• Dolar Alış / Satış: 9.267 / 9.283
  • Euro Alış / Satış: 10.738 / 10.757
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:23
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:19
  • Akşam: 17:44
  • Yatsı: 19:10

USTALARDAN KAR LASTİĞİ UYARISI

8 Aralık 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1129 defa okundu.
USTALARDAN KAR LASTİĞİ UYARISI

Bingöl’deki lastik tamircileri, kış lastiği uygulaması nedeniyle yoğun mesai yapıyor. 1 Aralık itibariyle kullanımı zorunlu hale gelecek olan kış lastikleri ile ilgili lastikçiler, sürücüleri `can ve mal güvenliği için araçlara 2 değil, 4 kış lastiği takılmalı` diyerek uyarıda bulundu.

       Ticari araçlar için 1 Aralık tarihinde başlayan kış lastiği uygulaması öncesinde lastiklerini taktırmak isteyen ticari araç sahipleri ile özel araç sahipleri lastikçilerin yolunu tuttu. Pazar gününden itibaren lastikçilerde başlayan yoğunluk uygulamanın son gününde de yoğun bir şekilde devam ediyor. Lastiklerini taktırmak için lastikçilere gelen sürücüler sıra nedeniyle beklemek zorunda kaldı. Kış lastiğini taktıran sürücüler, kış ayının gelmesi ile birlikte tedbiri almak için kış lastiklerini taktırdıklarını uzun ya da kısa olmak üzere çıktıkları yolda sorun yaşamak istemediklerini söyledi.

22 yıldır lastik tamirciliği yaptığını belirten İşletmeci Kadri Varol, Pazar gününden itibaren yoğunluk yaşadıklarını, ticari araçların da gelmeye devam ettiğini, can ve mal güvenliği için sürücülerin kış lastiklerini taktırmalarını istedi.

“İSTER TİCARİ OLSUN İSTER ÖZEL OLSUN ARAÇ SAHİPLERİ VEYA SÜRÜCÜLERİ KIŞ LASTİĞİ TAKMAK ZORUNDADIR”

       Her araçta en az 4 tane kışlık lastik takılması can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından zorunlu olduğunu belirten Varol, “İster ticari olsun ister özel olsun araç sahipleri veya sürücüleri kış lastiği takmak zorundadır. İnsan nasıl ki kışın palto, bot giymek zorundaysa araçta aynen öyledir. Aracında can ve mal emniyeti açısından kışlık lastiği, antifrizi veya cam suyu gibi bakımları mutlaka yapılmalıdır” dedi.

“CAN GÜVENLİĞİ AÇISINDAN KIŞLIK LASTİĞİN ÖNEMİ ÇOK BÜYÜKTÜR”

        Varol, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bizim insanlarımız genelde ‘Kar yağsın benden ondan sonra lastiği takayım’ diye düşünüyor. Bu yanlış bir düşüncedir. Hava sıcaklığı sekiz dereceye düştüğü zaman kış lastiği takmak zorundasınız. Sebebine gelince normal lastik ne kadar kaliteli olursa olsun sekiz derece altındaki havalarda sertleşir ve fren mesafesi uzar. Kış lastiğinin içindeki kauçuk madde soğuk havalarda donmadığı için normal lastikler 48 metrede aracınızı durduruyorsa kış lastiği 24 metrede sizi durdurur. Bu sebeple hem sizin hem de karşınızdakinin can güvenliği açısından kışlık lastiğin önemi çok büyüktür. Takılacak kışlık lastiklerde de ucuza kaçmak yerine mümkün metre en kalitelisini almalıdır. Can güvenliğiniz açısından bunu yapmanız şart.” dedi.

 SÜRÜCÜLERE UYARI!

        Sürücülere uyarılarda bulunmaya devam eden Varol, “Şu an eskiye göre insanlarımız bu konuda biraz daha bilinçlenmiş durumda ancak yine bu konuda kendince akılcılık yapanlarda olmuyor değil. Adam kendi ve karşısındakinin can güvenliğinden ziyade ne kadar az para harcayarak çıkabilirim düşüncesinde.  Netice itibariyle hem kullanan kişinin hem de karşıdakinin canı mevzu bahistir burada. Bu konuda ceza-i yaptırım ister olsun ister olmasın insanların can güvenliği için bu konulara dikkat edilmeli.  Her şey zamanında güzeldir. Kışlık lastiği zamanında yazlık lastiği de zamanında kullanacaksın. İşi sağlam yamak lazımdır ki bunun içinde erbabında yapmak lazımdır” diye konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN