• Dolar Alış / Satış: 8.419 / 8.434
  • Euro Alış / Satış: 9.989 / 10.007
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:14
  • Öğle: 12:35
  • İkindi: 16:26
  • Akşam: 19:35
  • Yatsı: 21:16

USTALIK BELGESİNDE DENKLİK

30 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2467 defa okundu.
USTALIK BELGESİNDE DENKLİK

Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü, kişilerin, mesleki alanda aldığı ustalık veya işyeri açma belgelerine denk olan diğer belgeleri doğrudan alabileceğini bildirdi.

 Aşçılık, Et ve Et Ürünleri, Unlu Mamuller, süt ve süt ürünleri işletmeciliği ile servis elemanlığı dallarında ustalık veya işyeri açma belgesi olanlara, tarım, bakkal ve gıda pazarları elemanlığı, su ürünleri satış elemanlığı ve kantin işletmeciliği ustalık veya işyeri açma belgesinin doğrudan verildiği bildirildi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamayla, Mesleki ve Teknik Eğitim Merkez’lerinden alınan ustalık ve işyeri açma belgelerindeki denklikle ilgili bilgiler aktarıldı.

Kişilerin önceden sahip oldukları belgelerle; ustalık, işyeri açma ve diploma ile satış elemanlığı belge başvurularına ilişkin detayların yer aldığı açıklamada, şu bilgilere dikkat çekildi: “MEB Çıraklık ve yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü Satış Elemanlığı Denklik değerlendirmeleri uyarınca; yiyecek içecek hizmetleri alanındaki aşçılık, et ve et ürünleri işlemeciliği, fırıncılık, pastacılık, tatlıcılık ve şekerlemecilik, süt ve süt ürünleri işlemeciliği ve servis elemanlığı meslek dallarında ustalık veya iş yeri açma belgesine sahip olanlara, alanları ile ilgili tarım ürünleri satış elemanlığı, meyve ve sebze satış elemanlığı şarküteri, bakkal ve gıda pazarları satış elemanlığı, su ve deniz ürünleri satış elemanlığı ile kantin işletmeciliği ustalık veya iş yeri açma belgesi doğrudan verilir. Ayrıca pazarlama, iktisat, maliye, bankacılık, sigortacılık vb. lisans eğitimi mezunlarına istedikleri satış elemanlığı meslek dalında, dalın çıraklık dönemi derslerinin sınavına girerek başardıkları taktirde satış elemanlığı iş yeri açma belgesi verilir. Belirtilen alanlardaki lisans mezunlarından bir meslek dalında en az bir yıllık hizmet belgelendirerek doğrudan o dalın satış elemanlığı iş yeri açma belgesi verilir.”

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN