• Dolar Alış / Satış: 8.568 / 8.583
  • Euro Alış / Satış: 10.092 / 10.11
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:55
  • Öğle: 12:23
  • İkindi: 15:52
  • Akşam: 18:30
  • Yatsı: 19:57

VELİLERE, “AİLE İÇİ İLETİŞİMİN TEMEL UNSURLARI” SEMİNERİ

20 Mart 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
969 defa okundu.
VELİLERE, “AİLE İÇİ İLETİŞİMİN TEMEL UNSURLARI” SEMİNERİ

Bingöl Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından Solhan Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu ve İMKB Arakonak Ortaokulu öğrenci velilerine yönelik “Aile İçi İletişimin Temel Unsurları” konulu seminer düzenlendi.

Solhan Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu ve İMKB Arakonak Ortaokulu öğrenci velilerine yönelik “Aile İçi İletişimin Temel Unsurları” konulu seminer düzenlendi. Bingöl Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen seminere; İl Müdürlüğüne bağlı Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğünde görev yapan Sosyal Çalışmacı, ASDEP Görevlisi Aile ve Tüketici Ekonomisti ve İller Bankası Sevgi Evleri Çocuk Yuvası ve Kız Yetiştirme Yurdu Müdürlüğünde görevli Psikolog tarafından Aile Eğitim Programı (AEP) kapsamında “Aile İçi İletişimin Temel Unsurları” konulu seminer düzenlendi.

14 Mart 2017 Salı günü Solhan’da iki okul öğrenci velilerine yönelik düzenlenen seminerde; “İletişim, İletişimde sözler kadar, İletişimsizlik, eşinizle aranızdaki yakınlık, samimiyet ve güveni zedeler!, Can kulağıyla dinlemek, Aktif dinleme için eşinizi; Çatışmaları Önleyen Formül: Ben Dili, İletişim Engelleri ” ve benzeri konulara değinildi. Seminer sonunda velilerden gelen sorular açık ve anlaşılır bir şekilde cevaplandırılarak ve uygulamanın pratik yöntemlerine değinilerek seminer daha verimli hale getirildi.

“AİLE İÇİ İLETİŞİMİMİZ ÇOK ZAYIF”

Seminere katılan Solhan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Yanılmaz, yaptığı kısa konuşmasında, “Bireyler olarak aile kıymetini bilmeliyiz. Evlatların baba ve anne ile iletişimi çok zayıf. Ben dahil eve gidince uzanıp saatlerce televizyon izliyorum. Aile iletişimi bu yüzden çok zayıf kalıyor. Bazen düşünüyorum evde kimle konuştum diye farkına varıyorum ki hiçbir bireyle iletişim haline geçmemişim. Bireyler olarak televizyon ile çok zaman geçiriyoruz, internetle çok zaman öldürüyoruz. Bundan dolayı sohbete zaman kalmıyor. Kendimden örnek vermek istiyorum. Kızım televizyonu kapatıp çocuklarla zaman geçirelim dediğinde birkaç gün günde bir saat bunu uyguladık fark ettim ki aile içi iletişim oluyor ve bu da benim hoşuma gidiyor ama bunu sürdürmemiz gerekiyor, birkaç güne bırakmamız lazım” ifadelerini kullandı.

“İLETİŞİM, DİYALOGUN YANINDA BEDEN DİLİ İLE DE OLUR”

Solhan’da iki ayrı okul öğrenci velilerine yönelik düzenlenen programda velileri bilgilendiren Perihan Küçüköner, Edip İpek ve Zehra Çelik, Bingöl ilçe ve köyler dahil olmak üzere il genelinde aile eğitim programları düzenlediklerini aktarıp, bu programların genelde talep üzerine gerçekleştirildiğini belirtiler. Solhan’da İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Yanılmaz’ın daveti üzerine gelip program yaptıklarını söyleyen Bingöl Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü görevlileri, programda tecrübesi olanların da hem tecrübelerinden hem de örneklemeler ile bilgi aktarımı yapmasını istediler.

Bingöl Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü görevlileri, “Sizler de çok iyi biliyorsunuz çocuğun en temel öğretmenleri anne-babadır. Aile; anne, baba ve çocukların oluşturduğu için aile içerisinde neler yapabilirler ve çocuğun daha iyi olması ve eşler arasında uyumu nasıl sağlanılır, bizler bir birimize ne kadar iyi olabiliriz, nasıl paylaşımlarda bulunabiliriz? Sizlerle bunları konuşacağız. Aile içi iletişim konusuna değineceğiz. Bu, Türkiye genelinde bir proje ve bu proje doğrultusunda mümkün olduğu kadar bütün ailelere ulaşmaya çalışıp aile eğitimlerinde bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Aile programımız 5 ana modelden oluşuyor. Aile içi iletişim, yaşam becerileri, medya hukuk, iktisat ve sağlık alanları değerlendirmesi yapabiliriz.  İletişim dediğimizde çoğu zaman iki kişinin bir biri ile konuşması gelir aklımıza. Ama iletişim bununla sınırlı değil. İletişim, karşındaki ile diyaloga geçmektir ama hiç konuşmadan da jest ve mimiklerimiz ile beden dilimizle de iletişim kurabiliriz. İletişim konusunda daha çok aile içi iletişimi ele alacağız. Eşler arasında nasıl bir uyum var, eşler arasında nasıl bir iletişim var acaba! Sizler eşinize ne kadar iletişim halindesiniz, rahatlıkla her şeyi konuşabiliyor musunuz? Herhangi bir şey getirdiğinde size danışıyor mu, siz ona danışıyor musunuz? Fikir alışverişinde bulunuyor musunuz? Her ailede tartışmada olur, çatışmada olur. Çatışmasız aile ortamı zaten düşünmüyoruz ama diyoruz ki bu çatışmanın düzeyi nedir, ne kadar sürdürüyoruz veya ne şiddetle oluyor. Bunu nasıl ayarlayabilirim. Bunun ayarlarını yapabilmeniz için eşimizle aramızdaki iletişime bakıyoruz.” gibi ifadeler kullanarak aile içi iletişimin ne boyutta olduğu tahlilini yapıp eşlerin birbirleri ve çocukları ile iletişimlerinde dikkat etmeleri gerekenleri aktardılar.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN