• Dolar Alış / Satış: 9.481 / 9.498
  • Euro Alış / Satış: 10.998 / 11.018
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:32
  • Öğle: 12:13
  • İkindi: 15:10
  • Akşam: 17:32
  • Yatsı: 18:59

Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı

15 Aralık 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1805 defa okundu.
Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı

Hizmet İş Sendikası ile Solhan Belediyesi arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. 19 personeli kapsayan sözleşme kapsamında işçilere ilk yıl yüzde 26, ikinci yıl için de yüzde 10 zammın öngörüldüğü öğrenildi.

 Hizmet İş Sendikası ile Solhan Belediyesi arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. Toplu iş sözleşmesi imza törenine Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, Hizmet İş Sendikası Muş Şube Başkanı Yaşar Kalır, Hizmet İş Sendikası Muş Hizmet Sekreteri Erhan Özcan,  Hizmet İş Sendikası Muş Şube Sekreteri Aydın Çiftçi, Sendika Solhan Temsilcisi Halim Gengörü ve sendika üyeleri katıldı.

Solhan Belediyesi’nde çalışan ve Hizmet İş Sendikası üyesi bulunan 19 personeli kapsayan sözleşme kapsamında işçilere ilk yıl yüzde 26, ikinci yıl için de yüzde 10 zammın öngörüldüğü öğrenildi.

Solhan Belediyesi’nde yapılan toplu iş sözleşmesinden sonra Solhan Grand Konak Otel Restaurant’ında yemek verildi.

Verilen yemekte Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız ile Hizmet İş Sendikası Muş Şube Başkanı Yaşar Kalır birer konuşma yaptılar.

Belediye başkanı başta olmak üzere sendika temsilcileri ve sendika yöneticilerine teşekkür ederek konuşmasına başlayan Hizmet İş Sendikası Muş Şube Başkanı Yaşar Kalır, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Şimdi şöyle bir şey var; gelen gideni aratır arkadaşlar. Giden başkan Allah işini rast getirsin, sevdiğimiz bir başkanımızdı. Ama gelen başkanımız da Allah’ın izniyle onu aratmadı. Kendisine çok çok teşekkür ediyorum. Toplu sözleşmelerde biz gideriz belediyelere belediye başkanları bize yüz vermez, sözleşmeyi bir tarafa atar, fazla üzerinde durmaz ama sayın başkanımıza hakikaten onun karşısında diyorum iki defa gelmişiz arkadaşlar, toplu sözleşmemiz güzel bir tabloyla bitti. Allah ondan razı olsun, Allah işini rast getirsin. Memnuniyetimizi de bildiriyoruz. Başkan bey dedi ki performansa göre vereceğim. Hatta şunu sordum başkanımıza; başkanım ikinci yıla yüzde 10 doğrumudur? diye ‘doğrudur ama ileriye dönük yine bakarım’ dedi. O kapıyı açık bıraktı ileriye dönük yüzde 10’u az görürsek… Tabi diğer belediyelere karşı biz inşallah ayakta duracağız. Diğer belediyelere karşı yıkılmayacağız. Şuan hemen hemen emsalız. Böyle konuşuyoruz ama bütçeyi de biliyoruz. Bütçeye göre konuşuyoruz. Başkanıma şunu da söyleyeyim özür diliyorum. Solhan işçisi geçmişte çok ezildi, ben içindeydim çok maaşı geriye attı. Başkanım arkadaşlarla geldik dedik ki yüzde 100 verilmişti toplu sözleşme bundan 10 yıl önce hatırlarsanız arkadaşlar gelin bundan feragat edin yüzde 30 yüzde 40 aşağıya çektik hatta gazete bile var. Belediyemiz ödeyemez. Bu işçi fedakârlık yapmıştır. Allah hepsinden razı olsun o zaman maaşları düşürmüştük arkadaşlar iyi hatırlayın ikramiyemizi gider esnaftan alırdık. Su paramız ikramiye yerine sayılırdı, geçmişte vardı bunlar. Ama bugün de bu tablo bu saatten itibaren eminiz ki bazı haklarınızı gününde alırsınız, çoluk çocuğunuzu geçindirirsiniz. Ben bu konuyla ilgili Sayın Başkanıma, sizlere temsilcilerime, yöneticilerime teşekkür ederim.”

Kanaat etmek lazım..

Sendika toplu iş sözleşmesi yemeğinde konuşan Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Belediyelerimizin durumları malumunuz. Gönül ister ki herkes gerçekten en iyi şekilde maaşını alabilsin, bizim temennimiz de o yöndedir. Ama benim hep söylediğim bir şey var; bizim özelikle doğu belediyelerimizin durumunu anlatma babında söylüyorum yani; bir çocuk ayın 15’inde acaba babam bana bu ay ne kadar harçlık verecek merakı var ya; inanın bizim buradaki belediyelerde aynı durumda. Bizler de acaba bu ay iller bankası bize ne kadar para gönderecek.  7 aydır buradayız beraberiz yedi ayda sanırım her bir ay farklı farklı para gelmiş en yüksek olan bir ayda 350 bin lira civarında bir para gelmiş. Onun dışında 180 bin lira var 230 bin lira var. Benim aylık personel giderim SGK maliyeti dahil 246 bin liradır. Bunu da bilmenizi istiyorum. Şimdi siz gelen sözleşmelere yüzde100 yaza bilirsiniz ya da yüzde 50 yazabilirsiniz. Bu çok bir anlam ifade etmez. Asıl bizim açımızdan anlam ifade etmesi gereken konu şudur; sizlerin maaşını ayın 15’inde düzenli olarak verebiliyor muyuz,  veremiyor muyuz? Eğer o maşları düzenli olarak veremiyorsak bunu yüzde 100 yüzde 50 artırmanız hiçbir şeyi ifade etmeyecektir. Burada hepimize görevler düşmektedir. Elbette bizler de bulunduğumuz mevki itibariyle sizlere katkı sunacağız, yardımcı olacağız. Ama biz aynı şekilde sizlerden de o katkıyı, o desteği o nispette bekleyeceğiz. Bizim de temennimiz. Ümidimiz o yönde. İnanıyorum sizler de bu düşüncelere sahip insanlarsınız. Nihayetinde ilçemize hizmet için buradayız, hepimiz beraber bu anlamda taşın altına koyacağız. Bize düşün neyse bizler de yapacağız, sizler de yapacaksınız. Ben tekrardan bu sözleşmenin sizlere, ailelerinize hayırlar getirmesini diliyorum. Bereketli olmasını yüce rabbimden temenni ediyorum. Ama aynı zamanda da kanaat etmenizi istiyorum. Çünkü kanat etmesek inanın alacağımız para bir trilyon da olsa bizi ay sonuna yetiştirmez. Ama eminim ki kanat edersek bizim çok az bulduğumuz para bile inanın çok çok daha bereketli olacaktır. Ben de bu yemekten dolayı sizlere teşekkür ediyorum.  Allah sizlerden razı olsun.”

Yapılan toplu iş sözleşmesinden dolayı Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız ve sendika yöneticilerine teşekkür eden Hizmet İş Sendikası Solhan Temsilcisi Halim Gengörü, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da her daim hizmet için hazır olduklarını ifade etti.

Sendika tarafından Başkan Yıldız’a plaket verilip hatıra fotoğrafı çekildi.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN