• Dolar Alış / Satış: 12.66 / 12.682
  • Euro Alış / Satış: 14.279 / 14.305
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:09
  • Öğle: 12:17
  • İkindi: 14:49
  • Akşam: 17:05
  • Yatsı: 18:37

UNUTULAN SÜNNET: İTİKAF

20 Mayıs 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1157 defa okundu.
UNUTULAN SÜNNET: İTİKAF

Ramazan ayı denilince akla gelen ibadetlerden ve en önemli sünnetlerden birinin de itikaf olduğunu belirten Solhan İlçe Müftüsü Muharrem Dutar: “İtikaf, adeta bir Müslümanın kulluk kampına girmesidir. Ruhunu takviye etmesi, bayrama arınmış ve temizlenmiş bir şekilde girmek için tefekkür ve tezekkür temposunu artırmasıdır.” dedi.

İtikaf ile ilgili açıklamada bulunan Solhan İlçe Müftüsü Muharrem Dutar, İtikaf’ın Bin aydan daha hayırlı olan, senenin en zirve günü Kadir Gecesini dolu dolu geçirmek için uygulanmış nebevi bir adet olduğunu söyledi.

İtikaf’ın kulluk standardımızı yükseltmek ve imâni duruşumuzu netleştirmek olduğunu söyleyen Dutar, şu ifadeleri kullandı: “İtikaf, Safımızı belirleyip istikamet üzere olduğumuzu tescillemektir. Bu uygulama Müslümanı fabrika ayarları diyebileceğimiz fıtratına ve özüne yöneltecektir. İtikaf sözlükte; bir şeye devam etmek, insanın kendisini bir yerde alıkoyması, bir yere kapanıp ibadetle meşgul olması anlamındadır. Dinimizdeki anlamı ise bir mescitte/camide Allah’ın rızasını kazanmak için belli âdâb içerisinde bir müddet kalmaktır. İtikafa girene “mu’tekif” veya “âkif” denir. İtikaf meşru bir ibadettir. Sünnet-i kifayedir. Peygamber Efendimiz(s.a.s.) Medine’de hicretin ikinci yılında Ramazan orucunun farz kılınmasından itibaren ömrünün sonuna kadar her Ramazan ayının son on gününde itikafa girmiştir. Peygamber Efendimiz(s.a.s.)’e Medine hayatı boyunca on sene hizmet etme şerefine nail olan ve Peygamber Efendimiz(s.a.s.)’den en çok hadis rivayet edenlerden biri olan Enes b. Mâlik (r.a.) ile ashabın en güzel Kur’an okuyanlarından biri olan Übey b. Ka’b (r.a.) ise Peygamber Efendimiz(s.a.s.)’in itikafları ile ilgili şöyle demişlerdir: “Rasûlullah (s.a.s.) Ramazanın son on gününde itikafa girerdi. Fakat bir sene (seferde olduğu için) itikafa giremedi. Ertesi sene 20 gün itikafa girdi.” (Ebû Dâvûd, Savm, 77.)

AMELLERİN EN FAZİLETLİSİ

Dutar, “Tâbiînin büyük alimlerinden İbn Şihâb ez-Zührî’nin ifade ettiğine göre itikaf amellerin en şereflisidir. Çünkü itikafa giren kimse geçici bir zaman için de olsa dünya meşgalelerinden uzaklaşır, kendini tamamen Allah’a verir, Oruçlu olur. Mescidde namazı beklemekte olduğu için daima namaz kılıyormuş gibi sevap alır. Vaktini ibadet ve taatla, Allah’ı zikrederek, Kur’an-ı Kerim okuyarak ve benzeri faydalı şeylerle geçirir. Lüzumsuz, dünya ve ahireti için faydasız şeylerden uzak durur. Sahabe-i kiramın âlimlerinden Abdullah İbn Abbas(r.a)’ın talebesi ve İmam Azam(r.h.)’ın hocalarından olan Atâ b. Ebî Rebah der ki: “İtikafa giren, büyük bir kimsenin kapısına bir ihtiyaç için defalarca gelip duran kimse gibidir. İtikafa giren kimse (lisan-ı haliyle Rabbim) beni bağışlayıncaya kadar buradan ayrılmayacağım.” der.( Nûru’l-îzâh, s. 143)  İtikafa erkekler, içerisinde cemaatle beş vakit namaz kılınan camide girerler. Kadınlar ise evlerinin bir köşesinde, namaz kıldıkları odalarında girerler.” dedi.

İTİKAFIN ŞARTLARI

Diğer ibadetlerin olduğu gibi itikafın da birtakım şartları olduğunu söyleyen DUtar, şunları sıraladı:

1- Niyet: Niyet diğer ibadetlerde şart olduğu gibi itikafda da şarttır. Niyet etmeksizin camide beklemek itikaf yerine geçmez.

2- Mescid/cami: Erkeğin beş vakit cemaatle namaz kılınan mescide/camide itikafa girmesi. İtikafın en faziletlisi Mescid-i Haram’da, sonra Mescid-i Nebevî’de, sonra Mescid-i Aksâ’da olandır. Diğer mescidlerdeki fazilet cemaatin çokluğuna göre değişir.

3- Oruç: Vacip olan itikaf için şarttır.

4- Kadınların hayız ve nifastan temiz olmaları.  Cünüblük oruca mani olmadığı için taharet, vacib olan itikafta bile şart değildir. Onun için itikafa giren mescid içerisinde ihtilam olursa itikafı bozulmaz.

İTİKAFIN ZAMANI

Vacip ve müstehap olan itikaflar için belli bir zamanın olmadığını belirten Dutar, şunları aktardı: “Vacip olan itikafı adağı yerine gelince yapar. Müstehap olan itikafı ise istediği zaman yapar. Sünnet olan itikafın ise Ramazanın yirmisinde başlayıp sonuna kadar devam ettiği için zamanı muayyendir, belirlidir. Ayrıca vacip olan itikaf bir günden az olamaz. Müstehap olan itikaf her vakitte olabildiği gibi, istediği kadar da yapılabilir.”

RÜKNÜ, HÜKMÜ, ADABI

Müftü Dutar, son olarak şunları aktardı: “İtikafın rüknü: Belirli bir mescide/camide beklemektir.

İtikafın hükmü: Sevap elde etmektir.

İtikafın âdâbı: İtikafta hayır söylemek, sünnet olan itikafa geciktirmeden Ramazanın son on gününde girmek, Allah’ı zikretmeye, Kur’an-ı Kerim tilavetine, hadis ve siyer gibi faydalı şeyler okumaya devam etmek. İtikafa giren kimse bulunduğu mescidden ancak şer’î, tabiî ve zarurî bir ihtiyacı için dışarı çıkabilir. Böyle bir ihtiyacı olmadan mescidden çıkarsa itikafı bozulur. Unutulan bu güzel sünneti ihya adına Solhan’da tekrar gündeme getirmek istedik. Kadir Gecesini yakalamak ve değerlendirmek, kullukta derinleşmek için itikaf sünnetini kaçırmamak gerekir. Talep edilmesi halinde Hidayet Camii’nde isteyen vatandaşlarımız itikafa girebileceklerdir. İtikafa girmek isteyen vatandaşlarımızın Camii görevlisine itikafa gireceğini bildirmesi  önem arz etmektedir.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN