• Dolar Alış / Satış: 15.921 / 15.949
  • Euro Alış / Satış: 16.743 / 16.773
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:57
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:19
  • Akşam: 19:34
  • Yatsı: 21:18

UMUT YOLUCULUĞU İÇİN 55 GÜN YÜRÜMÜŞLER

13 Mayıs 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
664 defa okundu.
UMUT YOLUCULUĞU İÇİN 55 GÜN YÜRÜMÜŞLER

Yasa dışı yollarla Türkiye’ye gelip batı illerine giderken Solhan’da yakalanan 26 göçmenin Afganistan’dan Solhan’a kadar 55 gün yolculuk yaptıkları ve Türkiye’de ise 25 gün gündüz uyup gece yürüyerek geldikleri belirtildi.

Solhan’da yakalanan 26 kaçak göçmenin Afganistan’dan, Türkiye’de yakalandıkları noktaya kadar 55 gün içinde geldikleri öğrenildi. Türkiye’ye çalışma umuduyla her yıl çoğunluğu Afganistan uyruklu yüzlerce kişi kaçak yollarla geliyor ve güvenlik güçleri tarafından yakalanarak sınır dışı ediliyor.

Edinilen bilgiye göre, Solhan-Muş Karayolu’nda gece yarısı yaya olarak ilerleyen yabancı uyruklu kişileri gören vatandaşlar durumu polise bildirdi. Bunun üzerine İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler bölgeye hareket ederek 26 şahsı yakaladı. Yakalanan 26 şahıstan 22’sinin Afganistan,4’ünün ise Çeçenistan uyruklu olduğu, yasadışı yollardan Türkiye giriş yapıp batı şehirlerine gitmek istedikleri öğrenildi.

İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından gözetim altında tutulan ve işlemleri süren kaçak göçmenlerin ülkelerinden çıktıktan sonra 30 gün boyunca yürüyerek Türkiye sınırına ulaştıkları, 25 gün daha yürüyerek Bingöl’ün Solhan ilçesine kadar geldikleri belirtildi.

Türkiye’ye iş bulmak için geldiklerini belirten kaçak göçmenlerden El Muhammed-i, kendi bulundukları grubun 55 gün boyunca yürüyerek yakalandıkları noktaya geldiğini aktardı.

Kaçak göçmenlerden Mümin Yusuf ise, 55 gün önce Afganistan’dan çıktıklarını Pakistan ve İran üzerinden Türkiye’ye ulaştıklarını söyledi.

55 gün süren yolculuklarından 25 günün Türkiye’de geçtiğini anlatan Yusuf, “25 gün önce Türkiye sınırından geçtik, gündüzleri yattık ve geceleri yürüyerek Solhan’a kadar geldik.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN