• Dolar Alış / Satış: 13.774 / 13.799
  • Euro Alış / Satış: 15.55 / 15.578
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:14
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 14:48
  • Akşam: 17:04
  • Yatsı: 18:36

VAROLUŞ KAVGASINDA ÜRETİM – 2

9 Mayıs 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
5002 defa okundu.
VAROLUŞ KAVGASINDA ÜRETİM – 2

Bayram Bariç Yazdı…
Endüstri devrimi 18. yüzyılda önce İngiltere’de daha sonrada tüm Avrupa devletleri ile Kuzey Amerika ve Japonya’da çok büyük değişimleri meydana getirdi.

Üretimsel alanda başlayarak özelikle teknolojik yeni gelişmeleri de beraberinde getirmiş,  sosyal ve ekonomik alanları etkilemişti.

Bu kıtalarda bulunan ülkelerin tümü tarımsal üretimden; daha güçlü,  büyümede etkin ve dinamik birer sanayi toplumlarına dönüştüler.

Bu devrimle sanayileşen bölgelere yoğun göçler oluştu. Bu göçler de yeni kent modellerini oluşturdu. Yani tarımsal üretime dayalı toplumların oluşturdukları kalabalıklar artık çok az ve dağınık hale gelmişti.

Bu kalabalık kentler, ilerleyen yıllarda patlak verecek büyük savaşların da ölüm meydanları olacaklardı.

Üretim araçlarının teknik olarak yenilenmesi ve gelişmesiyle sermaye birikimleri daha da hızlandı.   Bu durumda da yine karlı çıkan; kapitalizmin üst basamağı olan uluslararası şirketler olmuştu.  Ulaşım araçlarındaki gelişmeler; özelikle demir yolları ve su kanalları ile üretilen mallar daha hızlı bir şekilde pazara açılıyordu.  Yine ilerleyen yıllarda savaşların dönüm noktası bu ulaşım yollarını da etkilemiş ve kırılma noktalarını oluşturmuştu.

Üretimde Yeni Dünya Düzeni Oluşuyor.

Büyük sermaye sahipleri üretimde yeni dünya düzenini oluşturdu.

Üretim araçlarının teknik olarak yenilenmesi, teknolojik donanıma sahip olmasıyla makineler, insanla emek gücü mücadelesinde galip geldiler.

Sürecin bu denli hızlı gelişmesinin en büyük etkeni Kapitalizmdir. Çünkü üretim araçlarındaki değişimle, üretim verimliliği daha da arttı.  Bu da değer sömürüsünü artırarak kârı daha da büyütmüştür.

Devletlerin sıralı şekilde, sanayi teknolojisine yatırımları da hızlandı.

Düzen değişikliği ile artık ağır sanayi hamleleri söz konusu hale geldi. Dünya bloklar halinde bölündü ve oluşan bloklarda ağır sanayi üretimleri de rekabet içinde hızla gelişti.

Üretenler, kalite oluşturanlar çok yönlü olarak büyüme gösterdiler.

Dünya sahnesindeki bu varoluş kavgası, o ülkenin gücü, ekonomisi ile doğru bir ilişki içerisinde yön buluyor.

Günümüz koşullarında ne kadar iyi bir ekonomiye sahipsen o kadar güçlüsün demektir. Yani ne kadar çok üretiyorsan o kadar çok söz sahibi ve yönlendirensin.

Bu varoluş kavgasında üretenler dünyaya hüküm sürdü ve sürmeye de devam ediyor…

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN