• Dolar Alış / Satış: 13.407 / 13.431
  • Euro Alış / Satış: 15.184 / 15.211
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:12
  • Öğle: 12:18
  • İkindi: 14:49
  • Akşam: 17:04
  • Yatsı: 18:37

VALİ’DEN ‘ÇAKMA SURİYELİ’ UYARISI!

30 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1423 defa okundu.
VALİ’DEN ‘ÇAKMA SURİYELİ’ UYARISI!

Suriyeli ailelere yönelik verilen yemek programında konuşan Vali Köşger, ildeki Suriyeli ailelerin sıkıntılarının giderilmesi için Bingöl halkının da büyük desteğiyle seferlik kampanyası başlatıldığını söyledi. Ailelere kurallara uymasını talep eden Vali Köşger, “Sizden tek şey istiyoruz, çocuklarınıza dilencilik yaptırmayın. Sizin adınızı kullanarak yapanlar da var! Onlara da engel olun. Geçen günlerde toplanan 35 dilenciden sadece 5’i Suriyeli çıktı!” dedi.

 Bingöllü bir işadamı tarafından Suriyeli aileler için verilen öğle yemeğine Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger, Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Vali Yardımcıları Cevat Gün ve Muhammet Fuat Türkman, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, Kızılay Bingöl Şubesi Başkanı Mehmet Savaş ve kurum amirleri katıldı.

“BİNGÖL HALKI BÜYÜK İLGİ GÖSTERDİ”

Programda konuşan Vali Köşger, Bingöl halkının da büyük desteğiyle ‘Suriyeli Aileler için Ensar Olalım’ yardım kampanyası başlatıldığını belirterek, “Biz bu kampanyayı başlatmadan önce kaç tane Suriyeli misafirimiz olduğunu ve içerisinde bulundukları şartlarını bilmiyorduk. Suriyeli kardeşlerimize yönelik olarak başlattığımız kampanyaya Bingöl halkı da çok büyük ilgi gösterdi, katılım sağladı. Sizleri barındırmak, ihtiyaçlarını gidermek için seferber olduk” dedi.

“SURİYELİ KARDEŞLERİMİZLE ORTAK BİR TARİHİ PAYLAŞIYORUZ”

“Türkiye büyük bir devlet, etrafında ne zaman bir sıkıntı olsa oradaki halkları kabul etmiş” diyen Köşger, “Bosna’da Makedonya’da, Balkanlar’da bir sıkıntı olsa, oralarda sıkıntı yaşayan halk Türkiye’ye geliyor. Yine Ortadoğu’da sıkıntı olduğunda, Irak’ta, Kuzey Irak’ta yaşanan sıkıntılar neticesinde oranın halkı buraya sığınıyor. Şimdi Suriye’de yine bir sıkıntı yaşanıyor, Suriyeli kardeşlerimizle ortak değerlerimiz var, inancımız bir, düşüncelerimiz, geçmişte de ortak bir tarihi paylaşıyoruz dolayısıyla biz sizlere, bu ülke sizlere kapısını açtı, gönlünü açtı” diye konuştu.

“HER DİLENCİ SURİYELİ DEĞİL! 35 DİLENCİDEN 5’İ SURİYELİ ÇIKTI”

“Büyük Türkiye Devleti’nin temsilcileri olarak bizler, yardım kampanyası seferberliğiyle sizlerin tüm ihtiyaçlarını gidermek için elden gelen tüm çabayı göstereceğiz” diyen Köşger, şunları söyledi: “Bu bir başlangıçtır, sizlerin durumunu tespit ettik. Bizler, Bingöl halkıyla birlikte sizlerin bütün ihtiyaçlarını gidermek için elimizden geleni yapıyoruz. Sizlerden isteğimiz, kurallara uymanızdır. Sizin bu ülkedeki imajınızı zedeleyen bir husus var. Bu husus, vatandaş üzerindeki algıyı da bozuyor. Bu kampanyayla sizlerin ihtiyacını mümkün olan çerçevede karşılamaya çalışıyoruz. Barınma ihtiyaçlarınız için bir miktar yardım yapılacak. Gıda ve giysi ihtiyaçlarınız gideriliyor, sizden tek şey istiyoruz, çocuklarınıza dilencilik yaptırmayın. Sizin adınızı kullanarak yapanlarda var! Onlara da engel olun. Geçen polisler topladı, 35 aileden sadece 5’i Suriyeli çıktı. Bunlar da sizin imajınızı zedeliyor.”

29 ÇOCUK TÜRKÇE ÖĞRENİYOR

29 Suriyeli ailenin çocuklarını okullara kaydettiğini belirten Köşger, “29 kardeşimiz okullara kaydolmuş. Burada okuma yazma ve diğer tahsillerini yapıyorlar. Okul çağında olan çocuklarınızı okullara kaydedin. Siz buradan dönseniz dahi çocuklarınız Türkçeyi öğrenmiş olacaklar, Türkiye ile ilgili kültürel birikim ve bilgi edinmiş olacaklar. İleride sizin ülkede huzur ve güven tahsis edildiği zaman ülkeler arası karşılıklı ilişkilerde bu çocuklar diğerlerine göre bir avantaj sağlamış olacaklar” dedi.

“DUAMIZ, BU ZULÜM BİR AN ÖNCE SONA ERMESİDİR”

İnsanların mecbur kalmadıkça yaşadığı topraklarını terk etmeyeceğini kaydeden Vali Köşger, “Ortadoğu’daki bu savaş, bu zulüm ve haksızlık ortadan kalksın. Suriye devletin kendi insanlara yaptığı saldırganlık, uyguladığı zulüm ortadan kalksın. Ortadoğu’da bütün insanlar barış ve huzur içerisinde yaşasınlar. Vatanını, toprağını, köyünü, evini terk edip buralara gelmek zorunda kalmasınlar. Biz bunun farkındayız, insanlar mecbur kalmadıkça, bir can tehlikesi yaşamadıkça topraklarını terk etmezler. Tüm varlıklarını terk edip gelmezler, bunun farkındalar. Dua ediyoruz ki, Ortadoğu’daki bu zulüm bir an önce sona ersin. Bizler, sizleri kucaklamayı, yaralarınıza merhem olmayı hedefliyoruz. Bingöllü hemşehrimiz de bu yolda gayret ediyor” diye konuştu.

 

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN