• Dolar Alış / Satış: 12.079 / 12.1
  • Euro Alış / Satış: 13.597 / 13.622
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:06
  • Öğle: 12:17
  • İkindi: 14:49
  • Akşam: 17:06
  • Yatsı: 18:37

“Üç Aylar, Bir Fırsat ve Maneviyat Mevsimidir”

1 Mayıs 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1417 defa okundu.
“Üç Aylar, Bir Fırsat ve Maneviyat Mevsimidir”

Regaib Kandili ile ilgili bir açıklamada bulunan Müftü Ateş, Dini duyguların en yüksek seviyeye ulaştığı üç aylar ve içinde barındırdıkları özel gecelerin, Allah’ın rahmetinin müminlere bol bol ikram edildiği, mağfiretinin, lütuf ve kereminin üzerimize sağanak sağanak yağdığı zaman dilimleri olduğunu söyledi.

 Solhan İlçe Müftüsü Sırrı Fuat Ateş, 01 Mayıs 2014 Perşembe gününü 02 Mayıs 2014 Cuma gününe bağlayan gecede idrak edeceğimiz Regaib Kandili ile ilgili açıklamada bulundu.

Dini literatürümüzde Üç Aylar olarak bilinen ve 30 Nisan 2014 Çarşamba günü, Recep Ayı ile başlayacak olan, Şaban Ayı ile devam eden, rahmet, feyiz ve bereket ayı Ramazan ile biten huzur ve maneviyat mevsimine girmiş olacağımızı hatırlatan Müftü Ateş, 01 Mayıs 2014 Perşembe gününü 02 Mayıs 2014 Cuma gününe bağlayan gecenin ise Regaib Kandili olduğunu belirtti.

Dini duyguların en yüksek seviyeye ulaştığı üç aylar ve içinde barındırdıkları özel gecelerin, Allah’ın rahmetinin müminlere bol bol ikram edildiği, mağfiretinin, lütuf ve kereminin üzerimize sağanak sağanak yağdığı zaman dilimleri olduğunu söyleyen Ateş, “Zira bu günlerde inanan kalpler aynı duygu etrafında birleşip çarpar, müminlerin elleri aynı düşüncelerle semaya açılır” dedi.

“Üç Aylar, Bir Fırsat ve Maneviyat Mevsimidir”

“Günlük hayatın koşuşturması ve yoğun temposu içinde insan, zaman zaman gönül âlemine nazar kılma, içe doğru yönelme ve nefis muhasebesi yapmaktan uzak kalmaktadır” diyen Müftü Ateş,  “Bu vecihle Üç Aylar bir fırsat ve maneviyat mevsimidir. Ancak, sırf bu zaman dilimine girmekle kendiliğinden ulaşacağımız bir kazançtan ziyade ibadetlerle, iyi ve doğru davranışlarla, iyilik ve yardımlaşmalarla elde edebileceğimiz sevapların yanında, göstereceğimiz çabalarla hak edeceğimiz bereket ve güzellikler söz konusudur. Üç aylara girdiğimiz manevi iklimi fırsat bilerek aramızdaki çekişmeleri, kin ve kırgınlıkları bertaraf etmeli, uzanabileceğimiz herkese elimizi uzatmalı ve gönlümüzü açmalı, yüce dinimizin bizden istediği, sevgi ve gönül huzuru ortamının kurulmasına, kardeşlik ve beraberliğimizin güçlenmesine, insani ve ahlaki meziyetlerin yeniden yeşermesine gayret göstermeliyiz.” İfadelerini kullandı.

Ateş, Tüm İnananların Kandilini Tebrik Etti

Regaib Kandili’nin Yüce Allah’ın af ve mağfiretinin istendiği umut, huzur ve ilahi müjdelerle dolu bir gece olduğunu söyleyen Müftü Ateş, şu ifadeleri kullandı:

“Bu nedenle bu mübarek gece ve onu izleyen günler, yaratıcımıza, ailemize, çocuklarımıza, milletimize ve tüm insanlığa karşı görev ve sorumluluklarımızın olduğunu bir kez daha hatırlamaya ve hatırlatmaya, yanlış ve kusurlarımızdan dönmeye vesile olmalıdır. Başta Solhanlı kardeşlerimiz olmak üzere, bütün Müslüman kardeşlerimizin üç aylar ve Regaib Kandilini tebrik ediyor, bu mübarek gün ve gecelerin ilçemize, ülkemize ve tüm İslam âlemine rahmet, bereket ve huzur vesilesi olmasını ve iyi, güzel ve doğru amellerimizle, dua ve yakarışlarımızın kabul olmasını Cenâb-ı Mevlâ’dan niyaz ediyorum.”

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN