• Dolar Alış / Satış: 8.568 / 8.583
  • Euro Alış / Satış: 10.092 / 10.11
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:55
  • Öğle: 12:23
  • İkindi: 15:52
  • Akşam: 18:30
  • Yatsı: 19:57

VATANDAŞLARIN TANSİYONU ÖLÇÜLDÜ

29 Mayıs 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
748 defa okundu.
VATANDAŞLARIN TANSİYONU ÖLÇÜLDÜ

Solhan Toplum Sağlığı Merkezi tarafından Erbakan Caddesi’nde kurulan stantta vatandaşların tansiyonu ölçülüp, hipertansiyon hakkında vatandaşlar bilgilendirildiler.

Solhan Toplum Sağlığı Merkezi tarafından geçtiğimiz hafta Erbakan caddesinde stant kurularak vatandaşların tansiyonu ölçüldü.

Bingöl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından gönderilen Sağlıklı Yaşam Aracı’nda yapılan tansiyon ölçümlerinde 150 vatandaşa hizmet verildiği ve 5 vatandaşın tansiyonunun yüksek çıktığı öğrenildi.

Tansiyonu yüksek çıkan vatandaşlar, Aile Sağlığı Merkezi’ne yönlendirildiler.

Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Solhan Toplum Sağlığı Merkezi Müdürü Dr. Sezer Ayman, şunları aktardı: “Kan dolaşımı için damarlarımızda gerekli olan kan basıncının normalden (120/80 mmHg) fazla olması yüksek tansiyon (Hipertansiyon)dur. Baş dönmesi, baş ağrısı, kalp ağrısı, kulak çınlaması, nefes darlığı, çift veya bulanık görme, burun kanamaları, düzensiz kalp atışları; yüksek tansiyonun en sık rastlanan belirtileridir. Yüksek tansiyonun birden fazla nedeni olabilir. Bu nedenler kalıtım, cinsiyet, şeker hastalığı, şişmanlık, sigara ve alkol kullanımı, stres, yetersiz fiziksel aktivite, aşırı tuz kullanımı, sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve yaşlılıktır. Bazen bir hastalığa bağlı olarak görüldüğü gibi gebelikte de tansiyon yüksekliği gelişebilir. Yüksek tansiyon kontrol altına alınmazsa inme, kalp krizi, kalp hastalığı, böbrek yetmezliği, bilinç bozukluğu, körlük ve damarlarda anevrizma oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle tehlikelidir. Tütün ve alkol kullanılmaması, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, tuz tüketiminin azaltılması, fazla kilo veya şişmanlık varsa kilo verilmesi yüksek tansiyonun kontrol altına alınması için yeterli olabilir. Eğer yeterli olmazsa hekim kontrolünde ilaç başlanabilir.”

“YÜKSEK TANSİYON HER YAŞTA GÖRÜLEBİLİR”

Ayman, yüksek tansiyonu olan bireylerin dikkat etmesi gereken konuları şöyle sıraladı: “Tütün ve alkol kullanımından vazgeçilmeli, sağlıklı beslenmeli, fazla kilolu/obez ise kilo vermeli, fiziksel aktiviteleri düzenli yapmalı, tuz kullanımını azaltmalı, düzenli muayene ve tetkiklerle hastalığın takibine önem vermeli, ilaçlarını önerilen dozda ve sürede, aksatmadan kullanmalı, kan basıncı düzenli izlemeli/izlenmesini sağlamalıdır. Unutmayalım ki yüksek tansiyon her yaşta görülebilir. Dikkat edilmezse felç, kalp yetmezliği, damarlarda daralma, körlük, böbrek yetmezliğine neden olabilir.”

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN