• Dolar Alış / Satış: 13.407 / 13.431
  • Euro Alış / Satış: 15.184 / 15.211
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:12
  • Öğle: 12:18
  • İkindi: 14:49
  • Akşam: 17:04
  • Yatsı: 18:37

“Vergide Fırsat Zamanı”

17 Kasım 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2003 defa okundu.
“Vergide Fırsat Zamanı”

Yapılan düzenlemenin bir af kanunu olmadığını ve fırsat zamanı olarak ifade edildiğinin altını çizen Gürocak, “Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitelerinde ‘Vergide Fırsat Zamanı’ sloganı ile 6552 sayılı kanun olarak tanıtıldı. Afiş ve internet afişlerde böyle ifade edildi. Cezalar alınıyor ancak gecikme faizlerini ilişkin olarak ciddi bir yapılanma söz konusu.” dedi.

 Solhan Kaymakamlığı internet sitesinde yer alan haberde, Solhan Malmüdürü Sıtkı Gürocak’ın, ‘6552 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Hakkında Kanun ve Başkanlık Çalışmaları’ konularında bilgi verdiği belirtildi. Çıkarılan yasanın af kanunu olmadığını belirtilen haberde borcu bulunan mükelleflerin yapılandırma yasasından yararlanması istendi.

Solhan Kaymakamlığı internet sitesinde yer alan haber;

Kamuoyunda ‘Torba Yasa’ olarak bilinen 6552 sayılı kanun ile ilgili vergi borçlarına ilişkin 3 önemli madde olduğunu belirten Gürocak, bunlardan en önemlisinin ise ‘Bazı Alacakların Yapılandırılması’ konusu olduğunu kaydetti. ‘Bazı Alacakların Yapılandırılması’ maddesine vergi borçlarının yanı sıra, adli para cezalarının ve idari para cezalarının da yer aldığını belirten Gürocak, “Bunların yapılandırılmasında temel kaide borcun aslı aynen alınıyor, ancak gecikme faizi gibi cezalara ilişkin olarak ferdi alacaklarla ilgili olarak yurt içi Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) üzerinden bir hesaplama yapılıyor. Yani borcun gecikme faizine ilişkin olarak zamanında ödenmemesinden kaynaklanan kısmı yeniden yapılandırılmış oluyor.” dedi.

“4 Ayrı Taksit Seçeneği Bulunuyor”

Vergi borçlarının yapılandırılmasına ilişkin 4 ayrı seçenek ve bu seçeneklere ilişkin faiz oranlarının bulunduğunu kaydeden Gürocak,“Borç yapılandırmasına ilişkin 6 aylık, 9 aylık, 12 aylık ve 18 aylık taksitler için ayrı ayrı hesaplanmış faiz tutarları var. Buna göre 6 eşit taksitte borcunu ödemek isteyenler için 1,05 oranında, 9 taksitte ödemek isteyenler için 1,07 oranında, aynı şekilde 12 taksit için 1,10 ve 18 taksit için de 1,15 oranında ÜFE oranında hesap yapacak. Burada alacakların tür ve dönem itibarıyla kanunun kapsamına girmesi gerekiyor. Orada da vadesi 30 Nisan 2014 tarihi ya da o tarihten önce beyan edilmesi gereken vergilere ilişkin olarak beyan edilmesi gereken vergiler kanunu kapsamına giriyor. Taksitler ikişer aylık dönemler halinde ödenecek. Tercih edilen taksit ödeme süresinden daha uzun sürede ödeme yapılamayacak ve iki kez taksit ödemeyen mükelleflerin ise yapmış oldukları sözleşmeler feshedilecek.” diye konuştu.

MTV ve Trafik Para Cezaları ile Araç Muayenelerine İlişkin Düzenleme Yapıldı

Araç muayenelerine ilişkin de düzenleme yapıldığını belirten Gürocak, “Türkiye’de yıllardır bu sorun var. Trafikte muayenesi geciktirildiği için belli bir dönemden sonra da gecikme faizleri çok yükseldiği için araç muayenesi artık yaptırılamaz hala geliyor. Ve dolayısıyla artık insanlar tamamıyla muayeneden vazgeçip, trafikte muayenesiz, tescilsiz ve hatta Motorlu Taşıtlar Vergisi bile ödemeden dolaşıyorlar. Bir noktadan sonra belki ödenemez hale geliyor. Bu nedenle bu konuda da bir düzenleme yapıldı. Araç muayeneleri yaptırmamış vatandaşlarımızın bu düzenlemeden bir an önce yararlanmalarını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kasa ve Ortaktan Alacakların Affı

Kasa ve ortaklardan alacaklarına ilişkin de düzenleme yapıldığını belirten Gürocak, 6552 sayılı kanunun kapsamında bu konuya da yer verildiğini belirtti.

‘Vergide Fırsat Zamanı’

Yapılan düzenlemenin bir af kanunu olmadığını ve fırsat zamanı olarak ifade edildiğinin altını çizen Gürocak, “Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitelerinde ‘Vergide Fırsat Zamanı’ sloganı ile 6552 sayılı kanun olarak tanıtıldı. Afiş ve internet afişlerde böyle ifade edildi. Cezalar alınıyor ancak gecikme faizlerini ilişkin olarak ciddi bir yapılanma söz konusu.” dedi.

“Biz Müdürlük Olarak Hazırız”

Çıkarılan yasa ile ilgili olarak kamuoyunda büyük bir beklenti olduğuna dikkat çeken Gürocak, “Ülkemizde çok sayıda borçlu mükelleflerimiz var. Bu yasa uzun süre kamuoyunda konuşulan bir şeydi. Yasa açıklandıktan sonra biz bunu tanıtmaya başladık. Mükelleflerimiz buraya geldikten sonra işlemlerini kolayca yapabilmeleri için, sorun yaşamamaları için hem personele eğitim anlamında hem de dairenin organizasyonu anlamında bazı değişiklikler yaptık. Dolayısıyla biz müdürlük olarak hazırız.” diye konuştu.

“Mükellefler Borç Sorgulaması Yapsın”

Mükelleflerin ya da mali müşavirlerinin vergi dairelerine giderek hazırlamış oldukları matbu dilekçeleri doldurarak borçlarını yapılandırabileceklerini söyleyen Gürocak, “Adli para cezası ve trafik cezası gibi cezalardan mükelleflerin haberleri olmayabilir. Kendisine tebliğ edilmediğinden dolayı. Bu konuda mükelleflerimizin böyle bir yapılandırma kanunu varken, borçlarını sorgulatmalarında yarar var. Sorgulama işlemini internet ya da vergi dairesine başvurarak yapabilir veya 1189 nolu hattımıza kısa mesaj atıp borcu olup olmadığını öğrenebilirler.” şeklinde konuştu.

“Başvuru Süresi 1 Aralık’ta Sona Eriyor”

Borçların yapılandırılması ile ilgili son başvuru süresinin 1 Aralık’ta sona erdiğini belirten Gürocak, “1 Aralık 2014 tarihinde bitiyor ancak kimsenin son güne bırakmamasını istiyoruz. Biz katılımcı bir anlayışı benimsiyoruz. Yani mükelleflerimizden ve vatandaşlardan gelecek her türlü öneriye, görüşe ve eleştirilere açığız. Dolayısıyla yaşanabilecek sıkıntılara ilişkin mükelleflerimizin her türlü şikayetlerini bize ulaştırmalarını istiyoruz. Son günlere yaklaşırken yapılan başvurular fena değil. Biz gerçekten mükelleflerimizin bu fırsattan yararlanmasını istiyoruz.” dedi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN