• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • BINGOL:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

UZAKTAN EĞİTİMDEN UZAK KALDILAR

29 Kasım 2020
1 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
511 defa okundu.
UZAKTAN EĞİTİMDEN UZAK KALDILAR

Solhan Merkez ve köylerde çoğu bölgede internet altyapısından kaynaklı sıkıntılardan dolayı pandemi sürecinde uzaktan eğitim görmesi gereken çoğu öğrenci, eğitimlerinden uzak kaldılar. Öğrencilerin ve velilerin seslerine kulak verilmezken muhtarlar ile eğitimcileri de duyan yok!

Tüm Dünyada etkisi süren Covid-19 nedeniyle yakın zamanda bir çok tedbirler yinelendi ve sokağa çıkma kısıtlaması ile okulların uzaktan eğitime devam etme kararları uygulanmaya başlandı.

Uzaktan eğitim kararının alınması ile evlerine kapanan öğrencilerin eğitimlerine uzaktan da olsa devam etmeleri için bilgisayar/tablet veya telefona ihtiyaç olduğu gibi internet ağının olması da gerekir.

Solhan Merkez ve Köylerde çok az noktada internet altyapısının olmasından dolayı öğrenciler, eğitimlerini sürdürmeleri için gereken ağlara ulaşılamamaktadırlar. Bunun için öğrenci velileri bireysel olarak internet bağlantısı için ilgili kuruluşlara başvuruda bulunurken Solhan’daki mahalle muhtarları da bu talebi ilgili kuruma ilettiler ancak hala sorun devam ediyor.

Bilim çağı, teknoloji çağı ve iletişim çağı olarak farklı tanımlamaların yapıldığı ve her bir tanımın da çağa uyduğu günümüzde internet altyapısı sorununun yaşanması ve bunun için de çözüm odaklı bir gelişmenin de olmaması vatandaşların tepkisine neden oluyor.

İnternet altyapı sorununun çözülmesini talep eden öğrenci velileri ile eğitimciler, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisini sürdüren salgından dolayı tedbirler alınmaktadır. Tedbirler kapsamında uzaktan eğitim ile öğrencilerimiz öğrenimlerini sürdürme gayretinde olsalar da imkanların yetersizliği mağduriyetlere sebep olmaktadır. Bilgisayar ve tablet alımı da ciddi külfet olmakta ancak buna rağmen imkanlar zorlanarak bu sorunun aşılması gayreti var ancak internet altyapısı kişilerin bireysel gayretleri ile çözebilecekleri bir sorun değildir. Uzaktan eğitimde ilçe merkezinde imkanları en çok olan bölgelerde bile yüzde 20-30 oranında ve bir kaç sınıf için bu oran belki yüzde 40 olabilirken bir çok bölgede ise oranın yüzde 10 ve altı olduğu çoğu bölgede ise imkanların olmamasından dolayı uzaktan eğitim veren ağlara erişim olmamaktadır. Çocuklarımızın pandemiden dolayı öğrenimlerinden uzak kalmaması için programlar yapılırken bunlar ile ilgili tedbirlerin de alınması gerekmektedir. Sorunların giderilmesi ve öğrencilerimizin öğrenimlerinden uzak kalmaması için yetkililerden çözüm bekliyoruz.” şeklinde konuştular.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN