• Dolar Alış / Satış: 8.347 / 8.362
  • Euro Alış / Satış: 10.14 / 10.159
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:57
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:19
  • Akşam: 19:34
  • Yatsı: 21:18

ÜCRETLİ POŞET DÖNEMİ BAŞLADI

3 Ocak 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1334 defa okundu.
ÜCRETLİ POŞET DÖNEMİ BAŞLADI

Yeni yılın ilk günü itibariyle alışverişte ücretli poşet dönemi başladı. Poşet 25 kuruşla ücretlendirilirken manav, ekmek ve şarküteri reyonlarında poşet ücretsiz olacak. Bu duruma tepkili olan vatandaşlar, poşet iadelerinin de olması gerektiğini aktarıp manav reyonlarında ise poşet yerine kese kâğıdı kullanılarak poşetin çevreye zarar vermesine bir önlem daha alınması gerektiğini belirttiler.

Yeni yılın ilk günü itibariyle alışverişte ‘paralı poşet’ dönemi başladı. Plastik alışveriş poşetleri 1 Ocak itibariyle 25 kuruşa satılacak. Poşet satışı alışveriş fişinde de yer alacak. Yeni üretilen tüm poşetler barkodlu olacak. Ancak firmalara ellerindeki barkodsuz poşetleri kullanabilmeleri için 31 Mart’a kadar süre tanındı. Manav, ekmek ve şarküteri reyonları dışında tüm poşetler para ile satılacak.

HANGİ POŞETLER ÜCRETSİZ?

1 Ocak 2019 itibariyle marketlerde ekmek, sebze, meyve, peynir, zeytin, hayvansal gıda gibi açıkta satılan gıdaların hijyenini korumak amacıyla kullanılan çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan, 500×350 milimetreden küçük poşetler ise ücretsiz olmaya devam edecek.

Ayrıca; tekstil alışverişlerinde verilen çok kullanımlık poşetler, petshoplardaki canlı sucul hayvan satışında ve bazı bitkilerin satışında kullanılan sapsız poşetler, kuru temizleme, lostra ve benzeri iş yerleri gibi sadece hizmet verilen fakat ürün satışı gerçekleştirmeyen yerlerde verilen poşetler, kargo poşetleri ile gümrüksüz mağazalarda kullanılan uzaktan satışlar dahil ücretsiz olmaya devam edecek.

Poşetleri para ile satmayan ücretsiz olarak müşteriye veren satış noktalarına, kapalı satış alanının her metrekaresi için 10 lira idari para cezası kesilecek.

VATANDAŞ TEPKİLİ!

Uygulamadan şikâyetçi olan vatandaşlar, “Poşetlerin az kullanılması ve çevreye koruma amaçlı uygulamaların yapılmasını doğru buluyor ancak paralı poşet uygulamasını doğru bulmuyoruz. Poşetler barkotlu olacak peki market reklamları olacak mı? İşletme reklamları olan poşetlerden ücret alınması firmaların reklamlarını vatandaş tarafından ücretinin karşılandığı anlamına geliyor, bunu da doğru bulmuyoruz. Firmaların reklam parası vatandaştan çıkmamalı! Poşet kullanımının azaltılıp doğayı koruma için yapılan uygulamada vatandaştan ücret alınması sadece işletmelere ek bir ticari kalem imkânı sağlamıştır. Sebze ve meyve reyonlarında poşet ücretsiz olacakmış. Orada ücretsiz kullanılan poşet çevreye zarar vermeyecek mi? Madem çevreye zarar veren poşettir eski dönemlerdeki gibi sebze ve meyve reyonlarında kese kâğıdı kullanımı uygulaması getirilsin. Ayrıca ücret alınan poşetlerin iadesine de bir uygulama getirilip iade edilen poşetleri 10-15 kuruluşa iadelerinin alınması tüketici için de uygun olacaktır.” ifadelerini kullandılar.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN