• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • BINGOL:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

“YA ŞEHİT OL, YA GAZİ”

26 Mart 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1830 defa okundu.
“YA ŞEHİT OL, YA GAZİ”

Çanakkale’yi Çanakkale yapan, bitmek tükenmek bilmeyen, düşman milletlerinin sesi değil, yaralı düşman askerlerini sırtında alarak onu düşman mevziisine kadar götürerek, işgalci askerlere insanlık dersi veren kahraman Mehmetçiktir. Çanakkale’yi Çanakkale yapan, cepheye gönderdiği oğluna
“YA ŞEHİT OL, YA GAZİ”
demek suretiyle, vatanın her karış toprağını evladının canından üstün tutan Türk analarıdır.”

 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 100. yıl dönümü ile ilgili bir program düzenlendi.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. yıl dönümü tüm Türkiye’de olduğu gibi Solhan’da da törenle kutlandı. 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. yıl dönümü için Solhan Sabiha Bahçıvan Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan ve katılımcıların duygulu anlar yaşadığı ‘Çanakkale Geçilmez’ tiyatrosu büyük beğeni topladı.

Çanakkale Zaferinin 100. yıldönümü ve 18 Mart Şehitler Günü Anma günü programı saat:13.00’te Hükümet Konağı önündeki Atatürk Büstüne çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Hükümet Konağı önündeki Atatürk Büstüne çelenklerin sunulmasıyla başlayan anma programı Solhan Sabiha Bahçıvan Anadolu Lisesi konferans salonunda devam etti.

18 Mart 2015 günü saat 13.30’da düzenlenen 18 Mart Şehitleri Anma günü törenine Solhan Kaymakam Vekili Karlıova Kaymakamı Levent Yetgin, İlçe Jandarma Komutanı Vekili Jandarma Yüzbaşı Ramazan Onur Can, Solhan Cumhuriyet Başsavcısı Yusuf Sağlam, Solhan Belediye Başkan Vekili Abdullah Taş, kurum amirleri, şehit yakınları, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

“BEDRİN ASLANLARININ KÜKREDİĞİ ATEŞTEN BİR İMTİHANDIR ÇANAKKALE”

Program Sabiha Bahçıvan Anadolu Lisesi Müdür Başyardımcısı Ferzende Açan’ın açılış konuşmasıyla başladı. Açılış konuşmasını yapan Açan; “Tarih boyunca hiçbir millete nasip olmayan ve milletimizin kahraman evlatlarınca verilen bir büyük mücadelenin adıdır Çanakkale. Şairin ifadesiyle, Bedrin aslanlarının kükrediği ateşten bir imtihandır Çanakkale. Kınalı kuzuların gül bahçesine girercesine şehadete atıldığı bir yerdir Çanakkale. Düğüne gider gibi kurşunlara atılan askerlerimizin, dünyayı hayrete düşüren bir kahramanlık destanıdır Çanakkale. Anadolu’da okulunu terk edip, mevziiye giden lise talebelerinin bayraklaştığı yerdir Çanakkale. Türküyle, Kürtüyle, Çerkeziyle, Lazıyla, Arabıyla gencecik fidanların yan yana şehit düştüğü vatan savunmasıdır Çanakkale. İnancın teknolojiyi alt ettiği yerdir Çanakkale. Bir Milletin küllerinden yeniden doğuşunun hikâyesidir Çanakkale.” şeklinde konuştu.

“YA ŞEHİT OL, YA GAZİ”

Program; Solhan Askerlik Şubesi Başkanı Personel Üsteğmen Yavuz Erek’in günün anlam ve önemine dair bir konuşmasıyla devam etti.

“Bugün; Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 100’üncü yıl dönümünü kutlamanın ve kutsal vatanımız için canlarını feda eden şehitlerimizin, Şehitler Günü’nü idrak etmenin onurunu yaşamaktayız” ifadeleri ile konuşmasına başlayan Erek, “Türk Milleti’nin elde ettiği bu zafer, sadece kazanılmış bir savaş olarak görülmemeli, etkileri ve sonuçları itibariyle neler götürüp-getirdiğine iyi bakılmalıdır. Bilinmelidir ki! Bu zafer kolay elde edilmemiş, Türk Milletinin Anadolu’daki varlığının devamı bu savaşın kazanılması ile mümkün olmuştur. Çanakkale savaşları, maneviyatın maddiyatı yendiği yer olma özelliği ile dünya tarihi üzerinde de büyük etkilere neden olmuş, asırladır Avrupalılar tarafından sömürülen ülkelerin bağımsızlık fikrinin kuvvetlenmesine yardımcı olmuştur. Çanakkale Zaferi, Türk Milleti’nin kaderini olumlu yönde değiştirmekle kalmayıp, dünya milletlerinin düşünce yapısının değişimine de büyük etki etmiştir. Tarihimizdeki her savaşın, her muharebenin ayrı bir önemi ve bizim için manevi bir değeri vardır. Fakat hepimiz tarafından görülebileceği üzere Çanakkale savaşları; başlangıcı, gelişimi ve sonuçları ile dünyada mevcut başka milletler tarafından bile unutulamayan muharebe özelliği göstermiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale Savaşlarında özellikle Anafartalar civarında askerleriyle verdiği üstün mücadele ve 276 kiloluk top mermisini sırtında taşıyan Seyit Onbaşı ve arkadaşlarının göstermiş olduğu kahramanlık, dünyada çok az milletin gösterebileceği bir kahramanlık destanıdır. Çanakkale Savaşlarını benzersiz kılan, işgalci devletlerin dönemin en muazzam savaş gemileri ve binlerce askeri ile boğazı kuşatıp arsızca sardırması değil, gökten yağmur gibi yağan ateşe göğsünü siper eden aziz Mehmetçiktir. Çanakkale’yi Çanakkale yapan, bitmek tükenmek bilmeyen, düşman milletlerinin sesi değil, yaralı düşman askerlerini sırtında alarak onu düşman mevzisine kadar götürerek, işgalci askerlere insanlık dersi veren kahraman Mehmetçiktir.  Çanakkale’yi Çanakkale yapan, cepheye gönderdiği oğluna “Ya Şehit Ol, Ya Gazi” demek suretiyle, vatanın her karış toprağını evladının canından üstün tutan Türk analarıdır.” ifadelerini kullandı.

Günün anlam ve önemine dair yapılan konuşmanın ardından Sabiha Bahçıvan Anadolu Lisesi öğrencilerinin ‘Çanakkale İçinde ’ türküsünü seslendirmeleriyle program devam etti. Programın akabinde Sabiha Bahçıvan Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından büyük bir özveri ile hazırlanan, katılımcılar tarafından büyük alkış toplayan ve salonda bulunanlara duygulu anlar yaşatan ‘Çanakkale Geçilmez’ tiyatrosu sahnelendi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN