı çalışmayı hazırlamayı görev bildik. “Yarım Hurma” adını, Peygamber Efendimizin (sav) “…Yarım hurmayla da olsa ateş azabından korununuz…”  hadis-i şerifinden alıyor. Zamanları aşan, mekânlardan taşan, mazeretleri yok eden, zihne yerleşen ve yüreğe işleyen hadislerden… “Yarım Hurma”nın şahsımız ve okuyucusu için nardan korunmaya, nura kavuşmaya vesile olması umuduyla…” ifadelerini kullanırken yaşadığımız şehirlerle birlikte Suriye, Patani ve Filistin’deki hatıralarımızın da etkisiyle kitaptan elde edilecek gelirleri yetim kardeşlerimiz yararına kullanacağız. Kitabımız bu anlam ve amaçlara hizmet etmektedir.

MUHAMMED VEYSİ TUNÇ KİMDİR?

1983 yılında Bingöl’ün Solhan ilçesinde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini burada tamamladıktan sonra Atatürk Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği ve Muş Alparslan Üniversitesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümlerini bitirdi. Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Din Eğitimi alanında yüksek lisans çalışmasını tamamlayarak 2019 yılında Din Eğitimi Bilim Uzmanı oldu. Farklı şehirlerde özel sektörde öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. İnternet haber sitelerinde ve yerel gazetelerde köşe yazıları yayımlanmaktadır. Halen Reyhanlı Eğitim Köyü bünyesinde yer alan dezavantajlı öğrencilere yönelik proje uygulayan Ebu Ubeyde Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde müdür olarak görev yapmaktadır.

Kuruluşundan Günümüze İmam Hatip Okullarının Programları ve Eğitim Yaklaşımları (Çıra Yayınları 2. baskı) adlı eseri bulunmaktadır.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN