• Dolar Alış / Satış: 8.836 / 8.851
  • Euro Alış / Satış: 10.336 / 10.355
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:02
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 15:43
  • Akşam: 18:17
  • Yatsı: 19:43

TÜRKSAV ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

15 Mayıs 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
658 defa okundu.
TÜRKSAV ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

TÜRKSAV “21. Uluslararası Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri” töreni bu yıl Bitlis’in Ahlat ilçesinde yapıldı. Törende, milli yayınlar nedeniyle ödüle layık görülen gazetemiz imtiyaz sahibi HakimDeğişgeç de ödülünü aldı.

Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı’nın (TÜRKSAV) “21. Uluslararası Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri, Ahlat’ta düzenlenen törenle sahiplerini buldu. 13 Mayıs 2017 Cumartesi günü Ahlat Kültür Merkezinde yapılan tören öncesinde TÜRKSAV’ın Ahlat teması ağırlıklı resim sergisi ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün Ahlat Özel Kuyud-ı Kadime Arşivi Sergisi açıldı. Yurt içi ve yurt dışından çok sayıda bürokrat ve akademisyen katıldığı sergi açılışlarının ardından program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Protokol konuşmalarıyla devam eden programda, TÜRKSAV Başkanı Yahya Akengin, TDMMB Yönetim Kurulu Üyesi Yapı İşleri Müdürü Banu Aslan Can, Ahlat Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban, Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, Bitlis Valisi Ahmet Çınar ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka katılımcılara hitap etti.

ÖDÜLLER TAKDİM EDİLDİ

Bingöl Online Gazetesi ve Solhanın Sesi Gazetesi İmtiyaz Sahibi HakimDeğişgeç’e millî birlik ve bütünlüğe yönelik yayınları dolayısıyla ödülünün verildiği törende, diğer ödüller ise şöyle takdim edildi;

Bosna-Hersekten Prof. Dr. Kazım Hacimeyliç’e klasik sanatlarımızdan hat sanatında ortaya koyduğu çalışmalar ve akademik etkinlikleri dolayısıyla, Kazakistan’dan Nurlan Orazalin’e Kazak Türk millî edebiyatına eserleriyle katkıları ve Kazakistan Yazarlar Birliği Başkanı olarak bu alandaki sivil toplum çalışmalarına öncülük etmesi nedeniyle,  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden Girne’de üniversite kurucusu ve sahibi Serhat Akpınar’a Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki Türk Dünyası öğrencilerine eğitim alanında donanımlı ve bilinçli kılma doğrultusunda sağladığı imkânlar dolayısıyla, Özbekistan’dan Kamalat Gençlik Hareketi adlı sivil toplum örgütü Özbek Türk gençlerinin millî ve manevî değerlerine bağlı olarak yetişmeleri için yaptığı çalışmalar dolayısıyla, Türkiye’den Yavuz Selim Demirağ’a 15 Temmuz İhaneti Girişiminden önce tehlikeyi işaret eden İmamların Öcü kitabı dolayısıyla, Yaşar Çağbayır’a Türkçenin Orhun Yazıtlarından günümüze Türkiye Türkçesinin söz varlığını bir araya getirdiği TİKA yayını olarak çıkan on ciltlik Büyük Türkçe Sözlük dolayısıyla, TRT Ankara Radyosu Radyosu Gündem Program Türkiye’nin gündemi ile ilgili olarak objektif, yapıcı ve uyarıcı yayınları dolayısıyla, Prof. Dr. Bilgehan Atsız Gökdağ’a Türk dünyasına yönelik akademik, sivil toplum ve yayıncılık alanlarındaki eserleri ve çalışmaları dolayısıyl,a Prof. Dr. Özkul Çobanoğlu’na Türk dünyası halk edebiyatları ile ilgili araştırma inceleme ve eserleri dolayısıyla, Prof. Dr. Aziz Sancar, Nobel ödülü sahibi olduktan sonra da uluslararası zeminlerde sergilediği millî duruşu dolayısıyla (Sancar programa katılamadığı için ödülü onun yerine Prof. Dr. Musa Yıldız’a verildi).

Ayrıca bu yılki özel ödüller ise Türk Dünyası Mimarlar ve Mühendisler Birliği Genel Başkanı Mücahit Demirtaş’a, Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu’na, Ahlat Belediye Başkanı Abdulalim Mümtaz Çoban’a ve Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nakış Karamağaralı’ya verildi.

Ödül törenin ardından Ahlat Belediyesi tarafından Bitlis Valisi Ahmet Çınar’a, Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu’na, TÜRKSAV Başkanı Yahya Akengin’e ve Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Genel Sekreteri Dr.İlyas Demirci’ye “Fahri Hemşehrilik belgesi ve plaket” verildi.

DEĞİŞGEÇ: “GURUR VERİCİ”

Aldığı ödül sonrası duygularını “Böylesi uluslararası önemli bir ödüle layık görülmekten son derece gurur ve onur duydum. Bugün burada bulunmaktan son derece keyif aldığımı ifade ediyor, bizleri ödüle layık gören TÜRKSAV Yönetim Kurulu’na teşekkürlerimi iletiyorum. Ayrıca, gülenç yüzleri ve misafirperverliklerinden ötürü Ahlat Kaymakamı Sayın Bülent Tekbıyıkoğlu ve Ahlat Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban’a şükranlarımı sunuyorum” dedi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN