• Dolar Alış / Satış: 12.66 / 12.682
  • Euro Alış / Satış: 14.279 / 14.305
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:09
  • Öğle: 12:17
  • İkindi: 14:49
  • Akşam: 17:05
  • Yatsı: 18:37

VALİ KÖŞGER: “BAŞARIYA ODAKLANMAMIZ LAZIM”

18 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1119 defa okundu.
VALİ KÖŞGER: “BAŞARIYA ODAKLANMAMIZ LAZIM”

Bingöl’ün eğitim alanında belli bir seviyeye geldiğini kaydeden Vali Köşger, “Bingöl’de fiziki alt yapıda sıkıntı neredeyse kalmadı. Artık başarıya odaklanmamız lazım” dedi.

 Ülkenin eğitimle ilgili sorununa bakıldığı zaman Bingöl’ün iyi bir noktaya geldiğini belirten Vali Köşger, “Belli bir noktaya kadar geldiğimiz anlaşılıyor fakat geldiğimiz nokta kâfi değil” dedi.

2015-2016 eğitim-öğretim yılı Kasım ayı ortaöğretim okul müdürleri toplantısı, Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger başkanlığında gerçekleştirildi.

Dün valilik konferans salonunda yapılan toplantıya, Vali Yardımcısı Numan Tahir Şimşek, Bingöl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri ile il merkezinde ve ilçelerde görev yapan ortaöğretim okul müdürleri katıldı.

Toplantıda konuşan Vali Köşger, “Ülkenin eğitim ile ilgili sorununa baktığımız zaman, belli bir noktaya kadar geldiğimiz anlaşılıyor fakat geldiğimiz nokta kafi değil. Çünkü bizimle birlikte diğer dünya devletleri de gelişiyor ve daha iyisine doğru gidiyor. Son 10-15 yılda eğitim genel verileri ile ilgili değerlendirmelere baktığımızda akademik çalışmalarında birçok ülkenin bizi geçtiğini görüyoruz. Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PİSA) verilerine göre karşılaştırmalarda ülkemizin durumunun daha kötüye gittiği ortaya çıkıyor. Biz iyileşiyoruz ama dünyadaki diğer milletler de kendisini daha iyiye daha gelişmişliğe doğru taşıyor” dedi.

“BAŞARIYA ODAKLANMAMIZ LAZIM”

Bingöl’ün ülke ölçeğinde belli bir noktaya geldiğini vurgulayan Vali Köşger, şunları söyledi: “Bingöl’de fiziki alt yapıda sıkıntı neredeyse kalmadı. Artık başarıya odaklanmamız lazım. Ancak ‘başarı, sadece sınavlardaki akademik başarılardır’ algısını ortadan kaldırmamız lazım. Eğitim ile ilgili güzel bir karikatür örneği var: ‘100 metre sürat yarışında başlangıç çizgisinde fil, kaplumbağa, tavşan vb. hayvan var’ Herkes farklı yaratılmıştır. 100 metre yarışında herkesin hızlı koşması gerek diye bir kaide yok. Herkes fen lisesini bitirip, tıp fakültesine gidecek diye bir kural yok. Böyle bir ülke zaten dünyada mümkün değil. Dolayısıyla, toplumların hem kabiliyetlerine göre iş bölümü yapılması lazım, hem de kabiliyetlere göre yapılan iş bölümünde kişilerin içselleştirip bundan mutmain olarak mutlu olmaları, yaptıkları işi en iyi şekilde yapabilmeleri gerekmektedir.”

“BÜTÜN LİSELER ÖNEMLİDİR”

Bütün liselerin en az Fen Lisesi kadar önemli olduğunu vurgulayan Vali Köşger, “Çünkü toplumda her bir birey, diğer bireylerin yaptığı kadar kıymetli ve değerli işler yapıyor. Bütün öğrencilerimizin bu duyguyu yaşaması lazım. Okula gelen öğrencilere burada edinilecekleri meslek sayesinde toplumda çok önemli bir fonksiyonu ifa edeceklerini ve bu sayede toplam mutluluğu toplam kaliteyi elde edebileceklerini anlatabilmemiz lazım. Fen lisesinde de yine ‘fen lisesine giden her öğrencinin tıp fakültesine gitmesi lazım’ algısını da değiştirmemiz lazım. Çocukların kabiliyetlerini tespit ederek aileleri ile işbirliği içinde, öğrencileri iyiye, doğruya, güzele yönlendirmemiz lazım. Bunu başarabildiğimizde de topyekün mutluluğu da sağlayabiliriz. Bingöl’ün de en büyük sıkıntısı budur. İnsanların bulundukları pozisyonlarda bir mutsuzluk, yetersizlik duygusu, sürekli bir eleştiri sıkıntısı var. Bu da insanımızı mutsuzluğa sevk ediyor. Bunu aşabilmemiz lazım. İyi insanlar, mutlu insanlar, başarılı insanlar, yaptığı işi en iyi şekilde yapan insanlar yetiştirmemiz lazım. Bu noktada hepinize çok büyük sorumluluklar düşüyor. Arkadaşlarımızın belirli bir duyarlılık seviyesini yakalamış olduklarını görüyorum. Bunun daha ileriye gitmesi için de hep beraber çalışacağız” diye konuştu.

Toplantı eğitimde iyi örneklerin sunumu ve akademik başarıyı arttırma çalışmalarının tartışılması ile sona erdi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN