• Dolar Alış / Satış: 15.789 / 15.817
  • Euro Alış / Satış: 16.563 / 16.593
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:58
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:19
  • Akşam: 19:33
  • Yatsı: 21:17

USTA ÖĞRETİCİLER DESTEK BEKLİYOR

14 Aralık 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
481 defa okundu.
USTA ÖĞRETİCİLER DESTEK BEKLİYOR

Bingöl Usta Öğreticiler Derneği, borç ve kredi ile açtıkları kursların pandemi sürecinde kursların kapandığını belirterek maddi zorluklar yaşadıklarını belirtti.

Usta öğreticiler, pandemi sürecinde herhangi bir kurs olmadığından ücret alamadıklarını belirterek   yaşadıkları zorlukların giderilmesini istiyorlar. Bingöl Usta Öğreticiler Derneği yaşadıkları sıkıntı ve zorlukları dile getirdikleri bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bingöl Usta Öğreticiler Derneği olarak, ilimizdeki usta öğreticilerin sorunları ile gönüllü mücadele etmeye çalışıyoruz. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Bingöl’ümüzde de usta öğreticilerimiz maalesef ki kadrosuz şekilde çalıştırılmaktadırlar. Hem de yılın üç-beş ayında, yani geçici olarak… Ve maalesef ki asgari ücretin çok altında… Bunlarla razı olduk ancak bu sefer çalışma saatleri, zor şartlar, sigorta sorunları gibi sıkıntılar ile karşı karşıya kaldık. Bu sıkıntıları da göğüslemeye çalıştık.  Bu seferde pandemi süreci karşımıza çıktı ve çaresiz kaldık…

Tüm bu çaresizlikler içinde büyük çoğunluğu kadın olan usta öğreticilerimiz, büyük bir mağduriyet yaşamaktadırlar. Halk Eğitim Müdürlüğümüzün iyi niyeti ile kurslarımızın açılmasına izin verildi. Üyelerimiz kendi ceplerinden yer bulup kiralık yerler tuttular. İstenilen şartlardan olan dikiş makineleri ve gereçleri gibi malzemeleri borçlanarak aldılar. Bunları ödemek için kimi kredi çekti. Kimi taksit yaptı. ve maalesef pandemi kararları ile birlikte kurslar kapandı. Buna çok üzülürken, bir de maaşların da verilmeyeceğine yönelik şok bir haber aldık. Ve arkadaşlarımız maaşlarını ya alamadı, ya da üç beş günlük harçlık diyebileceğimiz bir miktar aldılar.  Böylece ne kiralarını ödeyebiliyorlar, ne taksitlerini verebiliyorlar, ne de evlerine bir ekmek götürebiliyorlar.

Pandemi süreci bizlerin suçu değil ama bedelini bizler ağır bir şekilde ödemiş oluyoruz. Pandemi yasaklarının kaldırılacağı güne kadar üyelerime maaşları verilebilirdi. Bizlerde yaz aylarında gidip bu çalışmadığımız günleri ücretsiz bir şekilde telafi edebilirdik… ki geçen senede öyle yapıp maske dikiminde çalıştırıldık.

Devlet büyüklerimizden ve özellikle siyasilerimiz Bingöl Valiliğinden bu konuda anlayış bekliyoruz.  Ya bu süreçte kesilen maaşlarımız ödensin ya da Bingöl Valiliği tarafından çalışan kadınlarımızın mağduriyetlerinin giderilebileceği kadar bir maddi yardım beklentisi içerisindeyiz.

Gerçektende bu kadın çalışanlarımız çok özveri ile bu kursları açtılar. Kimi evine bakıyor, kimi yaşlı anasına babasına, kimi de çocuk büyütüyor. Başka hiçbir gelirleri olmayan usta öğreticilerimizin bu hassas mağduriyetlerinin giderilmesi için anlayış bekliyoruz. Siyasilerimiz ve valiliğimizin, mecbur kalarak açıkladığımız bu feryadımıza karşı duyarlı olmalarını bekliyor, kamuoyuna saygılarımızı sunuyoruz.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN