• Dolar Alış / Satış: 8.836 / 8.851
  • Euro Alış / Satış: 10.336 / 10.355
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:02
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 15:43
  • Akşam: 18:17
  • Yatsı: 19:43

‘TIRAŞ’A ZAM GELDİ

9 Ocak 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
721 defa okundu.
‘TIRAŞ’A ZAM GELDİ

Solhan’da faaliyet gösteren berberler, tıraş fiyatlarına zam yaptı. Yaklaşık 7 yıl sonra yapılan zam vatandaşlarca çok görülürken berberler bu kadar yılda her alanda daha fazla zammın yapıldığını iddia edip zam konusunda haklı olduklarını belirttiler.

Solhan’da faaliyet gösteren berberler, tıraş fiyatlarına zam yaptı. 10 TL olan saç tıraşının 15 TL ve 15 TL olan Saç-sakal tıraşının ise 20 TL olarak belirlenmesi vatandaşların tepkisine neden oldu.

Neredeyse her gün yeni bir zam ile güne başladıklarını belirten vatandaş, zammın esnafın hakkı olduğunu belirtirken zam oranını yüksek buldu.

Zam hakkında görüşlerini aldığımız berberlerden Hasan Öten, zammın büyük oranda olduğunun düşünüldüğünü ancak aslına bakıldığında oranın yıllara göre çok olmadığını savundu.

Her yıl tıraşa zam yapmadıklarını belirten Öten, “berberler olarak en son 2010 yılında tıraşa zam yapmıştık. Aradan geçen 6 yıldan sonra zam yaptık. Her yıl 1 TL bile zam yapmış olsaydık bugünkü artıştan daha yüksek bir oran çıkacaktı. Her yıl zam yapmak yerine 5-6 yılda bir zam yapıyoruz. Bir önceki zam ise 2005 yılında yapılmıştı. Her şeye zam yapılıyor ancak tepki gören berberlerin zammı oluyor. 2010 yılında 13 TL olan baklava fiyatı bugün 25 TL, 18 TL olan kırmızı et fiyatı bugün 35 TL, yemek fiyatları 7 TL iken bugün 13-14 TL olmuş durumda. Şehir içi taşımacılık 0,75 TL iken bugün 1,5 TL. Birçok alanda zamlar yapılmış. 6 yıl sonra hatta 7’nci yılda yapılan zam bile oran olarak tüm alanlardan daha altta olmasına rağmen yine bunu çok görenler oluyor. Geçen yıllara ve yapılan zam oranlara baktığımızda berberler olarak yapılan artışın belirtildiği gibi çok olmadığı anlaşılacaktır.” İfadelerini kullandı.

Bazı berberlerin yeni tarifeye uymadığı ifadesi üzerine Öten, “fiyat artışının belirtildiğinde birkaç kişinin ‘biz uymuyoruz’ dediği oluyor. Ancak kısa süre sonra onlarda aynı tarifeden tıraşa başlıyorlar. Bunu daha önceki dönemde de gördük.” Şeklinde konuştu.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN