• Dolar Alış / Satış: 8.836 / 8.851
  • Euro Alış / Satış: 10.336 / 10.355
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:02
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 15:43
  • Akşam: 18:17
  • Yatsı: 19:43

UMUT KERVANI YARDIMLARINA DEVAM EDİYOR

9 Ocak 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
731 defa okundu.
UMUT KERVANI YARDIMLARINA DEVAM EDİYOR

Bingöl Umut Kervanı İnsani Yardım ve Eğitim Kültür Derneği (Bingöl Umut Kervanı Derneği), Aralık ayında 86 aileye 15 bin 361 TL değerinde ayni nakdi ve kırmızı et yardımında bulundu.

Yaptığı hayırlı hizmetlerle adını duyuran Umut Kervanı Vakfı Üyesi, Bingöl Umut Kervanı İnsani Yardım ve Eğitim Kültür Derneği (Bingöl Umut Kervanı Derneği), 2017 yılı Aralık ayına ait faaliyet raporlarını açıkladı.

Yapılan çalışmalarla ilgili yazılı açıklama yapan Bingöl Umut Kervanı Yönetim Kurulu Üyesi İlhami Demir “Aralık ayında 86 aileye 15 bin 361 TL değerinde ayni ve nakdi yardım yaptık. 34 aileye 6 bin 441 TL değerinde gıda, 11 aileye 6 bin 750 TL nakdi, 31 aileye 2 bin 170 TL kırmızı et yardımında bulunduk” dedi.

İnfakın önemine vurgu yapan Demir, “İnfak zamanımıza kadar açık ve gizli olarak yapılagelen bir ibadet olarak vasfını korumuştur. İnfakın hem açıktan hem de gizli olarak verilebilmesi, yine Müslümanlar için içinde bin bir hikmet barındıran, kolaylıklar sağlayan, çok özel bir ruhsattır. Bu ruhsat bize şu şekilde tevdi edilmiştir: Sadakaları açıktan verirseniz ne güzel, fakat gizli verirseniz bu sizin için daha iyidir. (Bakara süresi /271) Sadakaların açıktan veya gizli olarak verilmesi, Müslümanları zorluklardan kurtarmak, sadaka alan kişilerin onurlarını korumak, toplumsal refahı sağlamaya yönelik böyle bir görevi toplumun her kesimine özendirmek ve örnek olmak gibi birçok maddi manevi faydaları bünyesinde barındırmaktadır. İnfaka niyet etmiş akıllı bir Müslümanın şu şekilde düşünmesi gerekir. İnfakımı açıktan yaparsam vereceğim kişinin haysiyeti kırılır mı veya bu yaptığım iş bir büyüklenme, bir kibirlenme vasıtası mı olur. Ya da tam tersi böyle yapmakla diğer Müslüman kardeşlerime de örnek olur muyum? Bu şekilde derin mülahazalardan sonra göstermiş olduğumuz zararlardan herhangi biri dahi varsa sadakaları gizli vermek daha evladır. Zira böyle tehlikeler çoğu zaman toplumda mevcuttur. Daha sonra da değineceğimiz gibi sadakaların başa kakılması veya gösteriş vesilesi kılınmasına sebep olacak her durum sadakaların (sevabının) iptaline neden olur. Şayet bu gibi tehlikelerden hiçbiri söz konusu değilse sadakalar açıktan, temiz bir kalp ile ihtiyaç sahiplerine verilebilir. Allah bu hususta bizleri muhayyer bırakmış, fakat infakı gizli yapmanın daha faziletli olduğunu bunu günahlara kefaret olacağını (Bakara süresi/271) gece gündüz, gizli açık infak edenlerin karşılığını yalnız ve yalnız Allah’ın verebileceğini (Bakara süresi/274) ve o kimselere asla korku olmayacağını müjdelemiştir. Bu çalışmalarda emeği geçen herkesten Allah razı olsun” şeklinde konuştu.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN