• Dolar Alış / Satış: 13.774 / 13.799
  • Euro Alış / Satış: 15.55 / 15.578
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:15
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 14:48
  • Akşam: 17:04
  • Yatsı: 18:37

VAROLUŞ KAVGASINDA ÜRETİM-1

2 Mayıs 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
5262 defa okundu.
VAROLUŞ KAVGASINDA ÜRETİM-1

Bayram Bariç Yazdı…
İnsan, fıtraten doyumsuz bir nefise sahiptir. İnsanda bulunan bu aşırı istekler zinciri, insana dünyadaki maksatlarını ve asıl gayesini unutturur.

Pozitif iktisadi tanımlamalarda:

Sınırsız ihtiyaçlar ile kıt kaynaklar arasında oluşturulan denge bilimi olduğu belirtilir. Bu tanım bize iktisadi tanımının ne yönlü doyumsuz olduğunu göstermektedir. Buna  insan nefsinden gelen aşırı isteklerin sonucu diyebiliriz.

İnsanoğlunun yerleşik hayata geçmesi ile başlayan üretimsel güç kavgası, günün şartlarına göre değişmiştir.  Süreç günümüzde eko-politik denge üzerinde devam etmektedir.

Özelikle devlet olma özelliğini kazanan toplumlarda, üretimsel süreçler hızlı bir şekilde artmıştır.

Üreten sınıfın, gücün hâkimiyetini elinde bulunduran konuma gelmesiyle birlikte, üretimin değeri güç faktörüne dönüşmüştür.

Günümüz makroekonomilerinde de bu söz konusu durumun hâkimiyeti mevcuttur.

Üretenler hep söz sahibi olmuştur…

Endüstri Devrimi ve Üretim

Bu devrim: Makineleşme ile birlikte üretim yapısında ve ekonomide meydana gelen büyük ve köklü değişimle, üretimin insan gücünden makine gücüne değişimidir.

İngiltere’de başlayan bu devrim beraberinde birçok değişime merhaba demiştir.

Bankacılık, sigortacılık, çok ortaklı şirketler girişimciliğin artması ve ticaret hukukunun gelişmesiyle sanayi yatırımlarını artırmıştır.

Kapitalizmin hızlı yükselişi de böylelikle başlamış oldu. Bu durum en çok üreten sınıf üzerinde ağır bir yük bırakmıştır.

Avrupa’da bu sonuçlarla birlikte burjuvazi ve kapitalizm gelişmiştir. Toprak zenginliği yerine; sermaye, ticaret ve girişimcilik ön plana çıkmaya başlamıştır. Bankacılık ve sigortacılığın gelişmesi büyük sanayi yatırımlarının doğmasına destek olmuş ve birçok uluslararası şirket kurulmuştur.

Uluslarası şirketlerin kurulması ile birlikte global güç savaşları, üretimsel faktörler üzerinde meydana gelmiştir. Devletler ve uluslararası şirketlerin ortak hareketiyle yeniden dünya düzeni tartışılmaya başlamıştır.

Bu düşünce ile birlikte devletlerin dünya sahnesinde varoluş kavgası başlamış oldu.

Bayram Bariç

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN