• Dolar Alış / Satış: 8.624 / 8.64
  • Euro Alış / Satış: 10.307 / 10.326
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:45
  • Öğle: 12:30
  • İkindi: 16:26
  • Akşam: 19:54
  • Yatsı: 21:47

“VAKİT, İYİLİK VAKTİ BU RAMAZAN VE HER ZAMAN”

15 Haziran 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1015 defa okundu.
“VAKİT, İYİLİK VAKTİ BU RAMAZAN VE HER ZAMAN”

Numanoğlu, “Gelin, ‘Vakit, iyilik vakti bu Ramazan ve her zaman’ diyerek kendimize, ailemize, akrabalarımıza, komşularımıza, muhtaç veya düşkün kardeşlerimize, kısacası elimizin ulaşabildiği kişilere gücümüz nispetinde iyilik yapmaya çalışalım.” dedi.

 Solhan Müftü vekili İlçe Vaizi Osman Numanoğlu, Yaklaşan Ramazan ayı ile ilgili açıklamada bulundu.

Rahman ve Rahim olan Yüce Allah’ın, rahmetinin bir eseri olan Ramazan ayına, 18 Haziran Perşembe günü Allah’ın izni ile gireceğimizi hatırlatan Numanoğlu, “Kur’an-ı Kerim’de: “Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an’ın indirildiği aydır. Öyle ise sizden Ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun…” buyrulmuştur. Ramazan ayı ile ilgili Rasûlullah (s.a.v.) de bir hadis-i Şeriflerinde şöyle buyurmuştur: “Ramazan ayının ilk gecesi olunca şeytanlar ve cinlerin âsileri zincirlere vurulur. Cehennemin kapıları kapatılır da hiç bir kapısı açılmaz. Cennet’in kapıları açılır da hiç bir kapısı kapanmaz ve bir münadi: “Ey hayır isteklisi (hayır işlemeye) yönel, ey şer İsteklisi! Kendini tut (kötülüklerden el çek). (Bu gece) Allah tarafından ateşten âzâd edilenler olur”, diye çağırır. Bu (çağrı ve âzâd edilme işi) Ramazanın her gecesinde olur.” Ramazan ayında eda edeceğimiz ibadetlerden istenilen hazzı alabilmek için, bu mübarek aya sadece bedenimizle değil aynı zamanda ruhumuzla da hazır olmalıyız. Sadece midemizle değil bütün organlarımızla, bütün benliğimizle oruç tutmaya gayret etmeliyiz. Gayret etmeliyiz ki Peygamber Efendimizin “Kim yalan söylemeyi ve yalanla amel etmeyi terk etmezse Allah’ın onun yemesini, içmesini bırakmasına ihtiyacı yoktur” buyurduğu kimseler gibi Ramazan’ımızı günahlarla iç içe geçirip heba etmiş olmayalım. Peygamberimizin “kalkan” olarak nitelediği Ramazan’ımızı, orucumuzu kuşanalım ve nereden gelirse gelsin her türlü fenalığa ve günaha karşı müdafaamızı daha da sağlam yapabilelim.” İfadelerini kullandı.

“VAKİT, İYİLİK VAKTİ BU RAMAZAN VE HER ZAMAN”

Numanoğlu, “Bu aziz misafiri karşılamak için hazırlık yapan kıymetli Müslümanlar! Gelin, içinde bulunan ve “bin aydan daha hayırlı” olan kadir gecesi ile beraber bu Ramazanımızın kadrini kıymetini bilerek yaşamaya gayret edelim. Gelin, kavuşmak üzere olduğumuz bu rahmet ayına göre yapalım programımızı. Bu Ramazan ayının feyiz ve bereketinden daha fazla nasıl istifade edebileceğimizin yollarını şimdiden arayıp ona göre yapalım hazırlıklarımızı. Gelin, “Vakit, iyilik vakti bu Ramazan ve her zaman” diyerek kendimize, ailemize, akrabalarımıza, komşularımıza, muhtaç veya düşkün kardeşlerimize, kısacası elimizin ulaşabildiği kişilere gücümüz nispetinde iyilik yapmaya çalışalım. Sevgili Gençler! Camilerimizin neşe’si de süsü de sizlersiniz. Gelin varlığınızla camilerimizin neşe’sine neşe, güzelliğine güzellik katın. Gelin, peygamber efendimizin “Kim Ramazan gecesini, sevabına inanarak ve bunu elde etmek niyetiyle namazla (teravih) ihya ederse geçmiş günahları affedilir." Müjdesine nail olmak için günlük ibadetlerimize ek olarak Ramazan ayımızın gündüzü ile beraber gecesini de değerlendirmeye şimdiden kendimiz hazırlayalım. Bunun için de her gece bir saatimizi Efendimizin yukarıdaki müjdesine nail olmak için ayıralım. Gelin, bu Ramazanımızı, daha sonra geri dönüp baktığımızda keşke şunları da yapsaydım demeyecek şekilde yaşamanın çabasında olalım. Bu Ramazanı camilerde cemaatle namaz kılmaya, Kur’an-ı Kerim’i okumaya, hayatımıza hâkim kılmaya, mukabele dinlemeye, sıla-i rahim yapmaya, kul haklarından arınmaya, hatalarımızdan Nasuh (Gerekli şartları içeren) bir tövbe ile tövbe etmeye vesile kılalım. Henüz Kur’an-ı Kerimi okumayı öğrenememiş kardeşlerim gelin bu Kur’an ayımızı Kur’an’ımızla buluşma fırsatına çevirelim. Gelin, Rabbimizin emrine uyarak yememizi, içmemizi ve cinsel arzularımızı terk edip bir anlamda meleklere benzeyeceğimiz bu mübarek ayı fırsat bilerek hatalarımızdan sonsuza dek kurtulmanın ve ahlaki anlamda da melekleşmenin fırsatına dönüştürelim.

Gelin, zincirlere vurulmuş şeytanlardan ve Rabbimizin rahmetinin eseri olarak kapattığı cehennemin kapılarından ebediyete kadar uzak durmanın ve ardına kadar açtığı cennet kapılarından, cennete iyilerle beraber girmenin son fırsatıymış gibi değerlendirelim bu Ramazanımızı. Mübarek Ramazan ayını tüm İslam âlemi için hayırlara vesile kılmasını ve Ramazan ayımızı gönül huzuru ile yaşayabilmemizi nasip etmesini Cenab-ı Allah’tan diliyorum.” Şeklinde açıklamada bulundu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN