• Dolar Alış / Satış: 8.385 / 8.4
  • Euro Alış / Satış: 9.968 / 9.986
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:12
  • Öğle: 12:35
  • İkindi: 16:27
  • Akşam: 19:37
  • Yatsı: 21:19

Vazgeçilmez İçecek Çay

10 Kasım 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1447 defa okundu.

 Çay ilk defa Milattan Önce 2737 yılında Çin imparatoru tarafından, kaynayan suya çay yapraklarının düşmesi sonucu tesadüfen bulunmuştur. Bu lezzet ve aroma beğenilmiş, önce Çin’e ardından tüm dünyaya yayılmıştır.

Çay dünyada sudan sonra en çok tüketilen içecektir. Çay çeşitleri içerisinde en çok siyah çay tüketilmektedir. Lezzetli olmasının yanı sıra son yıllardaki çalışmalarda çayın tedavi edici yönleri keşfedilmiştir. İçerisinde özellikle kronik hastalıklar, kanser, obezite, yüksek kolesterolden koruma etkileri olan ‘flavonoid’ denen yararlı maddeleri içermektedir. Fakat bu yararlı maddelerin vücutta etki etmesi için çayı demleme süresi, tüketilen miktar ve çaydaki diğer maddeler önemlidir.

Çayı demleme süresi olarak kabul edilen ortak bir süre bulunmamaktadır. Fakat çayın içerisindeki vücuda zararlı maddelere maruz kalmamak için uzun süre önce demlenmiş, defalarca kaynatılmış çay içilmemeli, bardağın yarısından fazlasına dem doldurulmamalı ve sallama çay içiliyorsa sıcak suya en fazla 3-4 dakika batırılmalıdır.

Çayda ayrıca doza ve kullanım sıklığına bağlı olarak alışkanlık yapabilen, vücut sıvı dengesini bozabilen, sinirlilik, uykusuzluk ve çarpıntıya sebep olabilen madde, kafein bulunmaktadır. Kafeinin fazla miktarda ve sürekli alımı bu tip etkilere sebep olduğundan çay tüketimi sınırlanmalıdır. Kafeinin günlük tüketim düzeyi 300 miligram olarak belirlenmiştir. Bir çay bardağı orta demli bir çayda yaklaşık 20 miligram kafein bulunmaktadır. Diğer kafein içeren kahve, gazlı içecek gibi gıdaları tükettiğimizi de düşünürsek bu durumda çay tüketimi en fazla günlük 10 çay bardağını geçmemelidir. Gebelerde ise bu miktar daha az olmalıdır. Ayrıca bir bardak çaya en fazla 2 küp şeker atılmalı, eğer şeker hastalığı ya da fazla kilonuz varsa şekersiz içmeniz en iyi tercihdir.

Çayın içerisindeki bir başka madde ise kansızlığa sebep olabilmektedir. Bunu önlemek için özellikle siyah çay yemeklerden en az 1 saat sonra içilmeli, yemekle birlikte çay tüketilmemelidir. Kansızlığı önlemek için mutlaka öğünlerde sebze ve meyve tüketimine yer verilmelidir.

Bu kurallara uyduğumuz sürece çay bize zarar vermez, aksine faydaları büyüktür. Lezzetiyle herkesin sofrasında yer alır, kalabalıkta aile bireyleriyle, arkadaşlarla lezzeti, keyfi artar. Ortama muhabbet katar, yorgunluğu atar, dinginlik verir. Zengini fakiri, kültürlüsü cahili, kadını erkeği de aynı çayı içer. Ayrım yapmayan içecektir çay..

Sağlıklı, mutlu, huzurlu, barış içinde günler dilerim. Hoşçakalın..

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN