• Dolar Alış / Satış: 9.199 / 9.216
  • Euro Alış / Satış: 10.679 / 10.698
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:21
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:21
  • Akşam: 17:47
  • Yatsı: 19:13

TİCARİ TAKSİ ÜCRETİNDE ZAM MI OLDU?

8 Ağustos 2016
1 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1334 defa okundu.
TİCARİ TAKSİ ÜCRETİNDE ZAM MI OLDU?

Sosyal medyada Solhan’da şehir içi taşımacılıkta ikinci adres için fiyat artışı olduğu yansıması ile vatandaşlar konuya tepki gösterdi. Konu ile ilgili görüştüğümüz başkan Yıldız, zammın söz konusu olmadığını belirtip hafta içi taksi işletmecileri ile konunun görüşüleceğini belirtti.

Sosyal medyada “Şehir içi: 5 TL, Mahalleden Mahalleye: 10 TL” olarak yeni ücretlendirme olduğu duyurusu sosyal medya facebook kullanıcıları tarafından tepki ile karşılandı.

Solhan’ın küçük bir yerleşim yeri olduğunu ve ücretlendirmenin ticari taksi ile ulaşım sağlayanlara yüksek geleceğini belirten sosyal medya kullanıcıları, bu tarifenin uygulanmaması gerektiğini ifade ettiler.

TARİFELER NET VE ONAYLI OLARAK TAKSİLERDE ASILI OLMALI

Solhan’daki ticari taksilerin belediye mücavir alanı için 5 TL olan tarifenin bile kenar mahalleler için uygulanmadığını belirten vatandaşlar, “Ticari Taksi hizmeti başlandığında ‘Solhan Şehir İçi 5 TL’ ücretlendirildi. ‘Şehir içi’  ifadesi belediye mücavir alanı için kullanılır. Yukarı Bazmana da bir mahalleye bağlı Hırava da bir mahalleye bağlı, mizgeft de… Şehir içi olan bu yerler için farklı tarifelerin uygulandığı belirtiliyor. Şayet bu doğru ise burada ticari taksiler şehir içi tarifesini ihlal ediyor ve belediye de denetim yetersizliğinden dolayı vatandaşın mağdur olmasına sebep olmuş oluyor. Solhan, küçük yerleşim yeri olmasına rağmen yakın mesafeye 5 TL daha uzağına ise 7 TL yerine direk tarifenin iki misli olan 10 TL alınmasını da doğru bulmuyoruz. Bu tarifelerin resmi olduğu ile ilgili de bir bilgiye ulaşamadık. Konu ile ilgili ticari taksi işletmeleri ile Solhan belediyesinin gereğini yapması gerektiğini düşünüyor ve bu mevzunun net bir karara bağlanmasını bekliyoruz.” İfadelerini kullandılar.

ÜCRET ARTIŞI BELEDİYENİN SORUMLULUĞUNDA

Ticari taksilerin belediyeden habersiz kendilerince bir tarife değişikliğine gitmelerinin 5393 sayılı belediyeler kanununa aykırı olduğu 5393 numaralı belediye kanununun Belediyenin yetkileri ve imtiyazlarının yer aldığı 15’inci maddesinin (p) fıkrasında  “Kara, deniz, su ve demiryolu üzerinde işletilen her türlü servis ve toplu taşıma araçları ile taksi sayılarını, bilet ücret ve tarifelerini, zaman ve güzergâhlarını belirlemek; durak yerleri ile karayolu, yol, cadde, sokak, meydan ve benzeri yerler üzerinde araç park yerlerini tespit etmek ve işletmek, işlettirmek veya kiraya vermek; kanunların belediyelere verdiği trafik düzenlemesinin gerektirdiği bütün işleri yürütmek” görülmektedir. Bu kanuna bakıldığında ücret artışını belediye yapabilir. Taksi işletmecilerinin kendi isteklerine bir tarife uygulamaları kanuna muhalefet olmuş olur.

BAŞKAN YILDIZ, GEREKEN YAPILACAK

Ticari Taksilerin ücretleri ile ilgili Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız ile yaptığımız görüşmede başkan Yıldız, şu ifadeleri kullandı: “Ticari Taksilerin ücret değişikliği bilgisi bana ulaştığında zabıta memurlarımızı gönderip ikazda bulunduk. Tarife belirlemenin belediye sorumluluğunda olduğunu belirtip varsa bir talepleri hafta içi belediyeye gelip orada konuyu görüşebileceğimizi ilettik. Tarife listesini taksilere astıracağız. Vatandaşlarımızın da duyarlı olmalarını ve taksilerde olacak tarife dışı ücret vermemelerini konusunda uyarıyoruz. Tarife dışı ücret talep eden taksi olduğunda da vatandaşlarımızın belediyemize iletmesini istiyoruz. Biz de kurum olarak üstümüze düşen sorumluluğu yerine getirerek gerekli yaptırımları uygulayacağız.” Şeklinde konuştu.

YORUMLAR 1 Yorum Yapıldı.
  • Şehrin bittiği nokta belli midir acaba? Bildiği kadarıyla şehir merkezide mahalle diye geçiyor. Yanlışmıyım yoksa? misal olarak yeni mahalle gibi
    10 Ağustos 2016 03:00

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN