• Dolar Alış / Satış: 9.199 / 9.216
  • Euro Alış / Satış: 10.679 / 10.698
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:21
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:21
  • Akşam: 17:47
  • Yatsı: 19:13

VEREM EĞİTİM VE PROPAGANDA HAFTASI

16 Ocak 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
946 defa okundu.
VEREM EĞİTİM VE PROPAGANDA HAFTASI

Geleneksel olarak her yıl Ocak ayının ilk Pazar gününden başlayarak devam eden hafta içerisinde düzenlenmekte olan Veren Eğitim ve Propaganda Haftası kapsamında Solhan’da Verem Hastalığı hakkında bilgilendirme yapıldı.

Solhan Toplum Sağlığı ve Aile Sağlığı Merkezi tarafından geleneksel olarak her yıl Ocak ayının ilk Pazar gününden başlayarak devam eden hafta içerisinde düzenlenmekte olan Veren Eğitim ve Propaganda Haftası kapsamında Verem Hastalığı hakkında bilgilendirme yapıldı.

Halka ve Öğrencilere yönelik yapılan Verem Eğitimi ve Programı haftası etkinlikleri kapsamında Solhan Toplum Sağlığı ve Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli Dr. Sezer Ayman, Dr. Zelal Yılmaz tarafından Şehit Kaymakam Ersin Ateş Ortaokulu’nda Verem Hastalığı hakkında bilgilendirme yapıldı.

Veren Eğitim ve Propaganda Haftası kapsamında düzenlenen programda bu haftanın amacının, toplumun verem hastalığı ve hastalıkla mücadele konusunda bilinçlendirilmesi olduğu belirtildi.

Düzenlenen programda; “Verem hastalığı, verem mikrobunun solunum yolu ile alınmasıyla oluşan bulaşıcı bir hastalıktır. En sık akciğerleri olmak üzere tüm organları tutabilir (Lenf bezleri, kemik, böbrek, beyin vb.). Verem Dünyada ve Ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir! Dünyada her yıl yaklaşık 10 milyon yeni verem hastası ortaya çıkmakta, 1,5 milyon insan veremden ölmektedir. Dünya nüfusunun üçte biri verem basili ile enfektedir. Verem basili ile enfekte olanların yüzde 10’unun yaşamlarının bir döneminde verem hastası olma ihtimali vardır. Verem mikrobu, güneş görmeyen ortamlarda havada uzun süre canlı kalabilir. Güneşten gelen ultraviyole ışınları verem mikrobunu kısa sürede öldürür. Verem, tedavi görmemiş veya düzenli tedavi görmeyen hastaların aksırma, öksürme ve konuşmaları sırasında havaya yayılan mikropların solunum yoluyla alınması ile bulaşır.” İfadeleri kullanıldı.

VEREM HASTALIĞI NASIL BULAŞIR?

“Hastalar tarafından; Konuşma ile 0-210 damlacık, Öksürme ile 0-3.500 damlacık, Hapşırma ile 4.500-1.000.000 damlacık çıkarılır.” Diyen Hekimler, “Hastaların öksürme ve hapşırma sırasında ağızlarını mendille kapatmaları gerekmektedir. Solunum yoluyla alınan verem mikrobu verem enfeksiyonuna yol açar. Bu, bir hastalık durumu değildir. Vücutta verem basilinin sessiz durduğu ve adeta hapsedildiği bir durumdur. Enfekte olan kişilerin yüzde 5’i ilk 1-2 yıl içinde aktif verem hastası olur, yüzde 5’inde 2. yıldan sonra herhangi bir zamanda, vücut direncinin düştüğü durumlarda, vücutta beklemekte olan verem mikrobu çoğalarak verem hastalığına yol açar. Yüzde 90’ında ise verem hastalığı gelişmez; verem mikrobu vücutta sessiz olarak kalır” ifadeleri kullanılırken Tüberküloz Enfeksiyonunun Tüberküloz Hastalığına dönüşmesini kolaylaştıran durumları ise şöyle izah edildi: “5 yaş altındaki çocuklar, Yaşlılar, HIV enfeksiyonu olan kişiler, Bağışıklığı baskılayan tedavi alan kişiler, Silikoz, diabetesmellitus, kronik böbrek yetmezliği, lösemi, lenfoma ya da baş-boyun kanserleri, akciğer kanseri olanlar, İdeal vücut ağırlığının yüzde 90’ından daha az kiloda olanlar, Sigara içenler, ilaç bağımlılığı olanlar ya da alkol kullananlar”

VEREM HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Akciğer zarı, Lenf bezleri, Beyin zarı, Kemikler, Böbrekler, Kalp zarı ve diğer birçok organda verem hastalığının görülebileceğini aktaran hekimler, hastalığın yüzde 60-70 oranının Akciğer, yüzde 30-40 oranının ise diğer organlarda görülebileceğini aktardılar.

2-3 haftadan uzun süren öksürük, ateş, gece terlemesi, iştahsızlık, kilo kaybı, yorgunluk, halsizlik, balgam çıkarma, kan tükürme, nefes darlığı, göğüs ve sırt ağrısı belirtilerinin olduğunu söyleyen hekimler,  hastalığın erken tanısının; İki-üç hafta veya daha uzun süreli öksürük şikayeti olan herkes en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır! Balgamın mikroskopla incelenmesi, balgam kültürü ve Akciğer grafiği ile erken tanının konulabileceğini belirttiler.

Bugün var olan ilaçlarla verem hastalarının hemen hemen hepsi başarı ile tedavi edilebildiğini belirten hekimler, Ülkemizde verem ilaçlarının Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak verildiğini aktarırken hastalığın tedavisinin dört veya beş ilaçla 6-9 ay süre ile tedavi verilmekte olduğunu ve ilaçların düzenli kullanılması gerektiğine dikkat çektiler.

VEREM HASTALIĞINDAN NASIL KORUNABİLİRİZ?

Programda şu bilgiler paylaşıldı: “Hastanın yakınları, özellikle de aynı evde birlikte yaşayanlar mutlaka verem birimlerine (verem savaşı dispanserleri) başvurarak muayene olmalıdır. Hasta yakınlarının taramaları dispanserlerde ücretsiz olarak yapılmaktadır. Temaslı muayenesi sonucunda hasta olduğu tespit edilenler tedavi edilir. Hasta olmayan fakat verem olma riski taşıyan kişilere koruyucu tedavi verilir. Bir toplumun veremden korunmasının en etkili yolu verem hastalarının erken teşhisi ve başarılı tedavisidir. Verem aşısı (BCG) çocukları verem hastalığından korur. Ülkemizde doğumdan sonra 2. ayını dolduran bebeklere yapılmaktadır. Mikrop çıkaran hasta ile aynı evdekiler, özellikle çocuklar için koruyucu tedavi verilir. Koruyucu tedavide tek ilaç (İzoniyazid) kullanılır. Koruyucu tedavi süresi genellikle 6 aydır. Tüberküloz hastalarının bulunduğu ortamları havalandırmak, bu ortamlara temiz hava sağlamak, havadaki bulaştırıcı damlacıkları seyreltir, bulaşma olasılığını azaltır. Odanın güneş görmesi, ortamdaki basilleri öldürür. Hastanın en azından balgamda mikrop çıkarmayana kadar ayrı bir odada kalması uygundur. Verem hastaları çevresindeki insanları hastalıktan korumak için ise; Aksırırken, öksürürken mutlaka ağızlarını mendille veya kol ile kapatmalıdır. Öksürük ve aksırık sonrasında eller yıkanmalıdır. Bulaştırıcı dönemdeki verem hastaları kapalı ortamlarda, başka insanlarla birlikteyken maske kullanmalıdır. İlaçlarını düzenli ve eksiksiz olarak kullanmalıdır.”

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN