• Dolar Alış / Satış: 9.199 / 9.216
  • Euro Alış / Satış: 10.679 / 10.698
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:21
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:21
  • Akşam: 17:47
  • Yatsı: 19:13

VATANDAŞI BEZDİRDİLER

25 Mayıs 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
705 defa okundu.
VATANDAŞI BEZDİRDİLER

Türkiye’nin bir çok ilinde özellikle bölgemizde dilenci sayısında artışın yaşandığını belirten vatandaşlar, buna bir önlem alınmadığını belirtirken dilencilerin artık rahatsız edecek duruma geldiğini ifade ettiler.

Her geçen yılda dilencilerde artış olduğunu ve son bir yıldır bu artışın artık bezdirici durumda olduğunu belirten vatandaşlar, havaların ısınması ile dilencilerin ekipler halinde gelip dilendiğini ifade ettiler.

‘HER DİLENCİ, BİR SURİYELİ!’

Bölgede artış gösteren dilencilerin Solhan’ın geçiş yolu olmasından dolayı deyim yerindeyse bir üst olarak da kullanılıyor diyebilecek durumda artışın olduğunu belirten vatandaşlar, “inancımız gereği sadaka kültür ve yardımlaşma ülkemizde ve özellikle bölgemizde yaygındır. Geçmiş dönemlerde muhtaç olanlar dilenirken bunların yanında bu yolu kullanarak geçim sağlayanlar da olduğu gibi alışkanlık haline getirenler de olabiliyordu. Sayılar rahatsız edici boyutta olmadığından vatandaş/esnaf da imkanları doğruldusunda geleni geri çevirmemeye gayret ediyordu. Ancak şuan dilencilerin sayısında artış olduğu gibi artık Suriye’deki iç savaştan dolayı ülkemize sığınanlar vatandaşların yardım etmesi ile Suriyeli olmasa dahi her dilenci otomotikmen bir Suriyeli olarak halktan yardım isteyip dileniyor.” ifadelerini kullandılar.

“DİLENCİLİĞİ PROFESYONEL MESLEK HALİNE GETİRENLER VAR”

Dilenciliğin meslek haline getirildiğini ve bu mesleğin profesyonelce icra edildiğini söyleyen esnaflar, “Dilencilik meslek haline gelmiş durumdadır. Bu mesleği profesyonelce yapanlar, ekipler oluşturup çalışmalarını yürütürken en akıllı yatırımı da bu alana yapanlar vardır. Çünkü, çek senet derdi yok, veresiye ve ödenmedi diye tasa yok, bunu meslek haline getirip vatandaşların duygusunu sömürenlerce… Dilenciler, kadınlar ve kucağındaki bebekler veya ellerinde 3-5 yaşındaki çocuklar ile dileniyorlar. Bir sokağa girince de biri sokağın başına varmadan diğeri sokaktan çıkıyor. Bunlar ekipler halinde gelip dilenip gidiyorlar. Artık nerden geldiği kim olduğununönemi yoktur. Çünkü hangisine sorarsanız illaki Suriyelidir. Bölgemizdeki yardım yapma duygusunu su istimal ederek bundan nemalananların sayısının geçtikçe arttığını görüyoruz.”

“HASSASİYETLER SUİSTİMAL EDİLİYOR”

Vatandaşların yardımseverlik duygusunu suistimal edenlerin olduğunu ancak yerel yönetimlerde buna karşılık bir çalışmanın görülmediğini belirten vatandaşlar, “Normal şartlarda kapısına gelen hiç kimseyi geri çevirmeyi inancına ve kültürüne sığdıramayanlar da artık yardım yapıp yapmamakta tereddüt ediyor duruma gelmişler. Artık insanlar kandırıldıklarını ve bu hassasiyetin suaitimal edildiklerini düşünüyor ve bu şekilde inanıyorlar. Ancak buna karşılık bir önlemin alınması gerektiği düşünenler düşünceleri ile kalıyor. Yetkililer önlem için bir çalışma yürütmediğinden dilenciler de gayet rahat davranmaktadırlar. Aralarında daha kötü niyetllerin olması ile farklı sıkıntıların da olabileceği ihtimali değerlendirilmiyor. Yetkililerin bu soruna çözüm üretmelerini bekliyoruz” şeklinde konuştular.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN