• Dolar Alış / Satış: 15.789 / 15.817
  • Euro Alış / Satış: 16.563 / 16.593
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:58
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:19
  • Akşam: 19:33
  • Yatsı: 21:17

YANMANIN SIRRI NE?

2 Ekim 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1398 defa okundu.
YANMANIN SIRRI NE?

Solhan’da Yeşilova Mahallesi Hacı Halil Camii Karşısında bulunan bir parselde toprağın altından çıkan dumanlar mahalleliyi tedirgin ederken, bölgeye gelen BÜ Coğrafya Bölüm Başkanı Avcı, bölgenin geçmişte bataklık olduğundan dolayı kuruyan bataklık sonrasında bitki kalıntılarının yandığını söyledi.

Solhan Yeşilova Mahallesi Şehit Savcı Mehmet Türksever Bulvarı Hacı Halil Camii karşısında bulunan bir parselde topraktan çıkan dumanlar ve toprağın yanması mahalleliyi tedirgin etti.

Bölgede topraktan dumanların çıktığını gören çevre sakinleri yangın sanıp su ile söndürmeye çalışsalar da belli süre sonra dumanın devam etmesi üzerine Solhan Kaymakamlığı, Solhan Belediye Başkanlığı, İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne haber verildiği ve bir sonuç alınamayınca Bingöl Üniversitesi’nden alanda bir incelemenin yapılması talebinin iletildiği öğrenildi.

Hüseyin Özer’e ait olduğu öğrenilen parselde meydana gelen olay ile ilgili Bingöl Üniversitesi Coğrafya Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Vedat Avcı, yaptığı incelemede bölgenin geçmişte bataklık olduğunu ve bitki kalıntılarının toprakta meydana gelen çatlaklıkla oksijenle teması sonrası yandığını belirtti.

‘TOPRAĞIN YÜZEYİNDE OLAN BİR OLAYDIR’

Çıkan dumanların ve yanan bitki köklerinin bir gaz sıkışması veya deprem habercisi olmayacağı görüşünde olduğunu belirten Avcı, “Burası öğrendiğimiz kadarıyla bataklık bir saha, civarda yaşayan insanlardan da teyit ettik. Bataklık ortamlarda çürüyen bitkilerin kalıntısı üst tarafta bir örtü oluşturuyor. Bu örtü, havadaki oksijenle temas ettiğinde yanmaya başlıyor. Bu olaya da baktığımız zaman yüzeysel bir durum söz konusu. Çok derinlerde bir yanma söz konusu değil. Burada yanan esasında toprak değil, toprağın üst kısmında bulunan bitki artıkları. Gözlemlerimize göre burada herhangi bir gaz çıkısı veya bir toprak hareketi söz konusu değil. Bataklık bir alanda var olan çürümüş bir malzemenin havayla teması sonucu yanma meydana geliyor. Tahminlerime göre bu olayın çok uzun devam etmeyeceğidir” ifadelerini kullandı.

“OLAYIN SEBEBİNİ ÖĞRENMEK İSTİYORUZ”

Parsel sahibi olduğunu söyleyen ve iki yıl önce yan parselde bir yapı yapmaya başladığını söyleyen Hüseyin Özer, “Yanmanın olduğu yerin hemen yanında bir bina yaptık. Yapı yaptığımız alanı da bataklıktı. Biz bu bataklığın kurutulması için 5.70 metre derinliğe inip sağlam zemine ulaştık. Bataklık kuruyunca yandaki parsel yanıyor. Bu yangının ne sebeple olduğunu bilemiyorum. Önce yangın sandık sonra baktık ki bu yangın değil toprak yanıyor. Belediyeye haber verdik, itfaiye gönderildi. İtfaiye geldiğinde baktık ki bu yangın değil toprak yanıyor. Neden olduğunu bilmiyoruz. Yetkililerimizden inceleme yapılıp sebebinin bulunmasını istiyoruz.” Şeklinde konuştu.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN