• Dolar Alış / Satış: 15.789 / 15.817
  • Euro Alış / Satış: 16.563 / 16.593
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:58
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:19
  • Akşam: 19:33
  • Yatsı: 21:17

VERİMLİ TOPRAK HARİTASI OLUŞTURULACAK

13 Ağustos 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1168 defa okundu.
VERİMLİ TOPRAK HARİTASI OLUŞTURULACAK

Analize dayalı bitki beslemesinin modern tarımın vazgeçilmez şartı olduğunu belirten Bahadır: “İlimizin mevcut toprak yapısını belirleyerek çevreye zarar vermeden bitkisel üretim için gerekli toprak kalitesini optimum seviyeye getirmek amacıyla Müdürlüğümüz, Tarım Kredi Kooperatifi Bingöl İl Müdürlüğü ve GÜBRETAŞ firmasının desteğiyle Bingöl İli Toprak Verimlilik Haritasının Oluşturulması adlı çalışma hayata geçirilmiştir.” dedi.

Bingöl’de tarım en önemli geçim kaynaklarından biridir. Bingöl’de bitkisel üretimde ağırlıklı olarak buğday, arpa, yonca, mısır, elma, ceviz, karpuz ve domates gibi ürünlerimiz ekonomik önem taşımakta; yerel ve ulusal pazarlarda bu ürünler yer almaktadır.

Bu kapsamda Bingöl’de Toprak Verimliliği Haritasının ortaya çıkarılması için Bingöl İlini temsilen Merkez ve 7 İlçe ile Köylerinden İl Tarım ve Orman müdürlüğünün Teknik Personelleri tarafından toprak numuneleri alınarak çalışma paydaşı olan Tarım Kredi Kooperatifi Bingöl İl Müdürlüğü ve GÜBRETAŞ temsilcilerine teslim edildiği belirtildi.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman İl Müdürü Burhan Bahadır: “En önemli geçim kaynağımızın temeli olan toprak, bizim için çok değerlidir. Ürettiğimiz ürünlerin daha kaliteli, daha sağlıklı ve toprağımızın daha bilinçli kullanılabilmesi için bitki besleme büyük önem arz etmektedir. İlimizin mevcut toprak yapısını belirleyerek çevreye zarar vermeden bitkisel üretim için gerekli toprak kalitesini optimum seviyeye getirmek amacıyla Müdürlüğümüz, Tarım Kredi Kooperatifi Bingöl İl Müdürlüğü ve GÜBRETAŞ firmasının desteğiyle Bingöl İli Toprak Verimlilik Haritasının Oluşturulması adlı çalışma hayata geçirilmiştir. Analize dayalı bitki besleme modern tarımın vazgeçilmez şartıdır. Avrupa Birliğine entegrasyon sürecinde bulunan Ülkemizde modern tarım uygulamaları gereği mutlak suretle çiftçilerimize toprak analizi alışkanlığını kazandırmak gerekmektedir. Bakanlığımız da politikaları gereği toprak analizi yapan çiftçilerimize ayrıca destekleme ödemesi yapmaktadır. İlimizdeki üreticilerin hem bu destekten faydalanması hem de verimli gübre kullanımının yaygınlaştırılması açısından çiftçilere toprak analizi alışkanlığının kazandırılması önceliklerimiz arasındadır. Bu sebeple İl Müdürlüğümüz Teknik Personelleri görevlendirilerek İlimiz Merkez ve 7 İlçesinden toplamda 280 adet toprak numunesi alınarak Bingöl İli Toprak Verimlilik Haritasının Oluşturulması çalışmaları kapsamında paydaşlarımız olan TKK ve GÜBRETAŞ firması yetkililerine teslim edilmiştir. Alınan her bir toprak örneği için pH, EC, Organik Madde, Kireç, Bünye, Potasyum, Fosfor, Kalsiyum, Magnezyum, Sodyum, Bakır, Demir, Çinko, Mangan analizleri yapılacaktır. Analiz sonuçlarına göre İlimizin genel toprak durum raporu oluşturulacak ve yetiştirilecek bitkiler için bitki besleme tavsiye programları hazırlanacaktır. Bingöl İli Toprak Verimlilik Haritasının Oluşturulması çalışmalarına gerekli desteği veren Tarım Kredi Kooperatifi Yetkili Temsilcisi Sayın Suphi Çetkin ve GÜBRETAŞ Personeli Sayın Çetin Karataş’a, şükranlarını sunarak çalışmanın İlimiz tarımı için hayırlı olmasını temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Haber: Fuat Kaya

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN