• Dolar Alış / Satış: 8.414 / 8.429
  • Euro Alış / Satış: 10.008 / 10.026
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:11
  • Öğle: 12:35
  • İkindi: 16:27
  • Akşam: 19:38
  • Yatsı: 21:20

Yanlış Algılar?

1 Aralık 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1413 defa okundu.

 Değerli Okuyucular!

Son zamanlarda gıda sektöründe tüketici algısı çok yanlış bir şekilde almış başını gitmektedir. İşin uzmanı olmayan kişilerin spekülasyonları çok yaygınlaşmış durumdadır. Bu spekülasyonlar her iki tarafı da, yani hem üreticiyi hem de tüketiciyi olumsuz etkilemektedir. Bu tarz yanlış algılardan birisi de süt ve ürünleri ile ilgilidir.

Örneğin; UHT sütün zararlı olduğu ve besin değerinin tamamen yok olduğu algısı oluşmuştur. Bu algı kesinlikle yanlıştır. Çünkü bir işletmede en kaliteli süt 135 °C de 3-4 saniye gibi çok kısa sürede ısıl işleme tabi tutulup tamamen sterilize edildikten ( yani mikroorganizmalar yok edildikten)  sonra aseptik koşullarda ambalajlanır ve raf ömrü uzun olur. Bu sütte besin kaybı önemsenmeyecek kadar çok azdır. Dolayısıyla UHT süt de pastörize ve diğer sütler gibi rahatlıkla tüketilebilir.

Diğer bir yanlış algı ise; Süt tozunun zararlı ve yasak bir katkı maddesi olduğu algısıdır. Bu da kesinlikle yanlış bir algıdır. Çünkü sütün, püskürtme sistemlerinin kullanılması sonucu kurutularak toz haline getirilmesi sonucu süt tozu oluşur ve herhangi bir zararı yoktur. Kesinlikle yasaldır.

Örneğin, yoğurt yapımında kullanılan sütün kuru maddesinin arttırılması ya vakumlama sistemiyle gerçekleştirilir ya da süt tozu eklenerek. Süt tozu yoğurt yapılacak süte katılıp yoğurdun katılığı yani kuru madde oranı arttırılır. Bu da yüzde 11 kuru madde içeriğine sahip sütün süt tozu eklenerek yüzde 15’e çıkarılması demektir. Takdir edersiniz ki besin değeri, kuru maddesi yüzde15 olan sütün yüzde 11 olan sütten daha yüksektir.

Tüketici alış veriş yaparken aldığı ürünün etiketini mutlaka okumalı, üretim ve son tüketim tarihini kontrol etmeli ve fiyatına dikkat etmelidir. Çünkü merdiven altı üretim yapan yerlerde sağlığımızı tehlikeye atacak ürünler üretilip ucuz fiyatlara satılmaktadır. Şunu bilmemiz gerekir ki;

Merdiven altı ucuz bir ürünün sonucu çok pahalıya mal olabilir (sağlığımızı bozmak gibi..). Bu yüzden ürünlerin etiketleri okunmalı  ve işletme onay numarası, ISO belgeli ürünler tercih edilmelidir.

Sağlıkla ve afiyetle kalın…

 

Gıda Mühendisi

Nihat KAYA

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN