• Dolar Alış / Satış: 12.66 / 12.682
  • Euro Alış / Satış: 14.279 / 14.305
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:09
  • Öğle: 12:17
  • İkindi: 14:49
  • Akşam: 17:05
  • Yatsı: 18:37

TRT KURDİ, SOLHAN’DA KUTLANAN REGAİB KANDİLİ PROGRAMINI CANLI YAYINLADI

11 Nisan 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1574 defa okundu.
TRT KURDİ, SOLHAN’DA KUTLANAN REGAİB KANDİLİ PROGRAMINI CANLI YAYINLADI

Üç ayları müjdeleyen Regaib Kandili’nde Türkiye’nin dört bir tarafındaki camileri dolduran vatandaşlar namaz kılıp dua etti. Solhan Ulu Cami’de düzenlenen Regaib Kandili programı TRT Kurdi’den canlı olarak yayınlandı.

Üç ayları müjdeleyen Regaib Kandili’nde Türkiye’nin dört bir tarafındaki camileri dolduran vatandaşlar namaz kılıp dua etti.  Regaib Kandili münasebetiyle Solhan Ulu Cami’sinde mevlüd programı düzenlendi. Solhan Ulu Cami’de düzenlenen program TRT Kurdi’den canlı olarak yayınlandı.

7 Nisan 2016 Perşembe günü akşam 5 (17.00) haberlerinde program öncesi Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız ile Solhan Ulu Cami İmam Hatibi Mehmet Bingöl TRT Kurdi’ye konuk oldular. Bingöllü hemşehrimiz Murat Yalçın’ın sunuculuğunda gerçekleşen canlı yayın bağlantısında; “Mübarek 3 aylar başladı. Trt Kurdi ise Bingöl’ün Solhan ilçesinde bir program düzenleyecek.” İfadelerinden sonra sözü Ulu Cami İmam Hatibi Bingöl’e bıraktı.

BU AKŞAM NE YAPILMALIDIR, TAVSİYELERİNİZ NELERDİR?

“Recep’in İlk gecesi Regaib Kandilidir, Regaib Kandili Bolluk, bereket, istemek, yani kul bu gece Allah-u Teala’dan affı, özrü, bereket ve mağfireti ister.” Diyen Bingöl, “Bu akşam çok tövbe ve istiğfar edilmelidir. Kaza namazı varsa kılınmalıdır. Sünnet namazı kılınmalıdır. Kuran okunmalıdır. Büyükleri ziyaret etmek gerekir. Hak hukuku yerine getirmelidir. Peygamber (s.a.v) hadisinde de dediğine göre bu ay tövbe ayıdır. (Yarab! Recep, Şabanı bizi mübarek kıl ve bizi Ramazana ulaştır.” İfadelerini kullandı.

PEYGAMBERİMİZ BU AKŞAMA ÖZGÜ BİR İBADETİ VAR MIYDI?

Bingöl, “Bu gece ve bu ayda amellere rağbet edilmelidir. Oruç tutulmalıdır, bir hadiste Peygamber (s.a.v) buyuruyorlar ki; ‘Kim bu ayda oruç tutarsa İnşallah diğer dünyada Cehennem ateşinden korunur’.Yani özel bir ibadet yoktur ama insanoğlu bu ayda çok tövbe ve istiğfar etmelidir, sünnet namazı kılmalıdır, özellikle kaza namazlarını kılmalıdır. Recep ayı ekme ayıdır, ziraat ayıdır, Şaban ayı bakım ayıdır, Ramazan ayı ise mahsul toplama ayıdır. İnsanlar bu ayda Rabbinin emirlerini yerine getirmelidir. Bu ayda Müslüman din kardeşlerine çok yardımsever olmalıdır.  Bu konuda Peygamber (s.a.v) bir hadisinde şöyle buyuruyorlar “Kendin için istediğin bir şeyi din kardeşin için istemedikçe kamil mümin olamaz” bundan dolayı bu ayda bizle kendimize ve fakir kardeşlerimize çok yardım etmeliyiz. Ortadoğu için çok dua etmeliyiz. Müslümanları bu belalardan def etmek için dua etmeliyiz. Müslümanları zalimlerin emri altından çıkmaları için dua etmeliyiz. Müslümanların akıbetini hayırlı kılsın. Çünkü Allah-u Teala Kuranda diyor ki; “Müslümanlar kardeştir.” Bu birliktelik ve kardeşliği yerine getirmeliyiz. Müslümanlar vahdet için bir araya gelmeliler, bu aylar bunun için önemlidir” şeklinde konuştu.

BAŞKAN, KANDİL HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİ, DÜŞÜNCELERİNİZ NEDİR?

TRT Kurdi Canlı yayınına bağlanan Solhan Belediye Başkanı Yıldız, “İlçemize bu kanal aracılığıyla halkımıza bir mesaj göndereceğiz inşallah. Bu akşam Regaib Kandili’dir biliyorsunuz. Herkesin kandili mübarek olsun. Rabbim inşallah bu hayırlı gece için Mehmet Hocanında dediği gibi Ortadoğu’da hayırlı bir kapı açar. Tabiki bu gece tövbe ve istiğfar gecesidir. Bizler bu geceyi iyi ihya etmeliyiz, temennimiz budur. Tüm İslam Alemine mübarek olsun.” İfadelerini kulandı.

“YA RABBİ! SEN; RECEP İLE ŞABAN’I BİZE MÜBAREK KIL, BİZİ RAMAZAN’A KAVUŞTUR” 

Aynı gün akşam saat 21.00’da TRT Kurdi ‘Regaib Kandili Özel Programı’ kapsamında canlı yayın Solhan Ulu Cami’de gerçekleşen program olarak ekranlara yansıdı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan ve ilahi/ezgiler ise devam eden programda Mola Salih Ocak, vaazda bulundu.

Ocak, “Solhan ilçemizin insanları çoğunlukta Zaza olduğu için programımızda Zazaca konuşacağız. Kıymetli 3 ayların başlangıcı olan Recep ayının ilk Cuma gecesi, mübarek mekanda Solhan Ulu Camii’nde siz kıymetli ve değerli cemaat buraya toplandığınız için Allah sizden razı olsun. Geceniz mübarek olsun, hayırlı ve bereket içinde itaat ve ibadetli af ve mağfiretli olsun. Hem siz cemaate ve Trt Kurdi’ye hem de ekranları başında bizleri izleyen tüm seyircilerden Allah razı olsun. Allah-u Teala tüm hepimize bereket nasip etsin. Sizler de biliyorsunuz ki Regaib Rağbet demektir. Yani Regaib gecesi kadir kıymet gecesidir. Bu gece itaat ve ibadet gecesidir. Bu gece çok ibadet etmeliyiz. Günahlardan pişmanlık duyup bol bol tövbe ve istiğfar etmeliyiz. Bu mübarek gecede bir yılın hesabını çıkarmalıyız. Geçen yıldan bu geceye kadar ne yapmışız, ne yapmamışız… Eğer hayırlı bir şey yapmışsak Allah-u Teala sevabını yazsın. Eğer günah işlemişsek bizler Rabbimiz’den tövbe ve istiğfar dilemeliyiz. Bu aylar hayır ve bereketlerin, bu aylar itaat ve ibadetlerin kar mevsimidir. Bu geceler çok kıymetlidir, iyi değerlendirmek gerekir. Peygamber (s.a.v) bir hadisinde şöyle buyuruyorlar; “Ya Rabbi! Sen; Recep ile Şaban’ı bize mübarek kıl, Bizi Ramazan’a kavuştur.” Yani ‘bu ayları bize bol ibadetle geçmesini nasip et’ derdi. Müslümanlar olarak yaşamımıza dikkat etmeliyiz, niçin dünyaya geldik gaye nedir? Bunların hepsinin hesabını yapıp ona göre yaşantımızı İslami çizgide götürmeliyiz. Allah-u Teala çalışmamız karşılığında bize yerin ve göğün arşı yüksekliğindeki bir cenneti vaad ediyor. Öyleyse ne yapmalıyız bir şeyde Allah razı ise biz onu yapmalıyız. Kötülükten kendimizi muhafaza etmeliyiz. Doğru yol Allah’ın yolundan yürümeliyiz. Allah bizi doğru yoldan ayırmasın. Hakkı hak bilip batılı ise batıl bilmemizi nasip etsin. Bu mübarek geceler kolay kolay elimize geçmez. Bunları iyi değerlendirmemiz gerekir. Allah’tan af ve mağfiretimiz isteriz.” Şeklinde konuştu.

Programda bir konuşma da Mola Zahir Öğer, yaptı.

Öğer; “Ya Rabbi! O peygamber (s.a.v) ki göndermişsin O’nun şefaatini bize nasip et. O Peygamber  (s.a.v) göndermişsin ki adalet rehberi ya Rabbi sen O’nun şefaatini bize nasip et. O peygamber  (s.a.v) ki göndermişsin sen vahiy göndermişsin sen demişsin ki zülüm etmeyin ya Rabbi sen O peygamberin şefaatini bizlere nasip et inşallah.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN