• Dolar Alış / Satış: 13.407 / 13.431
  • Euro Alış / Satış: 15.184 / 15.211
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:12
  • Öğle: 12:18
  • İkindi: 14:49
  • Akşam: 17:04
  • Yatsı: 18:37

Vali Taşyapan’dan Solhan Ziyareti

2 Ocak 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1215 defa okundu.
Vali Taşyapan’dan Solhan Ziyareti

Bingöl Valisi İbrahim Taşyapan, Solhan Güler Süt Sığırcılığı İşletmesi ile Sütbir tesislerini ziyaret edip işletmeler hakkında bilgi aldı.

 Bingöl Valisi İbrahim Taşyapan, Vali Yardımcısı Numan Tahir Şimşek, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sedat Ildız Solhan’da Güler Süt Sığırcılığı İşletmesi ve Sütbir tesislerini ziyaret ettiler. Vali Taşyapan’a Solhan Kaymakamı Şeref Aydın, Solhan Belediye Başkanı Niyazi Çavuşoğlu ile AK Parti İlçe Başkanı Nihat Doğu da eşlik ettiler.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kırsal Alanda Sosyal Destek Projesi (KASDEP) kapsamında Merkez Akdurmuş Tarımsal Kalkınma Kooperatifi`nce yürütülen proje kapsamında 37 kişiden oluşan kooperatif üyelerine 148 baş gebe güve alınan Güler Süt Sığırcılığı İşletmesine yapılan ziyarette, gebe güveler ve kaldıkları yer hakkında bilgi alındı.

 

Vali Taşyapan, beraberindekiler ile daha sonra Sütbir tesislerini ziyaret ettiler. Sütbir Müdürü Agit Karagöz’den işletme hakkında bilgi alan Vali Taşyapan, ham maddenin temini hakkında da bilgi alırken işletmenin kapasitesini de sordu.

 

İşletme Müdürü Karagöz, kış aylarında 3,5 ton süt işlettiklerini, yaz aylarında ise 8 ton süt işlettiklerini dile getirirken, kazan sorunu olduğu için kapasitede sıkıntı yaşadıklarını ancak sorunu çözdükleri için artık 40 ton süt işleyebileceklerini belirtti.

 

Aylık ortalama 10 tondan fazla süt işletildiğinde tesisin yeni kâra geçeceğini dile getiren Karagöz, Yoğurt, Ayran ve Köy Peynirinin başlıca üretilen ürünlerin olduğunu ifade edip şimdilik genellikle Bingöl, Elazığ ile Muş illerinde ürünlerinin pazar bulduğunu söyledi.

 

Daha sonra Sütbir üretim tesisini gezen Vali Taşyapan, tesis hakkında bilgi aldıktan sonra ilçeden ayrıldı.

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN